Orientul Antic Recapitulare [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DE LECŢIE Unitatea de învăţământ : COLEGIUL TEHNIC „VASILE PÂRVAN” CONSTANŢA Structură : Şcoala gimnazială nr. 19 Constanţa Profesor : Olteanu Mariana Mihaela Data: Clasa: a V-a Unitatea de învăţare: Orientul Antic Lecţia : Orientul Antic Tipul lecţiei: recapitulare şi sistematizare Timp:50 min Locul de desfăşurare: Sala de clasă Obiectivul general al lecţiei : aprofundarea cunoştinţelor specifice referitoare la Orientul Antic ; îmbogăţirea limbajului istoric cu termenii specifici daţi. Obiective operaţionale La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili : O1: Să stabilească corect timpul şi spaţiul istoric la care face referire lecţia O2: Să definească corect termenii istorici daţi O3: Să precizeze care sunt popoarele Orientului Antic O4: Să descrie primele oraşe-stat din Mesopotamia în baza informaţiilor primite O5: Să localizeze pe hartă primele oraşe-stat din Mesopotamia şi Fenicia 06-sǎ prezinte modul de organizare al instituţiilor politice specifice statului egiptean; O7: Să localizeze pe hartă capitalele egiptene; O8: Să prezinte organizarea administrativă a Egiptului şi a Imperiului Persan O9- Să numească tipurile de scriere inventate de popoarele din Orientul Antic O10-sǎ numească principalele texte literare O11: Să precizeze pricipalele descoperiri din domeniile artă şi ştiinţă O12: Să participe activ la lecţie şi să colaboreze între ei O13: Să utilizeze manualul şi atlasul. Strategii didactice Metode şi procedee: dialogul dirijat, evaluarea , conversaţia euristică, conversaţia examinatorie , expunerea,descrierea, explicaţia, lectura , descoperirea , schema recapitulativă, lucrul cu manualul, lucrul cu harta istorică / atlasul istoric. Mijloace de învăţare : tabla şi creta , manualul, caietul de notiţe, fişe de evaluare , schema la tablă , dicţionarul explicativ, harta istorică/ atlasul istoric. Forme de organizare : - activitate frontală, activitate individuală Forme de evaluare: evaluare continuă

Bibliografie : 1. Manual de istorie clasa a V-a, autori- Liuba Ghiorghiţă, Sorin Oane, Editura Teora, Bucureşti 2006 2. Manual de istorie clasa a V-a, autori- Băluţoiu Valentin , Sorin Constantin Vlad , Editura All Educational , Bucureşti 2012 3. Atlas Şcolar Istorie Universală , autor- Plopeanu Sorina, Editura Steaua Nordului Junior, Constanţa 2011

2

3

DESFĂŞURAREA LECŢIEI Momentele lecţiei

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Metode şi procedee; Mijloace de învăţământ

1. Momentul organizatoric (2 minute ). 2. Anunţarea lecţiei şi a obiectivelor. (3 minute ).

Profesorul salută elevii, notează absenţele, pregăteşte materialul didactic nesesar lecţiei. Astăzi la ora de istorie vom recapitula Orientul Antic. Profesorul comunică obiectivele temei sub o formă succesivă şi accesibilă .

Elevii răspund la salut, comunică absenţii, se pregătesc pentru lecţiei. Elevii noteză în caiete titlul lecţiei

Dialogul dirijat

3.Desfăşurarea propriu-zisă a lecţiei. ( 25 minute)

Profesorul scrie la tablă titlul temei şi apoi trece la completarea schemei recapitulative.vezi anexa 1

Forme de organizare/ evaluare

Explicaţia Expunerea Conversaţia

Activitatea frontală

Explicaţia Conversaţia Descoperirea Expunerea Tabla şi creta Manualul Caietul de notiţe Harta istorică/ atlasul istoric

Activitate frontală

Ascultă cu atenţie obiectivele comunicate.

Elevii notează în caiete informaţiile schema recapitulativă.

Activitate individuală

4.Realizarea feedback-ului. (5 minute).

Profesorul distribuie fişe ce conţin întrebări referitoare la lecţia predată .Anexa II

În timpul acordat acestei activităţi elevii rezolvă fişa de evaluare

Explicaţia

Evaluare continuă

Activitate individuală

5. Apreciera Profesorul comunică nivelul la care au activităţii elevilor ajuns elevii,face aprecieri asupra ( 3 minute). comportamentului. Se notează elevii care au participat activ la oră.

Conversaţia

5

Anexa I Schemă recapitulativă- Orientul Antic 1.Omul şi Mediul o Caracteristici geografice o Popoarele Orientului Antic o Ocupaţii ale oamenilor 2.Constituirea oraşelor-stat o Necesitatea apariţiei statului o Clase şi categorii sociale o Primele oraşe-stat o Apariţia dreptului 3. Regate şi Imperii o Egiptul o Imperiul Persan 4.Studiu de caz o Piramidele 5.Moştenirea culturală a Orientului Antic o Civilizaţia şi cultura Orientului o Scrierea o Şcoala o Literatura o Ştiinţa o Arta o Religia o Organizarea socială

Nume şi prenume: Clasa a-V-a Test recapitulativ la Capitolul II „ Orientul Antic”

Data:

I.Alegeti varianta corecta: 1.Primele forme de stat din Antichitate au fost: a.imperiile b.regatele c.orasele-stat d.satrapiile 2.Primul rege al Egiptului se numea: a.Ramses b.Menes c.Tutmes d.Darius 3.Capitala Imperiului Persan era: a.Persepolis b.Teba c.Mephis d.Thinis 4.Scrierea hieroglifica era specifica: a.fenicienilor b.persilor c.sumerienilor d.egiptenilor 4×5p=20 p II. Completaţi spaţiile libere din propoziţiile de mai jos cu termenii potriviţi din lista dată: 1.Cea mai veche scriere din lume este scrierea …………………. 2.La rândul lor, egiptenii au avut o scriere proprie, numită ……………....... 3. Primul alfabet din lume se pare că a fost folosit de marii navigatori ai Orientului, ………………… Lista de termeni: cuneiformă, sumerieni, fenicieni, pictografică, chinezi, hieroglifică 3×5p=15 p III.Notati cu fals(F) sau adevarat(A) urmatoarele afirmatii: 1.Primele orase-state au aparut in Sumer in mileniul IV i.Hr. 2.Regele Imperiului persan se numea faraon. 3.Popoarele Antichităţii erau politeiste. Primul popor monoteist a fost poporul evreu. 4.Alfabetul a apărut la sumerieni. 4×5p=20 IV. Stabiliti corespondenta intre coloane: 1.Canaan a) egipteni 2.Menes b) persi 3.Troc c)” Tara dintre rauri” 4.Mesopotania d) schimb de produse 5.Satrapi e) evrei 5×4p=20 p V. Căror popoare le aparţin următoarele realizări: a) scrierea hieroglifică b) alfabetul cu 22 de semne c) Legenda lui Ghilgameş 7

d) Vechiul Testament e) cifrele de la 0 la 9

5×3=15p

Barem de corectare si notare I. Se puncteaza cu câte5 puncte fiecare raspuns corect: 1.c 2.b 3.a 4.d 4×5p=20 p II.Se puncteaza cu câte 5 puncte fiecare afirmatie completată corect: 1. pictografică 2. hieroglifică 3. fenicieni 3×5p=15 p III. Se punctează cu câte 5 puncte pentru fiecare răspuns corect : 1-A 2-F 3- A 4-F 4×5p=20p IV. Se puncteaza cu câte 4 puncte fiecare corespondenţă realizată corect: 1-e 2-a 3-d 4-c 5-b 5×4=20p V. Se punctează cu câte 3 puncte pentru fiecare răspuns corect: a)egiptenii; b)fenicienii ;c) sumerienii ;d)evreii; e) indienii 5×3=15p

8

9