Proiect Didactic Forme Si Figuri Geometrice [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DIDACTIC Propunător: Popa Ina Data: 17. 03. 2018 Grupa : pregătitoare Aria curriculară: Matematică și științe Disciplina: Matematică și explorarea mediului Subiectul: Forme și corpuri geometrice Tipul activității: Predare-învățare Scopul activității: Familiarizarea copiilor cu forme şi corpuri geometrice (pătrat, triunghi, dreptunghi, cerc, cub, sferă) şi cu atributele acestora, dezvoltând gândirea şi operaţiile gândirii: analiză, sinteză, comparare. Obiective operaționale: Pe parcursul activității copiii vor fi capabili: O1: să răspundă corect la întrebările date; O2: să identifice cel puţin două caracteristici ale figurilor şi corpurilor geometrice date; O3: să dea exemple de obiecte din mediul înconjurător care au o anumită formă geometrică; O4: să identifice corect figura geometrică conform indicaţiilor primite; O5: să coloreze figurile geometrice conform indicaţiilor primite; O6: să numere figurile geometrice de acelaşi fel; O7: să numească asemănările şi deosebirile dintre anumite forme şi/sau figuri/corpuri geometrice; O8: să identifice corect valoarea de adevăr a unor propoziţii date. Competențe specifice:     

Localizarea și relaționarea elementelor geometrice Manifestarea curiozității pentru fenomene/ relații/ regularități din mediul apropiat Compararea unor mărimi din mediul apropiat prin intermediul unor măsuri ale lor Redarea repertoriului de cantece pentru copii, cu mijloacele interpretative specifice lor Manifestarea interesului pentru autocunoastere si a atitudinii pozitive fata de sine si fata de ceilalti

Strategia didactică: a. Metode, procedee, tehnici: conversația, exercițiul, explicația, problematizarea, observația. b. Mijloace de învățământ: filmuleţ, videoproiector, manual, fişe de lucru, planşe, tabla. c. Forme de organizare: individual, frontal. d. Resurse: - umane: 36copii - temporale: 30+15 minute Bibliografie: Pârâială, Viorica, Pârâială, Dumitru, Pârâială, Cristian – George, (2009), Matematică –culegere – auxiliar al manualelor, clasa pregătitoare, Iași, Editura Euristica. Nr. Secvențele

Ob

Conținutul

crt

activității

op.

instructiv - educativ

1.

(timp) Moment organizatoric (1 min)

2.

Captarea atenției ( 10 min)

Asigur condițiile necesare desfășurării orei de matematică cerând elevilor să pregătească materialele necesare, să-și corecteze poziția în bancă și să păstreze ordinea și disciplina. Captarea atenţiei elevilor o voi realiza recitând o poezie şi desenând ceea ce indică poezia: Dintr-un cerc mai mic Fac capul unui pitic. Din triunghi îi fac coif, Şi îl decorez frumos. Fac un dreptunghi mai mare, Gata corpul, ca oricare. Braţe şi picioare două,

Strategia didactică Metode, Mijloace de Forme de procedee, învățământ organizare tehnici Conversați Frontal a

Conversați a Observația

Tabla

Frontal

Evaluare

Din dreptunghiuri, câte două. Două cerculeţe, mâini, Din triunghiuri papucei, Să poată alerga cu ei .

3.

Anunțarea temei și a obiectivelor (2 min)

4.

Dirijarea învăţării (25 min)

O1 O2

- După cum aţi văzut mai devreme eu am desenat un pitic . Dar nu e un pitic obişnuit , este unul special . Şi aceasta întrucât l-am desenat folosind doar anumite forme . Acestea se numesc forme geometrice. Despre ele vom discuta pe parcursul acestei ore, vom descoperi care sunt ele, care este diferenţa dintre figurile geometrice și corpurile geometrice şi vom identifica obiecte din mediul înconjurător asemănătoare acestora. Voi prezenta elevilor un filmuleţ referitor la figuri şi corpuri geometrice aflate în mediul înconjurător. -Copii, ia priviţi ce cadou v-a trimis Zâna Primăvara. Este un săculeţ. Haideţi să descoperim împreună ce se ascunde îm el. Voi chema pe rând câte un copil care să extragă din săculeţ figurile şi corpurile geometrice. În funţie de obiectul extras voi adresa elevului respectiv următoarele întrebări: - Ce obiect este

Conversați

Frontal

a

Conversați

Filmuleț

Frontal

a

Săculețul cu

Individual

Observația

surprize

Problemati

Planșe cu

zarea

imagini

Explicația

Manual

Exercițiul

Tablă

Capacitate a elevilor de a răspunde corect la întrebări. Capacitate a elevilor

O3

O1 O2

O1 O2

O7

O1 O2

O7

acesta? (pătrat, triunghi sau dreptun ghi) - Ce culoare are? - Câte laturi are? - Laturile sunt egale sau nu? - Câte vârfuri are? După descrierea figurii geometrice cer copiilor să găsească în mediul înconjurător obiecte asemănătoare. Întrebări pentru cerc: - Ce este acesta?(un cerc) - Are vărfuri? - Are laturi? Întrebări pentru sferă: - Ce este aceasta? (o sferă) - Are vârfuri? - Are laturi? - Se poate rostogoli? Precizez că este un obiect rotund şi întreb copiii care este diferenţa dintre cerc şi sferă. Întrebări pentru cub: - Ce este acesta? (un cub) - Câte feţe are cubul? - Prin ce formă geometrică sunt reprezentate feţele cubului? - Câte vârfuri are cubul? - Se poate rostogoli? - Ei bine, copii, acum că am descoperit toate obiectele din săculeţ haideţi să clarificâm care este diferenţa dintre figuri şi corpuri

de a identifia corect caracteristi cile figurilor geometric e. Capacitate a elevilor de a da exemple de obiecte din mediul înconjurăt or ce au o anumită formă geometric ă. Capacitate a elevilor de a identifica figurile geometric e cerute.

O3

O4

O4

geometrice? Deasemenea cer copiilor să dea exemple de corpuri geometrice din mediul înconjurător. Obiectele rămân expuse pe catedră.

Capacitate a elevilor de a colora figurile geometric e conform indicaţiilo e primite.

Prezint elevilor planşele de pe tablă pe care se află obiecte din mediul înconjurător cu forme geometrice diferite (Anexa 1).

Capacitate a elevilor de a rezolva fişa de lucru.

O5 O6

5.

Obținerea

O5

performanței

O6

(9 min)

O7 O8

6.

Asigurarea retenției și a

Se rezolvă individual cele trei exerciţii din manual de la pagina 52. Împart copiilor câte o fişă de lucru care conţine exerciţii referitoare la figuri şi corpuri geometrice (Anexa 2).

Exercițiul

Fișe de

Frontal

Problemati

lucru

Individual

Solicit copiilor să realizeze un desen numai din figuri și corpuri geometrice.

Conversați

zarea Frontal

a

transferului (1 min)

Anexa 1: Planşe cu figuri şi corpuri geometrice din mediul înconjurător (imagini în format JPEG). Anexa 2:

Fişă de lucru

1. Coloraţi figurile geometrice desenate mai jos, după indicaţiile din tabelul alăturat:

Capacitate a elevilor de a rezolva individual exerciţii. Aprecieri verbale

FIGURA GEOMETRICĂ

TRIUNGHI

DREPTUNGHI

CERC

PĂTRAT

CULOAREA 2. Scrie în tabelul alăturat câte figuri geometrice de fiecare fel sunt:

3. Stabileşte asemănările şi deosebirile dintre următoarele figuri geometrice desenate mai jos, ţinând cont de următoarele lucruri: număr de laturi, mărime, culoare, lungimea laturilor.

Asemănări

Deosebiri Pătrat

Dreptunghi

4. Scrie în casete A pentru adevărat sau F pentru fals:

a) Pătratul se află în interiorul cercului. b) Triunghiurile sunt în exteriorul dreptunghiului. c) Desenul este alcătuit din 10 figuri geometrice. 5. Priveşte cu atenţie desenul de mai jos:

Completează spaţiul punctat cu numărul corespunzător: a) În exteriorul turnului se găsesc copăcei ……. figuri geometrice. b) În interiorul turnului sunt desenate …… cercuri. c) În realizarea întregului desen s-au folosit …….. dreptunghiuri și …..... triunghiuri. d) Figurile geometrice folosite pentru realizarea întregului desen sunt în număr de …….. 6. Numără figurile geometrice de acelaşi fel folosite în realizare roboţelului şi completează tabelul: Figura geometică /Culoarea Pătrat Cerc Triunghi Dreptunghi