Activitatea 1.1.plan - Lectie - Formule - de - Calcul - Prescurtat - 8 [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DE LECŢIE Clasa a VIII-a Obiectul: Matematica / Algebra Profesor : Gheorghescu Georgiana Unitatea de învăţare: Calcule cu numere reale reprezentate prin litere Subiectul lectiei: Formule de calcul prescurtat Tipul lecţiei : Dobândire de noi cunoștințe Competenţe generale GG1. Cunoaşterea şi înţelegerea conceptelor, a terminologiei şi a procedurilor de calcul specifice matematicii. CG2. Dezvoltarea capacităţilor de exploatare/ investigare şi rezolvare de probleme. CG3. Dezvoltarea capacităţii de a comunica utilizand limbajul matematic CG4. Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul şi aplicarea matematicii în contexte variate Competenţe specifice CS1.Identificarea în exemple, în exerciţii sau în probleme a numerelor reale şi a formulelor de calcul prescurtat CS2.Deducerea şi aplicarea formulelor de calcul prescurtat pentru optimizarea unor calcule Obiective operaţionale: a) Obiective cognitive:  Să efectueze operații cu numere reale reprezentate prin litere  Să aplice formule de calcul prescurtat în exerciții b) Obiective psihomotorii  Să scrie lizibil pe caiete şi la tablă Obiective afective  Să stimuleze curiozitatea elevilor, dezvoltând simţul critic  Să dezvolte spiritul de observaţie şi concentrarea în rezolvare  Să fie atenţi şi să participe afectiv şi activ la lecţie Obiective: A: operaţionale: O1. Să efectueze operații cu numere reale reprezentate prin litere. O2.Să aplice formule de calcul prescurtat în exerciții cu numere reale reprezentate prin litere. B: Psiho-motorii: CP1: Aşezarea corectă în pagină; CP2: Scrierea lizibilă pe caiete şi pe tablă; C: Afective: CA1: Dezvoltarea gândirii creative si a spiritului de observaţie; CA2: Dezvoltarea interesului pentru studiul matematicii; CA3: Dezvoltarea tenacităţii, perseverenţei, capacităţii de concentrare si a atenţiei distributive; CA4: Manifestarea spiritului de competiţie,ordine şi disciplină; CA5: Manifestarea dorinţei de a învăţa lucruri noi; CA6: Formarea motivaţiei pentru studierea matematicii ca domeniu relevant pentru viaţa socială şi profesională.

STRATEGIA DIDACTICĂ Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică, colaborarea, explicația, exerciţiul, lucrul în perechi, învăţarea prin descoperire, transferarea cunoştinţelor, problematizarea. Material didactic: fişe de lucru, , tablă, creta, catalog, culegere. Resurse: a)umane: clasă neomogenă de elevi; b) temporale: 50 minute. c) oficiale: programa şcolară; planificarea Forme de organizare:  frontal, individual. Forme de evaluare:  analiza răspunsurilor date, observarea sistematică, aprecierea. ETAPELE LECŢIEI

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Moment organizatoric (3 min)

Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea lecţiei: -se notează absenţii, -se verifică dacă există cretă şi burete la tablă -se verifică dacă toţi elevii au pe bancă materialele necesare. Se verifică frontal tema, calitativ şi cantitativ (prin sondaj) , noţiunile predate anterior şi se rezolvă eventualele neclarităţi/nelămuriri întâlnite.

Reactualizarea cunoştinţelor anterioare şi verificarea temei (2 min) Captarea atentiei și Anunțarea lecției noi și a obiectivelor (2 min) Dirijarea învățării (40 min)

STRATEGII DIDACTICE FORME DE METODE MIJLOACE ORGANIZARE Conversaţia

Conversaţia Explicaţia Observația

Caietul de teme

Activitate frontală

Fisa de lucu

Individual Frontal Perechi

Se reactualizează cunoștințele anterioare teoretice. Anunţarea şi scrierea pe tablă a titlului :

„Formule de calcul prescurtat”

Noțiunile se vor preda cu ajutorul elevilor, fiind noțiuni cunoscute lor . Se face actualizarea cunoştinţele elevilor referitoare la sumă algebrică, termeni asemenea, operații cu termeni asemena. Elevii se împart în patru grupe. Prin tragerea la sorţi fiecărei grupe îi revine de

EVALUARE

Conversaţia Explicaţia

Munca independentă

Evaluare orala

demonstrat: Grupa 1: Patratul sumei/diferentei a doi termeni

Munca în echipă

(a+b)² = a²+2ab+b² Dem: (a+b)² = (a+b)(a+b)=a(a+b)+b(a+b)= a²+ab+ab+b²= a²+2ab+b²



Exemplu: (3x+1)²; 3 2 x  7



2

Grupa 2: Patratul diferentei a doi termeni (a-b)² = a²-2ab+b² Dem: (a-b)² = (a-b)(a-b)=a(a-b)-b(a-b)= a²-ab-ab+b²= a²-2ab+b²



Exemplu: (2x-3)²; 2 x  2 5



2

Grupa 3: Produsul sumei cu diferenta a doi termeni (a+b)(a-b) = a² - b² Dem: (a+b)(a-b) = a(a-b)+b(a-b)= a²-ab+ab-b²= a² - b² Exemplu: (5x+y)(5x-y); (5 x  7 3 )(5 x  7 3 ) Grupa 4:Patratul sumei de trei termeni (a+b+c)² = a²+b²+c²+2ab+2bc+2ac Dem: (a+b+c)² =[(a+b)+c]² =(a+b)²+2(a+b)c+c²= = a²+2ab+b²+2ac+2bc+c²= = a²+b²+c²+2ab+2bc+2ac Exemplu: (x+3Y+7)² ; (x+ 7 3 y  5z )²

În urma tragerii la sorţi, câte un membru al fiecărei grupe prezintă rezultatul muncii comune, iar ceilalţi elevi urmăresc prezentarea. Asigurarea retenției și a transferului Aprecierea activităţii elevilor (2 min)

Elevii vor rezolva , organizati pe grupe, exercitiile din fişa 1. Se vor discuta dificultățile întâlnite pe parcursul lecţiei.

Conversația

Concluziile si aprecierile profesorului vor fi orale, critice (dacă este cazul), dar, mai ales, de încurajare pentru toți elevii . Se vor nota elevii care în urma tragerii la sorţi au fost la tablă.

Conversaţia

Activitate frontală

Concluzii şi enunţarea temei pentru acasă (1min)

Elevii vor primi ca temă din manual. Se verifică dacă au rămas nelămuriri / neclarităţi în ceea ce priveşte lecţia, respectiv rezolvarea temei pentru acasă.

Conversaţia

Activitate frontală

Autoevaluare

GRUPA 1 Efectuaţi, aplicând formulele de calcul prescurtat: a) (5x - √3 )2 = b) (x√3- √5 )( x3 + √5) c) (7x +1)2 – (x+9)(x-9) -3(x-1)2 =

GRUPA 2 Efectuaţi, aplicând formulele de calcul prescurtat: a) (√2x – 7)2 = b) (x√2 - 6)( x√2 + 6) = c) (3x - 5)2 – (x – 5)(x + 5) + (2x + 11)2 =

GRUPA 3 Efectuaţi, aplicând formulele de calcul prescurtat:

a) (5a - 2√3)2 = b) (√5 - x√7 )( √5 + x√7 ) = c) ( 3x – 1)2 – 3(x – 3)(x + ) – (7x + 11)2 =

GRUPA 4 Efectuaţi, aplicând formulele de calcul prescurtat: a) (2a-3)(2a+3)=

2 2 b) (5 x  4)   x  7   ( x  3) = 2

c)

x

2



2

 3 2x  4 =