29 2 86KB
1
PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Liceul Tehnologic ,,J.Lebel” Tălmaciu Grupa: Mijlocie ,,B”-Buburuzele Educatoare: Șandru Diana-Florina Proiect:Tema saptamanala independent Tema de studiu: „Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ?” Subtema: „Bucuriile copiilor iarna!” Domeniul activităţii: DPM- Educaţie fizică Tema activității: „Aruncarea mingii” Joc: „Ne jucăm cu bulgări” Tipul activităţii: formare de deprinderi motrice de bază Scopul: Formarea deprinderii motrice de aruncare şi prindere a mingii cu două mâini. Obiective operaţionale: O1: Să execute corect exerciţiile de front şi de formaţie; O2: Să execute cu amplitudine maximă exerciţiile pentru optimizarea dezvoltării fizice; O3: Să execute corect deprinderile motrice de aruncare şi prindere a mingii cu două mâini; O4: Să respecte regulile jocului; Strategii didactice: Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul
2
Mijloace didactice: mingi, jaloane, fluier Forme de organizare: frontal, individual, echipe
Bibliografie: Programa activităţilor instructiv – educative în grădiniţa de copii, Bucureşti – 2005 Didactica activităţilor instructiv – educative pentru învăţământul preprimar, Ed. Didactica Nova, Craiova – 2005
3
4
Ob
1. Organizarea grupei de copii
O1 O1
2. Pregătirea organismului pentru efort
Conţinutul activităţii
Dozare
Etapele lecţiei
Adunarea Alinierea Verificarea echipamentului şi a stării de sănătate Comunicarea temei
30” 30” 10”
Întoarceri pe loc prin săritură
35”
Mers normal Mers pe călcâie cu mâinile la spate Mers normal Mers cu rotirea braţelor înainte şi înapoi Mers pe vârfuri cu braţele sus, Mers normal Alergare uşoară Alergare cu pendularea gambei la spate Mers normal, Alergare cu genunchii la piept Mers normal Alergare cu pendularea gambei înainte Formarea coloanei de gimnastică
1L 1l
Formaţii de lucru
Linie pe un rând
15”
xxxxxxxxxxx
Indicaţii metodice „În linie pe un rând, adunarea!” „Vă aliniaţi! Drepţi!” „Pe loc repaus!” „Astăzi vom învăţa aruncarea şi prinderea mingii cu două mâini, apoi ne vom juca un joc cu mingea!” „Drepţi! La stânga! La dreapta! Capul sus! Privirea înainte!” „Cu ocolire spre stânga mers normal!” „Mers pe călcâie cu mâinile la spate! Mers normal!”
În coloană câte unul
1L 1l
xxxxx x x x x
1L 1l 1L 1l 1L 1l 1L 1l
„Mers cu rotirea braţelor înainte … şi înapoi!” „Mers pe vârfuri cu braţele întinse deasupra capului! Mers normal!” „Alergare uşoară! Alergare cu pendularea gambei la spate!” „Mers normal! Alergare cu genunchii la piept!” „Mers normal! Alergare cu pendularea gambei înainte (picioarele întinse)!”
60”
Coloana de gimnastică x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x 5
„Vă opriţi! Vă întoarceţi cu faţa la mine! (vor fi aliniaţi)” „Număraţi din 3 în 3 de la dreapta la stânga!” „Numărul 1 rămâne pe loc, numărul 2 face un pas în faţă, numărul 3 face 2 paşi în faţă!”
3. Influenţarea selectivă a aparatului locomotor
Exerciţii pentru cap şi gât O2 O2 O2
44T
Coloana de gimnastică
44T
x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x
Exerciţii pentru braţe
Coloana de gimnastică
44T
x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x 38T Exerciţii pentru trunchi
Coloana de gimnastică
44T
x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x
44T
Coloana de gimnastică
1. P.I. Stând depărtat T1-2: aplecarea capului cu arcuire; T3-4: extensia capului cu arcuire. 2. P.I. Stând depărtat T1-2: îndoirea laterală a capului stânga cu arcuire; T3-4: îndoirea laterală a capului dreapta cu arcuire; 1. P.I. Stând depărtat T1: mâinile pe umăr; T2: ducerea braţelor sus; T3: mâinile pe umăr; T4: revenire în stând. 2. P.I. Stând depărtat T1-4: rotirea braţelor spre înainte; T5-8: rotirea braţelor spre înapoi; 1. P.I. Stând depărtat,braţele pe şold T1-2: îndoire cu arcuire a trunchiului stânga; T3-4: îndoire cu arcuire a trunchiului dreapta.
Coloana de gimnastică
10T
x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x
10T
6
spre
spre spre
2. P.I. Stând depărtat, mâinile la ceafă T1-2: răsucirea trunchiului spre stânga; T3-4: răsucirea trunchiului spre dreapta.
x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x Exerciţii pentru picioare
spre
1. P.I. Stând T1: genuflexiune 2. P.I. Stând, braţele pe şold T1: săritură ca mingea
O3 O3 O4 4. Realizarea temei: aruncarea şi prinderea mingii cu două mâini
Exerciţii de respiraţie şi relaxare Aruncarea mingii cu două mâini de la piept/ de deasupra capului la partener şi prinderea acesteia cu două mâini.
4’
Coloane x x x x x x 2m x x
Executarea jocului: „Ne jucăm cu bulgări”
x x
8’ 2 echipe de o parte şi de alta a sforii
Mers liniştitor Mers cu reglarea respiraţiei
1’
Aprecieri şi recomandări
1’
„Mâinile întinse sus!”
x x
xxxxxxx xxxxxxx 5. Revenirea organismului după efort 6. Încheierea activității
„Respirăm!” „Scuturăm braţele şi picioarele!” „Folosim amândouă mâinile!” „Aruncăm mingea de la piept!”
Linie pe un rând xxxxxxxxxxx
„Fiecare copil va arunca mingea (bulgărele) la adversar peste sfoară. Cine aruncă corect peste sfoară primeşte o bulină roşie, iar cine prinde mingea va primi încă o bulină roşie. Câştigă echipa cu cele mai multe buline!” „Inspiraţi! Expiraţi!” „Bună ziua!”
7