35 0 161KB
PROIECT DIDACTIC
ŞCOALA GIMNAZIALA „OTILIA CAZIMIR”, COTU VAMES CLASA: I DATA: 19.01,2017 PROF. INV. PRIMAR Ciobanu Alexandra ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare DISCIPLINA: Comunicare în limba română UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Ne plac animalele SUBIECTUL LECŢIEI: Sunetul [t] şi litera t mic de mână TIPUL LECŢIEI: Predare – învățare MODALITATEA DE ABORDARE: abordarea integrată (citire/scriere)
Scopul: Familiarizarea elevilor cu semnul grafic de tipar şi de mână, al sunetului „o” Competențe specifice: 1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate 2.2. Transmiterea unor informaţii prin intermediul mesajelor simple 3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână OBIECTIVE OPERAȚIONALE: La finalul lecţiei, elevii vor fi capabili: O1: să identifice sunetul și litera ,,t,, fiind puși în situația de a identifica sunetul/încercui litera, bazându-se pe explicațiile învățătorului ; obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii identifică sunetul și litera poziționată la începutul cuvântului; O2: să exemplifice cuvinte care conțin sunetul și litera ,,t,,, fiind puși în situația de a rosti și de a scrie cuvintele , bazându-se pe imagini, pe explicațiile învățătoarei și pe cunoștințele dobândite anterior; obiectivul este realizat dacă toți elevii denumesc cuvinte care conțin sunetul și litera,,t,,;
O3: să despartă în silabe, oral și în scris, bazându-se pe imagini și cuvinte date; obiectivul este realizat dacă toți elevii despart în silabe cel puțin două cuvinte; O4 : să citească, în ritm propriu și corect, cuvinte și propoziții din manual, bazându-se pe explicațiile învățătorului și pe cunoștințele dobândite anterior; obiectivul este realizat dacă toți elevii citesc cuvinte formate din una sau două silabe; O5: să răspundă la întrebările legate de conținutul textului citit , bazându-se pe cunoștințele bazate anterior și pe explicațiile învățătorului; obiectivul se consideră atins dacă toți elevii răspund corect la toate întrebările. STRATEGII DIDACTICE: 1. Resurse procedurale: a) metode și procedee: metoda fonetică, analitico-sintetică, conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, jocul didactic, ciorchinele; b) forme de organizare: individual, pe grupe și echipe, frontal. 2. Resurse materiale: planșe cu litera ,,t,, de tipar și ,,t,, de mână, fișe de lucru, ilustrații, diferite imagini. 3. Forme și tehnici de evaluare: - seturi de întrebări pentru evaluare orală; - fișe pentru evaluare în scris; - sarcini didactice pentru munca independentă. Bibliografie Mirela Mihăescu, Ștefan Pacearcă, Anița Dulman, Crenguța Alexe, Otilia Brebenel (2014), Manual de cominicare ȋn limba romȃnă, clasa I, Editura Intuitext, București Programa şcolară pentru clasa I, 2013, Bucureşti www.didactic.ro Desfăşurarea activităţii Etapele lecţiei
OB. OP.
Desfășurarea lecției
LECȚIA I 2
Metode didactice
Mijloace didactice
Forma de activitate
I. Moment organizatoric
Se asigură condițiile pentru desfășurarea lecției.
Conversaţia
Frontală
II. Reactualizarea cunoștințelor
Joc didactic ,,Descoperă sunetul,,. Elevii formează cuvintele: ,,covor ,, , ,,culori,, , ,,cameră,,, citesc cuvintele și numără sunetele și literelor. Verificarea temei scrise. Citirea textului parcurs în etapa anterioară: - întrebări în legătură cu textul; - formulare de propoziții. Se prezintă mai multe imagini iar elevii vor trebui să identifice obiectele prezentate. Prin întrebări, se ajunge la cuvântul „carte”. Intuirea imaginii din manual: - prin întrebări ,se ajunge la propoziția: Aris are un motan. - se analizează schema propoziției(numărul cuvintelor, silabelor) - se extrage cuvântul ”motan”, se identifică numărul literelor, sunetelor, se desparte în silabe, se stabilește locul sunetului în cadrul cuvântului.
Conversaţia
Frontală
III. Captarea atenției
O1
Frontală Observația Individuală Imagini Conversația
Conversația
Frontala
Manual Frontal
Exercițiul Individual
IV. Anunțarea subiectului lecției
V. Dirijarea învățării
O2
Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale- motivarea elevilor pentru participarea activǎ la activitate
Explicația
Se pronunță demonstrativ sunetul ,”t”. Elevii pronunță sunetul. Elevii dau exemple de cuvinte la începutul cărora se aude sunetul t și pentru scrierea literei inițiale se folosește litera
Demonstrați a
3
Frontală
Planșă
Individuală
O3
t. Joc pentru descoperirea sunetului nou: - învățătorul spune diverse cuvinte iar elevii le descoperă pe cele care conțin sunetul t; - învățătorul arată desene și elevii descoperă în care denumire se află sunetul nou. De fiecare dată, elevii despart cuvintele în silabe și descoperă locul sunetului nou. Prezentarea literei t mic de tipar: - se prezintă planșa cu litera și elevii o observă. Descoperirea literei în materiale tipărite. Cu ajutorul unor jetoane cu litere, elevii formează cuvinte ca: toamnă, tata, test, tren. Citirea cuvintelor scrise pe silabe. -se citesc întâi în șoaptă, apoi cu voce tare.
Exercițiul Individuală Observația Exercițiul
LECȚIA A II-A
O4
Prezentarea literei t mic de mână. - se prezintă litera; - se scrie litera pe tablă și se explică fiecare mișcare; - 2-3 elevi explică mișcările, clasa scrie în aer; - exerciții de încălzire a mușchilor mâinii. Scrierea literei t mic de mână. - precizări privind scrierea; - elevii scriu trei litere; - verificarea scrierii; - cei care nu au scris corect, scriu cu ajutorul învățătorului. Citirea de pe tabla a unor grupuri de litere ce conţin litera „t”: ta, tu, ti, at, to, ot Legarea literei „t” de alte litere; - se scrie un grup de litere la tablă și se explică; - elevii scriu grupul de litere pe caiet;(copiere) 4
Exerciţiul
Manualul
Frontal
Exerciţiul
Explicaţia Conversaţia Individual
Manual Frontal
- elevii împreună cu învăţătoarea transcriu grupurile de litere mai sus citite, in scriere de mână prezentându+se modul de legare al literelor Citirea cuvintelor din manual, despărţite in silabe apoi legate. Scrierea câtorva cuvinte din cele citite în caiete si la tabla de catre elevi Citirea textului(în șoaptă) - exerciții de citire; - citirea model; - citirea după model. - întrebări în legătură cu conținutul textului; - citirea selectivă. Scrierea propozițiilor - Se scrie o propoziție din text pe tablă; - copierea de pe tablă a acestei propoziții.
5
Conversaţia Individual Manual
Frontal
VI. Obținerea performanței
Citirea întregului text - li se cere elevilor să dea exemple de alte cuvinte care încep cu sunetul t.
Conversația Individual
.... Fișă de lucru
....
t
Frontal
....
Se dă o fișă de lucru. VII. Încheierea activității
Se fac aprecieri frontale și individuale. Se recomandă activități suplimentare.
6
Explicaţia
Frontal