Pestisorul DS [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA DATA : 25.02.2019 PROPUNĂTOR: Prof. înv. preșc. Sandu Cecilia UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială ,,Angela Gheorghiu”, Adjud, jud. Vrancea Structură Grădinița Nr. 3, Adjud NIVELUL I (3-4): Grupa „Ștrengăreilor” TEMA ANUALĂ DE STUDIU : ,,Cum este, a fost și va fi aici pe pământ?” PROIECTUL TEMATIC: „Prietenii noștri” SUBTEMA PROIECTULUI: ,,Lumea apelor” TEMA ACTIVITĂȚII INTEGRATE: ,,O zi in lumea subacvatică’’ TIPUL ACTIVITĂŢII: Dobândire de cunoştinţe FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată ALA+ ADP+ ADE (DS + DOS) FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupuri, în perechi DURATA: O zi LOCUL DESFĂȘURĂRII: Sala de clasa

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂTII INTEGRATE: 1. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (A.D.P.): a) Intalnirea de dimineata: salutul; prezenta; calendarul naturii; impartasirea cu ceilalti; noutatea

zilei. b) Rutine c) Tranzitii

2. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA 1) CENTRE DE INTERES

BIBLIOTECĂ: Tema activității: „ Peștișorii colorați” Mijloc de realizare: citire de imagini Sarcina didactica

-să citească imagini. Strategii didactice: 1.Metode și procedee didactice: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul; 2.Mijloace didactice: reviste cu pești. 3.Forma de organizare: individual

JOC DE MASĂ: Tema activității: „Animale care trăiesc în apă” Mijloc de realizare: puzzle Sarcina didactica -să îmbine piesele de puzzle astfel încât să redea imaginile unor animale domestice;

Strategii didactice: 1. Metode si procedee didactice :conversația, explicația, lucrul individual. 2. Mijloace didactice: puzzle 3. Forma de organizare: individual Construcții Tema activitătii: ,,Valurile mării” Mijloc de realizare: Imbinarea unei sârme in interiorul pastelor; Sarcina didactica ✔

să construiasca prin introducerea sarmei in interiorul pastelor valurile marii;

Strategii didactice 1.Metode și procedee didactice: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul 2.Mijloace didactice:planse cu paste lipite, sarma ; 3.Forma de organizare: individual;

2

3. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE) Activitate integrată DS + DOS Domeniul Stiinte (DS): Pestele - observare Domeniul Om și societate(DOS): Solzii peștișorului - activitate practică - lipire; Obiectiv de referinta DS: ● sa cunoasca unele elemente componente ale lumii inconjuratoare precum si interdependenta dintre ele

Obiective operaționale: DS O1-să denumească viețuitoare marine; O2 să enumere părțile corpului peștelui; O3 să cunoască mediul de viață al peștilor; O4 să cunoască foloasele pe care le dau omului

DOS: -să denumească toate materialele de lucru puse la dispoziție; -să utilizeze corect materialele de lucru puse la dispoziție; -să lipească materialele date; -să își exprime părerea proprie, referitoare la peștii realizați.

Strategii didactice: Metode și procedee: conversația, observația, explicația, demonstrația, observarea Resurse materiale:acvariu cu pesti, tăvițe, lipici, bețișoare pentru lipit, cercuri din hârtie colorată. Forme de organizare: frontal, pe grupuri, individual.

3

4 ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA2)

Tema activității: ,,La pescuit’’ Mijloc de realizare: joc distractiv Obiective operationale: -sa respecte regulile jocului; - sa participle la activitate cu placere si entuziasm. Strategii didactice Metode și procedee: conversația, explicatia, demonstratia, jocul; Mijloace didactice: tub din hartie, ata, silueta de peste Forme de organizare: in perechi; Locul de desfasurare: sala de sport; Descrierea jocului: Copiii vor fi duși în sala de sport unde se vor așeza pe scăunele. În fața lor vor fi așezate două scaunele pe care se vor așeza doi copii, care au drep sarcină să pescuisca peștele din apă. Cine trage mai repede peștele din apă câștigă.Jocul va continua până vor juca toți copiii. Atenție : cel care pierde iese afară din joc.

BIBLIOGRAFIE: *** (2008). Curriculum pentru învăţământul preşcolar, Bucureşti: Didactica Publishing House; Glava, A., Tătaru, L., Chiş, O., Chiş, V. (2014), Piramida cunoaşterii: repere metodice în aplicarea curriculumului, Piteşti, Editura Diamant; Culea, L., (2008), Activitatea integrată din grădiniță, Ghid pentru cadrele didactice, Editura Didactica Publishing House, București,

4

SCENARIUL ZILEI

Dupa rutinele de dimineata ( primirea copiilor, mersul la toaleta) copii vor canta ,,Buna dimineata , draga gradinita’’ Toti: Buna dimineata, draga gradinita Un baiat ti-aduce mama Si are si-o fetita Baietii: Eu sunt cel mai mare Vezi ca-mi sade bine Fetele: Dar nici eu nu-s mititica Uitate la mine

Intalnirea de dimineata a. )Salutul: „Bună dimineața, dragi copii! În lumea animalelor începe o nouă zi. Animale dragi interpretăm, În cerc să ne adunăm, Pe covor ne așezăm!” .Salutul se realizează prin tehnica comunicării rotative, acesta pornește de la educatoare și este continuat de toți copiii grupei, fiecare salutându-și colegul din partea dreapta: “Bună dimineața, eu sunt pestele.... “. - „Ce frumos ne-am salutat, O zi bună ne-am urat! Să vedem cine-i prezent, Să aflăm cine-i absent!” b). Calendarul naturii: „Vremea azi o studiem Şi-n calendar noi notăm De e ploaie sau e soare 5

Ca să mergem la plimbare.” Se enumeră zilele săptămânii, se precizează ziua, luna și anul în care ne aflăm, anotimpul, vremea și cum ne îmbrăcăm, completându-se astfel Calendarul Naturii. Dezvoltarea abilităților de comunicare - ,,Ce animale acvatice cunoașteți?”- acest scurt dialog se face pentru a identifica cunoștințele copiilor în ceea ce privește speciile de animale acvatice. De asemenea avem un scăunel şi cine doreşte să ne spună lucruri deosebite despre animalele acvatice le cunoașteți ca să le aflăm cu toţii îi poftim aici. Schimbul de impresii, aduce în prim plan cunoștințele copiilor despre animalele acvatice lor de viață, hrana și modul în care oamenii le cresc și le ocrotesc.. Acest moment solicită întreaga grupă și contribuie la realizarea unei intercunoașteri, la exprimarea liberă în fața celorlalți, învățând să asculte și să-și exprime trăirile. Educatoarea le spune copiilor ca astăzi toți sunt foarte importanți, că au oaspeți în sala de grupă și că pe parcursul zilei vor avea parte de multe activități frumoase. c). Împărtăşirea cu ceilalţi se va realiza prin intermediul jocului: „Mi-ar plăcea să fiu pestele … pentru că ….” Fiecare copil, pe rând, spune ce peste şi-ar dori să fie motivând alegerea făcută, până când îşi împărtăşesc toţi părerile şi motivaţiile. Exemplu: „Mi-ar plăcea să fiu un delfin pentru că e foarte drăgălaş” . După care se va face inviorarea de dimineața prin versurile: d). Înviorarea de dimineață: „Ca s-ajung un om voinic Eu fac sport încă de mic. Merg în pas alergător, Sar apoi într-un picior, Mă opresc, respir ușor, Întind brațele să zbor. Asta-i doar un început, Ia priviți, cât am crescut!” e).Noutatea zilei : vor fi prezentate activitățile ce urmează a fi desfășurate pe tot parcursul zilei, copiii vor fi informați ca în aceasta zi la sectoare vor avea de construit valurile mari , vor citi imagini despre pesti și vor reconstrui din piese imaginea unor animale acvatice. Elementul surpriza va fi vizita la un acvariu pentru a observa mediul de viata al pestilor. După tranzactia ,,Ca sa fiu copil voinic” copii vor trece la masute unde în cadrul Domeniului Om și Societate vor desfasura o activitate practica, vor avea de lipit solzii pestelui. 6

f). Activitatea în grup. Vom trece la centrele tematice folosind tranzacția: „Unu, doi, unu, doi, Toți copiii vin cu noi Să vedem ce ne-a adus Pestisorul , pe ascuns!” Voi intui materialele împreună cu copiii, le voi explica ce au de lucru, după care aceștia își vor exprima dorința de a lucra la centrul de activitate dorit.

7

8

SCENARIUL ACTIVITĂŢII INTEGRATE

Evenimentul didactic 1.Moment organizatoric

Ob. op.

Conţinut ştiinţific

Metode şi procedee

Activitatea debutează cu ,,Întâlnirea de dimineață”, unde copiii au posibilitatea de a-și Conversaţia împărtăși opiniile, de a-și manifesta starea de spirit, de bună dispoziție. Educatoarea le zâmbește, transmițându-le căldură și încurajare prin toate formele de comunicare.Salutul : Explicaţia Fiecare copil va primi din “trăistuţa cu saluturi” un simbol reprezentând silueta unui animal acvatic. Calendarul naturii: Vom discuta în continuare aspecte legate de Calendarul naturii: - Ce zi e astăzi? Ce dată? Cum se numeşte luna în care ne aflăm?

Strategii didactice Material didactic

Forme de organizare

Evaluare (tehnici, instrumente şi indicatori)

Frontal Panoul cu prezenţa copiilor Calendarul naturii

Observarea comportamentului verbal şi nonverbal al copiilor

- În ce anotimp suntem? Cum e vremea? Cum ne îmbrăcăm?Noutatea zilei: Voi fi prezentate activitățile ce urmează a fi desfășurate pe tot parcursul zilei. Elementul surpiza va fi vizita la un acvariu pentru a observa mediul de viata al pestilor. 2.Captarea atenţiei

Se va realiza în cadrul Întâlnirii de dimineață prin atmosfera de poveste gasita in sala de grupa , descoperirea unui acvariu

Conversaţia

Panoul cu prezenţa copiilor Calendarul naturii Acvariul

Frontal

Observarea comportamentului verbal şi nonverbal al copiilor 9

3.Anunţarea temei şi a obiectivelor

„Dragii mei, astăzi v-am pregătit, la sectoare, jocuri și activități care, cu siguranță, vă vor atrage atenția și veți fi dornici să le încercați pe toate. . Astăzi vom observa mediul de viață al peștilor și vom afla lucruri importante despre aceștia. De asemenea veți lipi solzi din hârtie colorată pe silueta unui pește. Veți intui materialul de lucru, va trebui să fiți creativi, veți avea grija ca lucrarea să fie îngrijită, curată și veți fi atenți pentru a așeza părțile componente ale acvariului la locul corespunzător. Tranziție:

Conversaţia

Frontal

Evaluare globală.

Explicaţia Înţeleg mesajul transmis. Repetă denumirea activităţii

,,Unu doi, unu doi , Toti copii vin cu noi Sa vedem ce ne-a adus Bunicuta pe ascuns”

4.Reactualizarea cunoştinţelor

ALA1 Joc de masă: ,Pestisori colorati”-puzzele

Conversaţia

Biblioteca: citire imagini cu pestii;

Exerciţiul

puzzele

Constructii: valurile marii; Educatoarea va fi între copii și va interveni cu explicații suplimentare unde este cazul.

Observatia

reviste sarma catifelata,coli din hârtie cu paste lipite

Individual Ascultă cu atenţie şi interes explicaţiile educatoarei. Înţeleg şi reţin sarcinile 10

Copiii vor merge către sectorul ales, urmând să facă schimb între ei. La sfârşitul activităţii se vor face aprecieri colective. Tranziție: ”Suntem peștișori, înotăm vioi” 5.Dirijarea învăţării prin abordarea integrată a conţinuturilor

Evaluare orală

Frontal

Conversatia

Frontal Domeniul Stiinte- Cunoasterea mediului Copiii vor fi anuntati ca vor merge in clasa

Conversaţia

vecina pentru a observa mediul de viata al pestilor.

O1

Educatoarea le va aduce la cunostinta anumite Explicaţia lucruri despre pestii cum ar fi: - mediul lor de viata este apa; -pompa care se afla in acvariu ajuta la curatarea si oxigenarea apei;

acvariul cu pestii Frontal Observarea comportamentului verbal şi nonverbal al copiilor

-plantele din apa le ofera oxigen, loc de ascunzis si unii pesti isi depun icre pe aceste Povestirea plante; educatoarei -peștii trăiesc şi respiră sub apă, cu ajutorul branhiilor; -pestii au solzi pe piele, inoata cu ajutorul aripioarelor si cu ajutorul cozi; - ochi sunt dispusi la majoritatea pestilor de o 11

parte si de alta a corpului; -exita mai multe specii de pesti, in fata voastra aveti carasi portocali si pesti sanitari, melci, in afara de aceste speci mai puten enumera; Conversatia caracatita, pestele curcubeu, delfin, balena;

Frontal

-cei mai multi pesti se reproduc prin oua, dar unele specii, cum ar fi rechinul, delfinul, balena dau nastere la pui vii. ; -corpul peștelui este alcătuit din 3 părți: cap, Piramida trunchi și coadă. La cap au doi ochi, gura și Cunoasteri branhii;

6.Obţinerea performaţtei

O3 O4 O5

O6

-peștii folosesc o varietate de sunete pentru a comunica între ei. Aceștia gem, cârâie, Explicația fluieră,țipă. Cu toate acestea, peștii nu au corzi vocale. Ei folosesc alte părți ale corpului pentru a scoate sunete. -hrana lor este diversificata uni mananca plante alti mananca alti pesti iar pesti din acvariu au o Conversatia hrana speciala; -mediul lor trebuie protejat si ingrijit de catre om ei fiind hrana pentru oameni; -oameni trebuie sa respecte mediul lor de viata

Explicatia

- pesti de acvariu sunt considerati ca animal de Conversația companie, iar daca cerem parintilor un acvariu trebuie sa avem grija de ei;

Frontal

Voi adresa cateva intrebari copiilor pentru a 12

vedea daca au fost atenti. Exemplu;

Evaluare orală individuală.

-Care sunt partile corpului unui peste?

Aprecierea

(cap trunchi, coada)

răspunsurilor

-Ce specii de pesti cunoasteti?

corecte

.Tranziție: ”Bat din palme..” Domeniul Estetic si Creativ-DEC 7.Asigurarea retenţiei şi a transferulu

„Solzii pestisorului’- dactilopictura Intuirea materialelor Copiii vor fi solicitaţi să privească în coşuleţe şi să spună ce observă. 2-3 copiii vor prezenta Conversatia pe rând materialele ce le-au primit în coşuleţe şi vom analiza materialul primit de fiecare copil. Prezentarea modelului Se va prezenta modelul realizat de către educatoare . Explicarea si demonstrarea modului de lucru

Explicatia

frontal

Copii vor trebuie sa picteze cu ajutorul degetului solzi pestisorului „Ce facem noi inainte de a lucra?” Încălzirea mușchilor mici ai mâinii

Conversatia

„Închid pumnii și-i desfac, Degetelor fac pe plac. 13

O9

Învârtim încheietura, Execută mișcările de încălzire a mâinilor.

Și dăm mingea dura-dura.” Executarea lucrării de către copii Se va trece la executarea lucrărilor de catre copii. le va aminti itemii: să dea dovadă de creativitate, să fie atenți pentru ca lucrarea Exercitiul să fie îngrijită, curată și să fie atenti la așezarea solzilor.Apoi le va ura “Spor la lucru” și va oferi ajutor acolo unde este solicitat sau unde consideră că este necesar. Copiii vor fi anuntați când mai sunt 5 minute din activitate, și vor fi rugați să se pregătească să termine de realizat lucrările. Copiii vor evalua lucrările în mod obiectiv, ţinând cont de criteriile: să utilizeze corect materialele de lucru, lucrarea să fie curată, să dea dovadă de creativitate.

solzi din hârtie cartonata lipici tavite silueta pestelui

Evaluarea lucrărilor în mod obiectiv Turul galeriei

Evaluarea finală a lucrărilor se realizează formulându-se aprecieri verbale.

8.Evaluarea performanţelor

Copiii se vor juca jocul ,,Hai la pescuit’’ un joc distractiv în care copiii vor trebui sa traga pesti din apa.

9.Încheierea activităţii

Fac aprecieri generale şi individuale asupra modului în care ei au lucrat şi s-au comportat

Conversaţia Explicatia

Conversatia

Pestii din hârtie,ata,tub din carton

Recompense

În perechi

Respectă regulile jocului

Frontal

Observarea comportamentului 14

pe parcursul întregii zile,se fac aprecieri verbale finale cu privire la întreaga activitate a zilei și se împart recompense.

verbal şi nonverbal al copiilor

15

16