41 0 101KB
Școala .............................. Clasa................... Efectiv: .............. elevi Loc de desfăşurare: sala de sport Durata : 50 min Profesor : ..............
Proiect didactic Teme: 1. G.A.S. - exersarea unor elemente acrobatice la alegere ; 2. C.M. 1. Forţa : - dezvoltarea forţei generale prin circuite ; Competente specifice : Motrice:OM1: să se realizeze acţiuni motrice cu grad progresiv de complexitate şi solicitare la efort ; Cognitive: OC2: să identifice mijloacele pentru dezvoltarea calităţilor motrice; Afective: OA1:să manifeste interes pentru practicarea exerciţiilor şi procedeelor demonstrate. Obiective operaţionale: - să execute corect exerciţiile de dezvoltare fizică armonioasă; - să participe activ şi conştient la desfăşurarea lecţiei; - să asigure o execuţie cât mai corectă; - să fie mulţumit sau nemulţumit pentru evoluţia sa motrica; - să manifeste spirit de colaborare în relaţia cu colegii. Strategia didactică: Metode şi procedee: exersarea, explicaţia, demonstraţia, execuţia, conversaţia, circuitul, schimba perechea (Caruselul); Material didactic: fluier, mingi, saltele, bănci de gimnastică, cronometru. Metode de evaluare: lauda, exemplul, observaţia. VERIGI ŞI DURATĂ
CONŢINUT
DOZARE
INDICAŢII ORGANIZATORICE ŞI METODICE
OBS
Organizarea colectivului de elevi
· · · ·
Alinierea şi raportul. Verificarea ţinutei şi a stării de sănătate. Anunţarea temelor lecţiei. Exerciţii de front şi formaţii
( 2’ )
30’’
-în linie pe un rând.
30’’ 30’’ 30’’
-întoarceri pe loc la stânga, dreapta şi stânga împrejur
Exerciţii pentru captarea atenţiei: Pregătirea „ Din mers normal, la semnal organismului sonor un fluier întoarcere prin pentru efort săritură şi continuarea mersului în sens opus, la două fluiere ( 7’ ) ghemuire, la trei fluiere mers pe vârf.” · · · · · ·
Mers; Alergare uşoară Mers pe vârfuri Mers pe călcâie Mers fandat Alergare cu joc de gleznă
·
Alergare cu pendularea gambelor înapoi
·
Alergare cu genunchii sus
·
Pas săltat
·
Pas sărit
- un tur pe jumătate - în şir câte unul de teren 25m 100m 1 diag. 1 diag. 1 diag. 1 diag. 1 diag.
1 diag.
-în şir câte unul -cu mâinile la ceafă -cu antebraţele prinse între ele -rulare varf-calcai -se pune accent pe frecvenţa picioarelor, pe mişcarea br. pe lângă tr.,alergarea se execută pe pingea -spatele drept, alergarea se execută pe pingea
1 diag. 1 diag. ·
Pas adăugat
·
formarea formaţiei de gimnastică
1 diag.
-acc. pe înălţimea săriturii;acc. Pe braţ – picior opus; - acc. pe lungimea pasului; braţele se trag puternic spre înainte(spre dr. de deplasare); -în linie câte şase .
Exerciţiul nr.1 P.I. stând depărtat,braţele îndoite, mâinile pe şolduri. T1.felxia capului; T2.extensia capului; T3. îndoire laterală stânga; T4. îndoire laterală dreaptă; T5-6 idem1-2 T7-8 idem 3-4 Exerciţiul nr.2
Influenţarea selectivă a organismului ( 8’ )
P.I. stând depărtat, mâinile la nivelul pieptului. T.1-2 extensia braţelor îndoite şi arcuire laterală. T.3-4 extensia braţelor întinse şi arcuire laterală; T5-6 idem 1-2 T7-8 idem 3-4 Exerciţiul nr.3 P.I. stând depărtat : T1-4 rotari de braţe simultan înainte; T5-8-rotari de braţe simultan înapoi. Exerciţiul nr. 4. P.I. Stând T1 - ridicarea braţelor spre înainte T2 – ducerea braţelor lateral T3 – ridicarea braţelor prin lateral T4- revenire la P.I. T5-8 – Idem 1-4 Exerciţiul nr.5 P.I. stând depărtat, braţele îndoite, mâinile pe şolduri T1-4- rotarea umerilor înainte; T5-8-rotarea umerilor înapoi. Exerciţiul nr.6 P.I. stând depărtat, braţele întinse lateral: T1-2. răsucirea trunchiului spre stânga T3-4. răsucirea trunchiului spre dreapta ; T5-6-idem 1-2 T7-8-idem 3-4 Exerciţiul nr. 7. P.I. stând depărtat cu braţele sus întinse: T1.-2. extensia de braţe cu arcuire sus; T3-4. aplecarea trunchiului înainte cu arcuire; T5-6- idem 1-2 T7-8- idem 3-4 Exerciţiul nr.8. P.I. stând depărtat cu trunchiul aplecat înainte cu braţele lateral: T1-2-rasucirea trunchiului cu ducerea braţului stâng la picior opus: T3-4- răsucirea trunchiului cu ducerea braţului drept la picior opus;
2x8t
- acc. pe ţinuta spatelui
-brațele bine întinse,, palmele orientate în sus; 2x8t
2x8t -brațele sunt bine întinse; rotările se execută fără pauză; 2x8t
-pe parcursul efectuării ex. se vor ţine braţele întinse din articulaţia cotului 2x8t
2x8t
- braţele şi picoarele bine întinse şi încercarea de a atinge solul. 2x8t
2x8t
-acc. pe atingerea piciorului cu braţul.
T5-6-idem 1-2 T7-8-idem 3-4 Exerciţiul nr. 9. P.I. stând: T1-2: fandare înainte cu arcuire pe piciorul stâng; T3-4: răsucire şi fandare pe piciorul drept; T5-6: fandare spre înainte cu piciorul drept, cu arcuire; T7-8: răsucire şi fandare pe piciorul stâng.; Exerciţiul nr.10. P.I. stând apropiat cu mâinile pe şolduri. -sarituri ca mingea pe loc Exerciţiul nr.11. -ex. de respiraţie
2x8t
2x10t
2x8t
C.M. – Dezvoltarea forţei generale ( 10’ )
Circuitul numărul 1 Colectivul clasei va fi împărţit pe ateliere. Atelierul 1 : flotări, cu palmele sprijinite pe banca de gimnastică Atelierul 2 : stând cu un picior sprijinit pe capacul lăzii de gimnastică, braţele inodite, mâinile la ceafă, ridicări pe piciorul de sprijin. Atelierul 3 ; din culcat, ridicarea trunchiului la verticală Atelierul 4 : din culcat facial, braţele la ceafă – extensia trunchiului. Atelierul 5 : sărituri de pe două picioare peste banca de gimnastică aşezată paralel cu executantul.
2x
- trunchiul la 900, palemele aşezate pe genunchi, braţele bine întinse, piciorul dinapoi se sprijină pe pingea;
-contactul cu solul pe pingea cât mai elastic, la 10 cu ridicarea braţelor sus. -ducerea braţelor prin lateral sus,cu inspir şi expir cu aplecarea trunchiului înainte cu relaxarea braţelor.
- se lucrează 30 sec., pauză 30 sec. pentru a se schimba atelierul; - se repeta circuitul cu o pauză de 1 minut între repetări. - după 15 sec. Se va schimba piciorul de sprijin, spatele drept; - schimbarea staţiilor se face în sensul acelor de ceasornic, la semnal sonor.
- săritura cât mai înaltă.
Repetarea unor elemente statice şi dinamice din gimnastică acrobatică ( 16’ )
Schimbă perechea (Caruselul) Colectivul clasei este împărţit în două grupe egale ca număr de participanţi. Se formează două cercuri concentrice , elevii fiind faţă-n faţă pe perechi, iar în centrul perechilor se găseşte o saltea. Fiecare pereche va executa câte un element acrobatic învăţat anterior. După ce toate perechile au realizat sarcina ce li s-a dat, elevii din cercul exterior se vor roti în şesul acelor de ceasornic, realizându-se astfel schimbarea partenerilor pereche.
Revenirea organismului - completarea unui rebus sportiv; după efort ( 5’) - alinierea - se fac aprecieri, recomandări; Concluzii - se încurajează elevii care au aprecieri recomandări. lucrat cel mai bine, dar şi cei care au făcut paşi mici dar siguri; ( 2’) - salutul
- jocul continua până fiecare elev va ajunge la partenerul său inital sau până său epuizat elementele acrobatice; - se vor analiza execuţiile tuturor; - se vor face corectări şi completări;
2x
1
x
-30 sec. -1 min. - 30 sec.
-în rând câte unul.
- în linie pe un rând;