35 1 4MB
PROIECT DIDACTIC
COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ
1
CLASA: I A PROPUNATOR: DISCIPLINA: COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ UNITATEA TEMATICĂ: FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată SUBIECTUL LECȚIEI: Sunetul [ț] și literele ț mic și Ț mare de tipar și de mână TIPUL LECȚIEI: predare-învățare COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE: Comunicare în limba română 1.3- Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunțuri rostite cu claritate 1.4- Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute 2.1- Formularea unor enunțuri proprii în diverse situații de comunicare 2.2- Transmiterea unor informații prin intermediul mesajelor simple 2.3- Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare 2.4- Exprimarea propriilor idei referitoare la contexte familiare, manifestând interes şi încredere în sine 3.1- Citirea unor cuvinte și propoziții scurte scrise cu litere de tipar 4.1- Scrierea literelor de mână 4.2- Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de mână, folosind materiale diverse Matematică și explorarea mediului 3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relaţie cu mediul natural Arte vizuale și abilități practice 2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică. 2
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: A. Cognitive: Pe parcursul si la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili: OC1 – să identifice sunetul [ţ] aflat în diferite poziţii ale cuvintelor OC2. - să recunoască literele de tipar şi de mână corespunzătoare sunetului [ ţ] în pagina din abecedar şi în alte surse OC3. – să pronunţe corect sunetul [ţ ], silabe şi cuvinte în care se află acest sunet OC4 - să citească silabe şi cuvinte care conţin pe lângă literele învăţate şi litera nouă OC5. – să scrie litera „ţ” mic de mana, corect şi lizibil, respectând indicaţiile date; B. Motrice OM1 – să- şi coordoneze mişcările pentru a foileta în condiţii de eficienţă manualul; OM2 - să- şi dirijeze efortul oculomotor către centrul de interes vizat de învăţător; C. Afective OA1- vor manifesta interes pentru conţinutul textului din manual; OA2 – se vor mobiliza pentru a rezolva sarcinile propuse de învăţător;
3
STRATEGIA DIDACTICĂ: 1.METODE ȘI PROCEDEE: - conversația, observația, exercițiul, metoda fonetică analitico – sintetică, problematizarea, explicația, explozia stelară,metoda cadranelor, munca independentă, jocul didactic; 2.FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în perechi; 3.RESURSE MATERIALE: jetoane cu diferite imagini și litere; fișe de lucru, planșe didactice, foi, lipici, caiet TIP I. 4.RESURSE TEMPORALE: 2x45 minute 5.FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, aplauze.
BIBLIOGRAFIE: „Programa pentru disciplinele Comunicare în limba romană, Matematică și explorarea mediului, Arte vizuale și lucru manual”, aprobată prin ordinul ministrului Nr. 3418/19.03.2013; „Ghidul cadrului didactic”-clasa I, Editura Sinapsis 2013; Iordăchescu, Carmen - Să dezlegăm tainele abecedarului, Editura Carminis, Piteşti, 2004 Marcela Peneș- Abecedar pentru clasa I.
4
Etapele lecției 1.Moment organizatoric
2.Reactualizarea cunoștințelor și verificarea temei
3.Captarea atenției
Strategii didactice Mijloace Forme de Metode si organizare procede
Conținutul științific Asigurarea unui climat educaţional favorabil. Întâlnirea de dimineaţă: salutul, prezenta, calendarul naturii, ştirea zilei. Se vor evidenţia absenţii zilei, se discută calendarul naturii: numirea zilei, data, anotimpul şi meteo. În timp ce verific tema copiii citesc lectia pe care au avut-o de pregătit.Se poartă o scurtă conversație despre text. Se poarto scurtă conversație referitoare la conținutul textului. Se fac aprecieri asupra temei. Sunt evidențiați elevii care au rezolvat corect tema, au scris caligrafic și au un caiet îngrijit. Se va realiza prin intermediul a trei ghicitori despre anotimpul primavara. 1. Ziua se măreşte, Zăpada se topeşte, Grădina a-nverzit, Ce anotimp a sosit? (Primăvara)
Conversația
Frontal Calendarul naturii
Explicația
Abecedar
Conversația
Aprecieri vebale
Aprecieri vebale Ghicitori
Problematizarea
Frontal
Planșa anotimpul primavara
3.Stă mereu intr-un picior, Subtire ca un fuior, Are ciocul varf de ac Si broscuțele ii plac ! (Barza)
5
Observare sistematica
Conversația
2.Voinicel cu haină albă, Iese primul din zăpadă Şi vesteşte-n toată ţara Că soseşte primăvara? (Ghiocelul)
Cu fiecare răspuns corect dezvălui o parte a unei imaginii surpriză (Anexa 1). Odată dezvăluită imaginea copiii au sarcina de a alcătui propoziții legate
Frontal
Evaluare
Metoda fonetică analiticosintetică
4.Anunțarea temei
5.Dirijarea învațării
de imagine. Aleg o propoziție și cer elevilor sa o împartă în cuvinte, stabilim care este primul cuvânt, al doilea….despărtim cuvantul casuțe in silabe stabilim din ce sunete este alcatuita fiecare silabe, că-su-țe C+ă - s+u - ț+e. Elevii recunosc sunetul pe care nu l-au învațat-ț „Copii, azi la Comunicare in limba româna vom discuta despre sunetul ț , vom învața litera ț mic și Ț mare de mână și de tipar si vom citi și scrie silabe, cuvinte, vom despărți cuvinte în silabe, vom alcătui propoziții.” Prezint elevilor planșa cu literele ț,(anexa 2), discutăm despre asemănări și deosebiri cu alte litere. Discutăm unde folosim Ț(mare de mână/tipar) Se fac exerciții de pronunțare corectă a sunetului ț , evitându-se vocala de sprijin î. Joc pentru descoperirea sunetului nou Elevii dau 2-3 exemple de cuvinte care încep cu sunetul ț, conțin sunetul ț, și se termina cu sunetul ț. Aceste cuvinte le despărțim în silabe și localizăm sunetul ț. Voi expune la tablă 9 jetoane (anexa 3) ce conțin cuvinte insoțite de imagini, elevii primind sarcina de a aseza pe categorii jetoanele, astfel: cuvinte care incep cu ţ, care il conțin pe ţ si care se termină în sunetul ţ. Citirea coloanelor de cuvinte Se citesc coloanele de cuvinte în şoaptă, în ritm propriu. Apoi se citesc cu voce tare. Fiecare cuvânt este citit de alt elev. Prezentarea literelor„ț” mic de mână, „Ț”mare de mână Se analizează elementele grafice din care este alcătuită litera. Se intuieşte litera şi se identifică elementele componente: O liniuţă ajutătoare oblică şi un bastonaş pe două spaţii cu întorsătura în jos, o liniuţă orizontală sus şi o virguliţă sub literă. Se stabilesc asemănări şi deosebiri cu litera „t”. Se scrie pe tablă, mai întâi întreagă, apoi pe elemente componente. Apoi iar se scrie întreagă. Copiii „scriu” în aer, pe bancă cu degetul, cu stiloul închis, ,fără linii de spaţii. Doi elevi vor scrie la tablă litera ț,Ț. Se fac exerciţii pentru încălzire muşchilor mici ai mâinii. Scrierea literei ț mic de mână,Ț mare de mână Se reaminteşte poziţia corectă în timpul scrierii. Se reactualizează cunoştinţele referitoare la încadrarea corectă în pagină: 6
Explixcația
Observația
Planșa literele ț, Ț de tipar
Frontal Aprecieri vebale
Explicația Individual
Jetoane Exercițiul
Individual
Conversația
Planșe litarele ț,Ț scrise de mână
Frontal
Explicația
Exercițiul Muncă independentă
data, titlul, alineatul, spaţiul dintre litere Elevii scriu trei litere pe caiet . Se verifică modul de scriere. Elevii care au scris corect continuă- un rând ț mic de mână, și un rând cu Ț mare de mână. Se scriu cuvintele țară, căsuțe, Țiriac, la tablă și pe caiet explicând modul de legare a literei cu alte litere . Citirea textului Se citește textul de către elevi, fiecare propozitie de catre alt elev.
Exercițiul
Abecedar Frontal
Aprecieri verbale
Citirea model Se pun întrebari în legatură cu conținutul textului. Citirea selectivă Citeşte : Se explica semnele de punctuație din text. Explicația
6.Obținerea performanței
7.Evaluare
8.Încheierea activității
Formăm perechi, fiecare pereche primește o foaie de hârtie pe care sunt scrise cuvintele 1. lucrat, au, căsuțe, copiii. 2. semințe , Lenuța, aduce. 3. copiii, păsările, iubesc. Fiecare pereche trebuie să ordoneze cuvintele pentru a obține propoziții și sa le transcrie. Se citesc propozițiile obținute .(anexa 4) Elevii primesc o fișă pe care o vor completa independent, apoi se va face o evaluare orală imediată.(anexa 5 ) Tema pentru acasăSe fac aprecieri generale asupra comportamentului elevilor, se evidențiază elevii care au fost activi pe tot pacursul lecției.
7
Explozia stelara Explicația Exercițiul
Exercițiul Metoda cadranelor Conversația
Fișă de lucru în perechi
Activitate în perechi
Aprecieri verbale
Fiș de evaluare
Muncă independentă
Evaluare formativă Aprecieri verbale
Anexă 1
8
Anexa 3 (jetoane) ȚAP
ȚARĂ
RAȚĂ
ȚAMBAL
BRĂDUȚ
VEVERIȚĂ
ȘORȚ
MISTREȚ
9
PRINȚESĂ
Anexa 4 Fișa nr.1 Ordonează cuvintele pentru a obține o propoziție, apoi transcrie propoziția pe spațiul de mai jos
lucrat, au, căsuțe, copiii
Fișa nr.2 Ordonează cuvintele pentru a obține o propoziție, apoi transcrie propoziția pe spațiul de mai jos
semințe , Lenuța, aduce
Fișa nr.3 Ordonează cuvintele pentru a obține o propoziție, apoi transcrie propoziția pe spațiul de mai jos
copiii, păsările, iubesc
10
Anexa 5
Fișă de evaluare
1.Unește cuvintele cu imaginile potrivite:
25.02.2015
2. Completează cuvintele cu silabele potrivite :
Prin- _____- să Vrabiuță
Că- ru- _____ Căsuță
______ - ră
Coșuleț 3.Citește propozițiile. Scrie în diagrame câte litere ț( mic de tipar) 4.Desenează o imagine, un obiect care în pronunția lui să conțină sunetul ț. și Ț (mare de tipar) ai întâlnit.
Domnul Țiriac e tare țanțoș .Ține în mână un arici țepos.
Țț-
11