34 0 518KB
PROIECT DIDACTIC PROPUNĂTOR: Prof. Înv. Primar Pascaru Florina- Paula UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Primară nr.1 Furcenii Vechi CLASA: I DATA: 13.11.2018 ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare DISCIPLINA: Comunicare în limba română UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Muncim, învățăm, ne jucăm SUBIECTUL: Sunetul și litera C mare de tipar și de mână TIPUL LECȚIEI: Comunicare și însușire de noi cunoștințe FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată DISCIPLINE INTEGRATE: Arte vizuale și abilități practice COMPETENȚE SPECIFICE: Comunicare în limba română 1.1. Identificarea semnificației unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate. 1.2. Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj, rostit cu claritate. 1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunțuri rostite cu claritate. 1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute. 1
2.1. Formularea unor enunțuri proprii în diverse situații de comunicare. 2.2. Transmiterea unor informații prin intermediul mesajelor simple. 2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare. 3.1. Citirea unor cuvinte și propoziții scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână. 3.2. Identificarea mesajului unui text care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare. 4.1. Scrierea literelor de mână. 4.2. Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de mână, folosind materiale diverse. Arte vizuale și abilități practice 1.2. Identificarea liniei, a punctului, a culorii şi a formei în contexte cunoscute. 2.3. Realizarea de obiecte/construcţii/folosind materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile. OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O1- Să formuleze corect propoziții după ilustrație. O2- Să precizeze numărul și poziția cuvintelor în propoziție. O3- Să analizele sunete/ litere, cuvinte din propoziție până la sunetul/litera nouă. O4- Să alcătuiască cuvinte/ propoziții care conțin litera C. O4- Să stabilească poziția sunetului/ literei C în cuvinte/ propoziții. O5- Să citeasca corect, clar, în ritm propriu silabe/ cuvinte care conțin litera C. O6- Să scrie corect, lizibil, în ritm propriu litera R mare de mână urmărind conturul. STRATEGIA DIDACTICĂ: Metode, procedee, tehnici: Conversaţia, Observația, Explicaţia, Demonstraţia, Exerciţiul, Metoda fonetică analitico- sintetică. 2
Mijloace de învățământ: Caiet tip I, fișe de lucru, auxiliar, abecedar, cretă colorată, planșă cu litera C mare de tipar și de mână. Forme de organizare a activității: Frontal, Individual. Resurse: Temporale: 2 ore x45 de minute Umane: 19 elevi
3
DESFĂȘURAREA LECȚIEI N
Etapele/
Ob
r.
Secvențele
.
c
activității+ timpul Op
rt alocat
Conținuut instructiv-educativ
Strategia didactică
.
. 1.
Moment
Asigur
organizatoric
desfășurări a lecției, pregătesc materialul
condițiile
necesare
unei
învățământ
Verificarea temei cantitativ și calitativ.
pentru acasă
Aprecierea și evidențierea elevilor care au
e
Caiete
scris tema îngrijit, ordonat și corect.
Reactualizarea
Citirea
cunoștințelor
propoziții care conțin litera c mic de tipar și Observația
anterioare+
de mână.
Captarea atenției
Prezentarea planșei cu curcubeu și discuții Conversația
și
exemplificarea
de
cuvinte/
pe baza acesteia. (Cu ce literă seamănă Explicația curcubeul dacă îl întoarcem?)
Anunțarea
organizar
bune
Verificarea temei
5 min
4.
procedee,
de Forme de Evaluare
didactic, aerisesc sala de clasă.
1 min
3.
Mijloace
tehnici
1 min 2.
Metode,
temei
Dragii mei, astăzi vom învăța sunetul și 4
Planșă
Frontal
Individual
și a obiectivelor
litera C mare de mână și de tipar, vom forma Conversația
operaționale
și citi noi cuvinte și propoziții, vom
1 min
completa corespunzător exercițiile din fișa
Frontal
de lucru, toate acestea pentru dezvoltarea competențelor voastre de citit-scris, de care aveți mare nevoie permanent. 5.
Dirijarea învățării
Prima oră:
20 de min
Se exemplifică nume de persoane care întreb O1
Frontal Conversația
cu C mare.
elevilor de a formula
Se poartă o scurtă conversație pe baza
Individual
poveștii ”Literei C”
Metoda
* Se alcătuiesc propoziții .
fonetică
Evaluez capacitatea corect propoziții.
Planșă
* Se desprinde propoziția care conține analiticosintetică
cuvântul Corinal; * Se stabilește locul cuvintelor în propoziție O2
Fișe de lucru
elevilor de a preciza
și se separă cuvântul care conține sunetul
corect
nou.
numărul
* Se desparte cuvântul în silabe, sunete;
în propoziție.
Se separă sunetul nou; O3
Evaluez capacitatea poziția
și
cuvintelor
Abecedar
* Se dau exemple de cuvinte care încep cu
Să analizeze corect
sunetul nou;
sunete/
5
litere
din
* Se prezintă planșa cu litera ” C” de tipar;
propoziția dată până
* Se intuiește litera de tipar corespunzătoare
la
sunetului( elemente componente);
Metoda
sunetul/
litera
nouă.
Se recunoaște litera în cadranul din fișa de cadranelor lucru (ANEXA 1) ; * Se vor forma cuvinte cu ajutorul Evaluez capacitatea
alfabetarului decupat (rac, mac, car, cor, creO4
Demonstrația
ion, ca-nar, Co-ri-na, Cri-na)
Se vor citi cuvintele formate.
Joc ”Eu spun una tu spui multe”
elevilor de a stabilii corect poziția literei C
în
propoziții.
mac-...; cor-....,rac-...., canar-…. Se deschid abecedarele; *Se poartă o convorbire pe baza ilustrației; *Se citesc cuvintele în șoaptă și cu voce tare pe silabe și integral; Intuirea literei de mână: Se intuiește în abecedar litera ”C” de mână ; * Se stabilesc elementele componente- pe planșă ; * Se scrie litera model cu explicarea fiecărei mișcări a mâinii; * Se realizează exerciții de scriere a literei 6
cuvinte/
în aer, pe bancă, pe podul palmei;
Manual
* Se scrie litera la tablă și de către elevi cu explicarea fiecărei mișcări a mâinii; O5
Evaluez capacitatea Auxiliar
elevilor de a citi clar,
* Se realizează exerciții de dezmorțire a
corect
mușchilor mâinii și de revigorare a elevilor;
propoziții
* A doua oră:
conțin litera C.
cuvinte/ care
Reamintesc elevilor ce au învățat prima oră. * Se citesc coloanele de cuvinte și propozițiile pe rânduri, în cor, în lanț, selectiv.
Cretă colorată
* Se realizează exerciții de dezmorțire a
Planșă cu litera
mușchilor mâinii și de revigorare a elevilor; * Se continuă scrierea literei ”C” mare de mână pe 5 rânduri din caietul de scriere; * Se citesc și scriu cuvintele ”Corina, Cora,
O6
Coco”
Evaluez capacitatea
* Se explică modul de îmbinare a literei
elevilor de a scrie
mari cu litera următoare;
corect, lizibil litera C
* Se copiază propoziția ”Corina are un
mare
canar.”
urmărind conturul.
* Se transcrie propoziția ”Eu am un creion. Explicația
7
de
mână
” Caietul
de
scriere Demonstrația Explicația Exercițiul
6.
7.
Obținerea
Se ordonează cuvintele din auxiliar.
performanței
Se transcrie propoziția obținută.
10 min
Se rezvolă exercițiile din auxiliar.
Exercițiul
Asigurarea
Se rezolvă exercițiile din manual.
Conversația
retenției
8.
și
Conversația Auxiliar
a
Frontal
Manual
Individual Frontal
transferului
Exercițiul
7 min
Explicația
Încheierea
Individual
Se vor face aprecieri cu privire la modul de 8
activității 1 min
participare al elevilor pe parcursul activității. Le voi da temă pentru acasă scrierea literei C mare de mână și a cuvintelor care conțin litera nouă învățată.
Anexa 1.
9