Litera H de Mana [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DIDACTIC DATA: 21.03.2013 CLASA : I Profesor învățământ primar : Molocea Viorica ARIA CURRICULARĂ : Limbă şi comunicare DISCIPLINA : Limba și literatura română UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Înfloresc grădinile SUBIECTUL LECŢIEI : Sunetul şi litera „H” mare de mână TIPUL LECȚIEI: mixtă SCOPUL: Formarea deprinderii de scriere corectă a literei „H„ mare de mână prin îmbinarea elementelor grafice din care este compus; Formarea deprinderii de a scrie corect cuvinte şi propoziţii cu litera „H„ mare de mână . OBIECTIVE OPERAŢIONALE Cognitive Să recunoască elementele grafice care compun litera „H„ mare de mână. Să asocieze sunetul „H„ cu litera „H „ în procesul scrierii. Să scrie corect litera „H„ mare de mână. Să realizeze corect legătura dintre „H„ şi celelalte litere învăţate în scrierea unor cuvinte. Să se orienteze în spaţiul grafic al caietului. Să scrie corect , lizibil şi estetic , în ritm propriu. Să sesizeze asemănările şi deosebirile dintre literele „H” mare de mână , „I„ mare de mână şi „l” mic de mână. Să citească un text scris cu litere de mână ce conţine şi litera „H„ mare de mână. Să scrie după dictare litere , cuvinte şi propoziţii. Să scrie corect forma nouă a substantivelor date. Să completeze propozițiile lacunare. Psihomotorii Să adopte o poziţie corectă şi comodă pentru scris. Să-şi întărească muşchii mici ai mâinii. Afective

Să manifeste iniţiativă , plăcere şi o atitudine degajată în comunicarea orală ; curajul de a solicita intervenirea în actul comunicării. Să manifeste interes şi plăcere pentru redactarea corectă şi îngrijită a propoziţiilor şi a analizei acestora. METODE ŞI PROCEDEE :  Metoda fonetică analitico-sintetică  conversaţia  explicaţia  demonstraţia  observaţia  exerciţiul  problematizarea  munca independentă  exerciţiul de scriere şi de citire  munca în echipă MIJLOACE DE INVĂŢĂMÂNT : - planşe cu literele „H” mare , „I” mare de mână , „l”mic de mână - fişe de lucru, calculator, retroproiector -

FORME DE ACTIVITATE: frontală individuală pe echipe

Evaluare: formativă (continuă) Durata : 45 minute Bibliografie:    

Curriculum Naţional.Programe şcolare pentru învăţământul primar, Bucureşti, 1998; Peneş, Marcela – „Îndrumător pentru folosirea abecedarului” , Editura Aramis, 2006; „Metodica predării limbii române la clasele I-IV” , Editura Didactică şi Pedagogică – Bucureşti – 1988 Rodica Vasiliu , Maria Dornescu , „Abecedarul pas cu pas” , Editura Optima - 2004

DESFĂȘURAREA LECȚIEI Secvenţele lecţiei 1.Moment organizatoric 2.Captarea atenției 3.Reactualizarea cunoştinţelor

4.Discuţii pregătitoare:

5. Anunţarea titlului noii lecţii

Conţinutul învățării

Strategii didactice Metode şi Material procedee didactic

Se creează cadrul propice desfăşurării în bune condiţii a procesului instructiv-educativ.Voi Explicația asigura ordinea şi disciplina prin cerinţe verbale. Voi arăta elevilor o prezentare power-point cu Jocul didactic ghicitori al căror răspuns trebuie să-l identifice . Voi propune un set de exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinii. (Jocuri prin imitare : „ploaia” , „morișca” , închidem și deschidem pumnii „spălarea rufelor” , „frământatul” , „atingerea clapelor” , „fulgerul” etc.) Pentru reactualizarea cunoştinţelor voi cere copiilor să scrie litera „h„ mic de mână învăţată în ora anterioară . În timpul scrierii voi verifica tema de casă din caietele tip I şi voi îndruma elevii acolo unde este necesar. Pregătirea pentru trecerea la lecţia nouă Prin ce se reprezintă în scris sunetul? De câte feluri sunt literele? Când folosim litere mari? Din ce este alcătuită o propoziţie? Din ce este alcătuit un cuvânt? Dar o silabă? Conversația „Ce literă aţi învăţat azi la abecedar?” „Cine scrie aceste litere?” „Ce se scriu cu aceste litere?” „Dar voi , copii , pentru a scrie pe caiete , sau ca să scrieţi scrisori , ce litere folosiţi?” „Azi, în ora de scriere , vom învăţa litera „H” mare de mână. Vom învăţa să scriem cuvinte și propoziţii care conţin această literă nouă.”

Evaluare

Prezentare power- Capacitatea de a point răspunde la Calculator ghicitori

Caiete tip I Comunică rezultatele propriei învăţări.

Evaluare formativă orală frontală

6. Dirijarea învăţării

Intuirea literei Voi prezenta elevilor o planşă cu litera „H„ mare de mână. Voi cere elevilor să identifice elementele grafice ce compun litera . Apoi voi prezenta încă două planşe cu literele „I”mare de mână şi „l”mic de mână şi voi cere elevilor să compare cele trei litere , spunând care sunt asemănările şi care sunt deosebirile dintre cele trei litere . Scrierea model Voi scrie ca model noua literă însoţind scrierea de verbalizarea regulilor grafice . Gestul grafic Voi cere copiilor să scrie în aer , cu degetul , urmărind scrierea model de la tablă . Scrierea literei Voi verifica poziţia caietelor (înclinarea lor spre stânga să nu treacă de 20◦), dar şi poziţia elevilor în bancă (spatele drept, mâna stângă pe caiet) . Elevii vor scrie mai întâi pe caietele de exersat şi după ce vor fi verificaţi de învăţătoare vor scrie pe caietele speciale . Voi trece printre bănci şi voi verifica modul în care elevii şi-au însuşit scrierea noii litere .Acolo unde va fi necesar voi da unele explicaţii suplimentare. Dacă observ că o greşeală se repetă la mai mulţi elevi voi corecta cu voce tare pentru atenţionarea întregii clase. Scrierea cuvintelor După ce vor analiza cuvintele cu ajutorul metodei fonetice analitico-sintetice elevii vor scrie cuvintele noi urmărind modelul de la tablă . Vom scrie la tablă ca model cuvintele. Acţiunea va fi verbalizată. Scrierea propoziţiei Voi propune transcrierea propoziţiei „Horia merge la horă” din caietul tip . Vor transcrie propoziţia indicată, după ce au

Explicația

Planşe cu literele H și I mare de mână Planșă cu litera l mic de mână

Conversația Problematizarea

Frontală

Demonstrația Capacitatea de a scrie corect Munca independentă

Caiete speciale

Individuală

Metoda fonetică analitico-sintetică

7.Obţinerea performanţei

8.Asigurarea retenției și transferului

9. Încheierea activităţii ( concluzii, aprecieri, temă)

analizat-o cu ajutorul metodei fonetice analiticosintetice. Activitate în echipă Elevii au de completat pe o fișă propoziții lacunare. Jocul didactic Echipa 1 Completează propoziţiile: Este ................................ Se aude cum ...........................latră. Vrea să meargă la................... Pintea și ................merg la horă. ( horă, Haiduc,Horia, duminică) Echipa 2 Scrieţi cuvinte noi punând litera h înaintea cuvintelor date: am, rană, oră, ai Echipa 3 Elimină prima literă pentru a obține cuvinte noi: horă, soare, han, hartă Voi propune următoarea dictare : h, H , g, G, ce, ci, ge, Ge Haiduc nu merge la horă. Copiii scriu după dictare. Cei care nu pot să scrie după dictare vor avea de transcris din manual. Voi aprecia global şi individual aportul elevilor la desfăşurarea lecţiei . Ca temă pentru acasă aveţi de terminat de scris pagina din caietul tip de la litera „H” mare de mână .

Metoda fonetică analitico-sintetică

Fişă de muncă în grup Evaluarea activității grup

de

Fişă de muncă independentă Capacitatea de a scrie după dictare

Aprecieri verbale Aprecieri individuale

ANEXA 1 Echipa 1 Completează propoziţiile: Este ................................ . Se aude cum ...........................latră. Vrea să meargă la................... . Pintea și ................merg la horă. ( horă, Haiduc, Horia, duminică) Echipa 2 Scrieţi cuvinte noi punând litera h înaintea cuvintelor date: am ai oră rană

Echipa 3 Elimină prima literă pentru a obține cuvinte noi: horă soare han hartă