35 0 421KB
PROIECT DIDACTIC
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul Teoretic Ovidius, Constanţa PROFESOR: Moldoveanu Mirela
DATA: OBIECTUL: Limba şi literatura română CLASA: a XI-a SUBIECTUL: Figuri de stil- identificarea unor procedee artistice TIPUL LECŢIEI: de recapitulare şi de fixare de cunoştinţe MANAGEMENTUL TIMPULUI: 50 de minute
MOTIVAŢIA:
I.
Elevii au posibilitatea să-şi reactualizeze şi să-şi completeze cunoştinţele despre textul liric, să identifice procedee artistice. Lecţia dezvoltă gândirea critică, punând elevii în situaţia de a releva procedee artistice specifice genului liric. Lecţia contribuie la consolidarea deprinderilor de analiză, de corelare a gândirii cu ajutorul cunosştinţelor în vederea exprimării logice, coerente şi corecte. Discuţiile ce le poate antrena în desfăşurarea ei, controversele ce pot apărea, transparenţa lecţiei prin deconstrucţia ei, pot stimula gândirea la diferite nivele şi din diferite perspective, purtândul pe elev printre diverse etape ale gradului de gândire.
II.
COMPETENŢE GENERALE: - Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în diferite situaţii de comunicare; - Comprehensiunea şi interpretarea textelor;
- Situarea în context a textelor studiate prin raportare la epocă sau la curente culturale/literare; - Argumentarea orală sau în scris a unor opinii în diverse situaţii de comunicare.
III.
COMPETENŢE SPECIFICE: C1- Definirea noţiunii de procedeu artistic şi identificarea acestuia în anumite contexte; C2- Utilizarea strategiilor de lectură în vederea înţelegerii adecvate a textelor studiate; C3- Identificarea figurilor de stil în texte la prima vedere şi argumentarea alegerii făcute; C4- Realizarea unei compuneri în care să se utilizeze procedee artistice.
IV.
CONDIŢII PREALABILE: - Elevii trebuie să aibă cunoştinţe la nivelul clasei privind textul liric. - Elevii trebuie să aibă capacitatea de a folosi procesele de gândire şi învăţare propuse.
V.
STRATEGII DIDACTICE: o Metode şi procedee: analiza stilistică, conversaţia euristică, descoperirea, problematizarea, explicarea, discuţia, ciorchinele. o Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, alternativ cu activitatea independentă individuală sau activitate combinată, lucrul pe grupe. o Resurse: - Capacităţile receptive ale elevilor; - Manualul, fişe de lucru, pliante, panouri ilustrative; - Programa şi planificarea semestrială a curriculumului la limba şi literatura română pentru clasa a XI-a. o Mijloace de învăţământ: - Resurse materiale: volume de poezie, portofoliile elevilor; fişe de studiu individual, videoproiector, materiale ppt etc. - Resurse procedurale: problematizarea, analiza literară complexă, conversaţia euristică, dezbaterea;
- Metode de evaluare: valorificarea răspunsurilor elevilor în discuţie, feedback raportat contribuţiei elevilor, autoevaluarea, nota; VI.
VII.
VIII.
RESURSELE ŞI MANAGEMENTUL TIMPULUI: -
Timp de lucru 50 de minute;
-
Evocarea 10 minute;
-
Realizarea sensului 25 de minute;
-
Reflecţia 10 minute;
-
Încheierea 5 minute.
MATERIALE: -
Manual;
-
Volum de poezii de Mihai Eminescu
-
Fişa de lucru independentă;
-
Tabla;
-
Creta.
EVALUAREA: -
Elevii vor utiliza corect în exprimarea orală sau scrisă termenii comunicării lirice.
-
Elevii vor fi îndrumaţi să fie autoreflexivi, să se autoevaluaeze, să utilizeze fişa de lucru, fiind prilejul de evaluare a eficienţei lecţiei.
IX.
BIBLIOGRAFIE: -
Goia, Vistian, Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Editura Dacia Educaţional, Cluj-Napoca, 2008.
-
Ilie, Emanuela, Didactica literaturii române, Editura Polirom, Iaşi, 2008.
-
Iordăchescu, Carmen, Limba română. Fonetică. Vocabular, Editura Carminis, Piteşti, 1997.
-
Moţ, Mircea, Dicţionar de termeni literari.
-
Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală. Ghid teoretico-aplicativ, Editura Polirom, Iaşi, 1999.
-
Manualul de clasa a XI-a, Editura Humanitas
-
Culegerea ,,Limba şi literatura română, Editura ART, F. Ioniţă, A. Săvoiu, F. Sămăhaian, Gh. Lăzărescu
SCENARIU DIDACTIC Evenimentele lecţiei
Competenţe
Conţinutul
Metode didactice
Materiale
Forme de evaluare
didactice - notarea absenţelor;
Organizarea clasei 1’
Conversaţia
-
-
- stabilirea ordinii; - asigurarea celor necesare orei.
Verificarea temei pentru
Se verifică tema pentru acasă şi se Conversaţia
acasă
fac aprecieri asupra modului de 5’
Culegere
realizare a acesteia.
Reactualizarea
Se realizează un ciorchine pe Conversaţia
cunoştinţelor
tablă pornind de la grupul de
4’
cuvinte
Procedee
artistice
Tabla
Ciorchinele
Volum de poezii
Observarea
şi
figuri de stil. Captarea atenţiei
Elevii recită câteva versuri dintr- Conversaţia
4’
un volum de poezii al lui Mihai Eminescu, identificând figurile de stil cunoscute.
Enunţarea competenţelor
C1
Se anunţă titlul lecţiei care se
specifice
C2
scrie şi pe tablă: Figuri de stil-
C3
identificarea
2’
unor
procedee
C4
artistice. Se enunţă competenţele specifice care se vor atinge pe parcursul orei: -
Definirea
noţiunii
de
procedeu artistic şi identificarea acestuia în anumite contexte; -
Utilizarea strategiilor de
lectură
în
vederea
înţelegerii
adecvate a textelor studiate; -
Identificarea figurilor de
stil în texte la prima vedere şi argumentarea alegerii făcute; -
Realizarea unei compuneri
în care să se utilizeze procedee artistice. Dirijarea învăţării 25’
C1
Profesorul va solicita elevilor să Tehnica
Tabla
C2
completeze ciorchinele de pe tablă ciorchinelui
Cartonaşe
C3
cu definiţiile fiecărei figuri de stil Explicaţia şi să dea câte un exemplu pentru Conversaţia
fiecare.
cazul, euristică
Unde
va
fi
va
da
explicaţiile
profesorul
Chestionarea orală
necesare. Ciorchinele
va
reprezenta
un
summum de informaţii esenţiale, vizualizate într-o formă dinamică. (Anexa 1) Având în vedere că elevii cunosc Tehnica
fişei
de Fişa de lucru
procedeele artistice, li se cere să lucru independent observe
fişa
de
muncă Anexa 2
independentă pentru care îşi vor folosi cunoştinţele despre textul Explicaţia liric-
temă
şi
motiv
literar, Conversaţia
procedee artistice, elemente de euristică versificaţie (Anexa 2). Elevii vor Exerciţiul putea folosi şi ciorchinele de pe tablă ca suport teoretic. Profesorul ca îndruma discuţia elevilor asupra fiecărui termen al fişei de lucru independent.
Tabla
Obţinerea
performanţei
Se solicită elevilor să răspundă la Metoda rebusului
Fişa de lucru
şi asigurarea feed-back-
ultima aplicaţie şi să releve
Anexa 3
ului
anumite 7’
procedee
artistice.
(Anexa 3) Elevii vor nota pe caiete o figură Conversaţia
Evaluarea rezultatelor 1’
Caiete
1’
C4
Aprecieri finale ale
de stil care să redea starea lor
profesorului
sufletească
Chestionarea finală
la sfârşitul orei.
Aprecieri finale. Asigurarea trasnferului
Evaluarea formativă
Se fixează tema pentru acasă:
Munca
Redactaţi o compunere care să independentă aibă
ca
titlu
O
călătorie
imaginară şi în care să se folosească personificarea precum figură de stil dominantă.
Caiete
ANEXA 2
FIŞĂ DE LUCRU
I.
1. Epitetul este figura de stil: a. Care exprimă însuşiri deosebite numai ale obiectelor b. Care exprimă numai caracteristici deosebite ale acţiunilor c. Care exprimă însuşiri deosebite ale obiectelor sau ale acţiunilor, determinând un substantiv sau un verb d. Care exprimă însuşiri deosebite ale obiectelor sau ale acţiunilor determinând un substantiv sau un adjectiv e. Alt răspuns 2. În versul Flori albastre tremur ude în văzduhul tămâiet: a. Este numai o imagine vizuală b. numai o imagine olfactivă c. şi imagine vizuală şi olfactivă d. imagine vizuală, de mişcare şi olfactivă e. alt răspuns
II.
Citeşte cu atenţie versurile următoare pentru a răspunde la cerinţele de mai jos: Caii scutură prin aer sunătoarele lor salbe/ Răpind sania uşoară care lasă urme albe/ Surugiul chiuieşte, caii zboară ca doi zmei/Prin o pulbere de zare, prin un nour de scântei. (V. Alecsandri, Sania) 1. Procedeul artistic din interiorul primelor două versuri este: a. hiperbolă b. alegorie c. aliteraţie d. oximoron e. alt răspuns 2. În primul vers, figura de stil este: a. epitet b. epitet în inversiune c. inversiune d. metaforă e. alt răspuns 3. În versul al treilea, figura de stil este:
a. personificare b. epitet c. metaforă d. comparaţie e. alt răspuns 4. În ultimul vers sunt: a. două metafore b. două epitete c. o hiperbolă d. o enumeraţie e. alt răspuns III.
1. În versurile: Codrule, Măria Ta/ Dă-mi o frunză de sus,/ Pentru lumină şi tinereţe/ Şi pentru viaţa care nu moare, procedeul folosit este: a. invocaţie b. metaforă c. alegorie d. hiperbolă e. alt răspuns 2. Identifică figura de stil din versurile: Pe-un picior de plai/ Pe-o gură de rai... a. metaforă b. epitet c. comparaţie d. interogaţie 3. Versul Vom visa un vis ferice, prin repetarea aceluiaşi sunet creează:................. 4. Cuvintele subliniate în versurile Acolo, lângă isvoară, iarba pare de omăt/ Flori albastre tremur ude în văzduhul tămâiet, sunt: a. metafore b. epitete c. oximoron d. metonimii e. simboluri 5. În versurile date Cu pene albe, pene negre,/ Cu frunze albe, frunze negre,/ Copacii albi, copacii negrii,/ Decor de doliu funerar, cuvintele subliniate, din punct de vedere stilistic, sunt:
a. epitete cromatice b. personificări c. comparaţii d. inversiuni 6. Versurile Şi ca nouri de aramă şi ca ropotul de grindini/ Orizontu-ntunecându-l vin săgeţi de pretutindeni/ Vâjâind ca vijelia şi ca plesnetul de ploaie includ ca figură de stil, repetată: a. Exclamaţia b. Interogaţia c. Comparaţia d. Epitetul 7. În versurile Verde crud, verde crud... /Mugur alb, şi roz, şi pur/ Vis de-albastru şi de-azur/ Te mai văd, te mai aud, întâlnim figurile de stil:.......................................... 8. Mărită fie dimineaţa/ Ce-a săvârşit a noastră nuntă/ Bătrâne Olt!- cu buza arsă/ Îţi sărutam unda căruntă, procedeul artistic care stă la bază este: a. Interogaţia b. Personificarea c. Simetria 9. Mai departe, mai departe/ Mai încet, tot mai încet/ Sufletu-mi nemângâiet/ Îndulcind cu dor de moarte, procedeul care apare în primele două versuri este........................ 10. Identificaţi o temă simbolistă frecventă în versurile: Da, plouă cum n-am mai văzut/ Şi grele talăngile adormite/ Cum sună sub şuri învechite!/ Cum sună în sufletu-mi mut........................................................ 11. În versurile Cu degetele amintirii/ mi-am pipăit/ încet/ încet/ trecutul ca orb, notaţi figura de stil prezentă în primul vers:............................... 12. Căci neştiuta-ncepe să-ncolţească/ Pe trupu-i alb o bubă pământească. Cuvântul subliniat este:...................................... 13. În versurile Izvoarele s-au luminat şi sună/ Oglinzile ritmându-şi-le-n dans/ Şi brazii mei vuiesc fără furtună/ Într-un ameţitor, sonor balaur, întâlnim: a. repetiţii b. imagini vizuale şi auditive c. comparaţii
SUCCES!
ANEXA 3
REBUS 1 2 3 4
1. Procedeul sintactic care constă în schimbarea ordinii obişnuite a anumitor cuvinte în propoziţie sau frază pentru a sublinia o anumită idee, un anumit cuvânt se numeşte........................ 2. Figura de stil care constă în alăturarea a doi termeni, a două personaje, situaţii,
fenomene,
cu
scopul
de
a
se
reliefa
opoziţia
dintre
aceştia...................... 3. Figura de stil prin care se atribuie necuvântătoarelor, lucrurilor, elementelor naturii, unor concepte abstracte însuşiri sau manifestări proprii omului, se numeşte................ 4. Figura de stil care constă în asocierea ingenioasă şi suprinzătoare, în aceeaşi sintagmă a două cuvinte care exprimă noţiuni contradictorii, se numeşte...............
FIŞĂ DE LUCRU
I.
1. Epitetul este figura de stil: a. Care exprimă însuşiri deosebite numai ale obiectelor b. Care exprimă numai caracteristici deosebite ale acţiunilor c. Care exprimă însuşiri deosebite ale obiectelor sau ale acţiunilor, determinând un substantiv sau un verb d. Care exprimă însuşiri deosebite ale obiectelor sau ale acţiunilor determinând un substantiv sau un adjectiv e. Alt răspuns
2. În versul Flori albastre tremur ude în văzduhul tămâiet: a. Este numai o imagine vizuală b. numai o imagine olfactivă c. şi imagine vizuală şi olfactivă d. imagine vizuală, de mişcare şi olfactivă e. alt răspuns II.
Citeşte cu atenţie versurile următoare pentru a răspunde la cerinţele de mai jos:
Caii scutură prin aer sunătoarele lor salbe/ Răpind sania uşoară care lasă urme albe/ Surugiul chiuieşte, caii zboară ca doi zmei/Prin o pulbere de zare, prin un nour de scântei. (V. Alecsandri, Sania) 1. Procedeul artistic din interiorul primelor două versuri este: a. hiperbolă b. alegorie c. aliteraţie d. oximoron e. alt răspuns 2. În primul vers, figura de stil este: a. epitet b. epitet în inversiune c. inversiune d. metaforă e. alt răspuns 3. În versul al treilea, figura de stil este: a. personificare
b. epitet c. metaforă d. comparaţie e. alt răspuns 4. În ultimul vers sunt: a. două metafore b. două epitete c. o hiperbolă d. o enumeraţie e. alt răspuns III.
1. În versurile: Codrule, Măria Ta/ Dă-mi o frunză de sus,/ Pentru lumină şi tinereţe/ Şi pentru viaţa care nu moare, procedeul folosit este: a. invocaţie b. metaforă c. alegorie d. hiperbolă e. alt răspuns 2. Identifică figura de stil din versurile: Pe-un picior de plai/ Pe-o gură de rai... a. metaforă b. epitet c. comparaţie d. interogaţie 3. Versul Vom visa un vis ferice, prin repetarea aceluiaşi sunet creează: aliteraţie 4. Cuvintele subliniate în versurile Acolo, lângă isvoară, iarba pare de omăt/ Flori albastre tremur ude în văzduhul tămâiet, sunt: a. metafore b. epitete c. oximoron d. metonimii e. simboluri 5. În versurile date Cu pene albe, pene negre,/ Cu frunze albe, frunze negre,/ Copacii albi, copacii negrii,/ Decor de doliu funerar, cuvintele subliniate, din punct de vedere stilistic, sunt: a. epitete cromatice
b. personificări c. comparaţii d. inversiuni 6. Versurile Şi ca nouri de aramă şi ca ropotul de grindini/ Orizontu-ntunecându-l vin săgeţi de pretutindeni/ Vâjâind ca vijelia şi ca plesnetul de ploaie includ ca figură de stil, repetată: a. Exclamaţia b. Interogaţia c. Comparaţia d. Epitetul 7. În versurile Verde crud, verde crud... /Mugur alb, şi roz, şi pur/ Vis de-albastru şi de-azur/ Te mai văd, te mai aud, întâlnim figurile de stil: enumeraţia. 8. Mărită fie dimineaţa/ Ce-a săvârşit a noastră nuntă/ Bătrâne Olt!- cu buza arsă/ Îţi sărutam unda căruntă, procedeul artistic care stă la bază este: a. Interogaţia b. Personificarea c. Simetria 9. Mai departe, mai departe/ Mai încet, tot mai încet/ Sufletu-mi nemângâiet/ Îndulcind cu dor de moarte, procedeul care apare în primele două versuri este repetiţia. 10. Identificaţi o temă simbolistă frecventă în versurile: Da, plouă cum n-am mai văzut/ Şi grele talăngile adormite/ Cum sună sub şuri învechite!/ Cum sună în sufletu-mi mut: ploaia. 11. În versurile Cu degetele amintirii/ mi-am pipăit/ încet/ încet/ trecutul ca orb, notaţi figura de stil prezentă în primul vers: metaforă. 12. Căci neştiuta-ncepe să-ncolţească/ Pe trupu-i alb o bubă pământească. Cuvântul subliniat este: epitet. 13. În versurile Izvoarele s-au luminat şi sună/ Oglinzile ritmându-şi-le-n dans/ Şi brazii mei vuiesc fără furtună/ Într-un ameţitor, sonor balaur, întâlnim: a. repetiţii b. imagini vizuale şi auditive c. comparaţii
SUCCES!
REBUS 1
I
N
V
E
R S
I
U
2
A
N
T
I
T E
Z
A
3
P
E
R
S
O N
I
F
4
O
X
I
M O R
N
E
I
C
A R E
O N
1. Procedeul sintactic care constă în schimbarea ordinii obişnuite a anumitor cuvinte în propoziţie sau frază pentru a sublinia o anumită idee, un anumit cuvânt se numeşte........................ 2. Figura de stil care constă în alăturarea a doi termeni, a două personaje, situaţii,
fenomene,
cu
scopul
de
a
se
reliefa
opoziţia
dintre
aceştia...................... 3. Figura de stil prin care se atribuie necuvântătoarelor, lucrurilor, elementelor naturii, unor concepte abstracte însuşiri sau manifestări proprii omului, se numeşte................ 4. Figura de stil care constă în asocierea ingenioasă şi suprinzătoare, în aceeaşi sintagmă a două cuvinte care exprimă noţiuni contradictorii, se numeşte...............
Comparaţiaartistica
procedeu
care
în
prin care se schimbă ordinea
alăturarea
a doi termeni
obişnuită a cuvintelor, în
cu
comune.
scopul
însuşiri
figură
de
stil
exprimată
constă
Inversiunea- figura de stil
Ca
evidenţierii
ANEXA 1
unei
fi
trăsături, a unei însuşiri etc.:
Personificarea- figura de stil
printr-un
din a haosului văi (M.
prin
Eminescu)
necuvântătoarelor,
poate
substantiv însoţit de atribute
care
se
atribuie lucrurilor,
şi complemente: Trecut-au
elementelor naturii însuşiri sau
anii ca nori lungi pe şesuri
manifestări proprii omului: Luna
(M. Eminescu)
pe cer trece aşa sfântă şi clară (M. Eminescu)
Repetiţia- figura de stil care constă în repetarea unui cuvânt Antiteza- figura de stil care constă
sau a unui grup de cuvinte pentru a întări o idee sau o impresie: O
în alăturarea a doi termeni, a două
PROCEDEE ŞI
furnică mică, mică (T. Arghezi)
personaje, situaţii, fenomene, cu
FIGURI DE STIL
scopul de a se reliefa opoziţia dintre aceştia: Paşa Hassan, de George
Metafora-
figrua
de
stil
care
Coşbuc
transferă sensul propriu al unui
Oximoronul- figura de stil
cuvânt unui sens figurat, asemănător
care
obiectului respectiv, realizată ca o
surprinzătoare,
comparaţie subînţeleasă, dar căreia îi
sintagmă a două cuvinte care
lipsesc termenii specifici: cuibar
exprimă
rotind de ape (M. Eminescu)
contradictorii: Suferinţă tu,
constă
dureros
în
asocierea
în
aceeaşi noţiuni
de
dulce
(M.
Eminescu)
Epitetul- figura de stil care exprimă un calificativ, o însuşire sau
o
caracteristică
a
unui
substantiv sau verb pentru a înfăţişa imaginea lui aşa cum se reflectă în simţire autorului: Luna pe cer trece-aşa sfântă şi clară (M. Eminescu)
Hiperbola- figura de stil prin care se exagerează mărindu-se trăsăturile unei fiinţe, a unui lucru, fenomen sau eveniment peste limitele lor fizice pentru al impresiona pe cititor: Poartă pe frunte o gigantică cupolă (G. Coşbuc)
Aliteraţia- figura de stil care constă în repetarea unui sunet sau a
Asonanţa- figura de stil care
unui grup de sunete, cu efect
constă în repetarea unor vocale
expresiv (procedeu consonantic):
accentuate în două sau mai multe
Foşnirea mătăsoasă a mărilor cu
cuvinte
sare (Ion Barbu)
secvenţe lingvistice: Iată craiul
Alegoria- figura de stil alcătuită dintr-o succesiune de metafore, comparaţii, epitete, personificări, ce realizează o imagine închegată: Mioriţa
aparţinând
aceleiaşi
socru-mare (M. Eminescu)