Fise de Lucru State Medievale in Spatiul Romanesc Cls. 9 [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

Proiect didactic Unitatea de invatamant : Liceul Teoretic Constantin Serban Alesd Profesor: Silaghi Antonia Clasa: a VII-a Data: 05.04.2015 Unitatea de invatare: Al Doilea Razboi Mondial Tema lectiei: Operatiuni militare si victoria Natiunilor Unite Tipul lectiei: mixta (sistematizare, aprofundare, consolidare, evaluare si dobandire de noi cunostinte). COMPETENTE GENERALE: 1.Utilizarea eficienta a comunicarii si a limbajului de specialitate. 3.Aplicarea principiilor si a metodelor adecvate in abordarea surselor istorice. 4.Folosirea resurselor care sustin invatarea permanenta. COMPETENTE SPECIFICE: 1.2.Utilizarea termenilor istorici specifici secolului al XX-lea, in diferite situatii de comunicare scrisa sau orala. 3.5.Localizarea in timp si plasarea in spatiu a faptelor istorice din secolul al XX-lea, pe baza surselor istorice. 3.8.Stabilirea relatiei de cauzalitate pentru un fapt istoric din secolul al XX-lea,in surse istorice date. 4.1.Utilizarea surselor istorice pentru sustinerea unui punct de vedere. OBIECTIVE OPERATIONALE: Cognitive: O1: sa identifice semnificaţia termenilor istorici: Axa, Natiunile Unite, miscare de rezistenta O2: să precizeze cauzele celui de-al doilea război mondial O3: să stabileasca gruparile politico-militare care s-au confruntat in razboi; O4: să identifice pe baza surselor istorice a principalelor momente ale celui de al doilea razboi mondial.

1

Formative: O5: să argumenteze victoriile rapide ale Axei în Vestul Europei O6: sa formuleze opinii despre importanţa intării SUA în război Atitudinale: O7 : să demonstreze gândire critică şi reflexivă în analiza importanţei acestui eveniment la scară mondială OBIECTIVE ALE EVALUARII: Oe1: sa construiasca enunturi cu termenii istorici: Axa, Natiunile Unite miscare de rezistenta; pactul sovieto-german Oe2: să deprindă competenţe se argumentare acţiunile Axei în vestul Europei folosind algoritmul de cauză efect Oe3: sa deprindă competenta de a utiliza tehnici de lucru diferite, in ceea ce priveste textul si imaginea istorica; Oe4: sa dobandeasca capacitatea de a formula si sustine opinii personale. VALORI SI ATITUDINI: -coerenta si rigoare in gandire si in actiune; -gandire critica si flexibila; -antrenarea gandirii prospective prin intelegerea rolului istoriei ca predictie a schimbarilor prin raportarea la contemporaneitate. EVALUAREA: formativ-ameliorativa(de achizitii ,de proces, de produs). TEHNICI DE EVALUARE: verificare frontala orala ,interevaluare, verificare frontala scrisa. INSTRUMANTE DE EVALUARE: verificarea orala, observarea sistematica a activitatii si compotamentului elevilor, fisa de lucru, textul istoric, harta istorica, fisa de reactualizare. SRATEGII DIDACTICE(pentru sistematizare-aprofundare): dirijata, explicativ-conversativa; METODE: expozitiv-euristice: M1-explicatia; M2-conversatia euristica; Interactive: M3-demonstratia; M4-invatarea prin descoperire FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII: individuala, frontala. -de timp: 50 minute. 2

RESURSE: umane: elevii clasei a VII-a.

-materiale: oficiale: m1: Programa scolara-Istorie clasa a VII-a. m2- Manuale de istorie alternative-clasa aVII-a. -izvoare cartografice m3: Harta celui de al Doilea Razboi Mondial -alte surse: m4: Fisa de lucru. m5: Fisa de reactualizare a cunostintelor, m6- prezentare ppt

3

AL DOILEA RAZBOI MONDIAL(1939-1945)-OPERATIUNI MILITARE SI VICTORIA NATIUNILOR UNITE I Schita lectie Cauzele izbucnirii razboiului : -

Dorinta de expansiune a Germaniei, Italiei si Japoniei. Nemultumirea statelor învinse de prevederile tratatelor de pace Pactul Ribbentrop Molotov Forte participante : Puterile axei : Germania,Italia,Japonia. Coalita Natiunilor Unite ( 1941 – 1942 ): SUA, Marea Britania, URSS. Desfasurarea razboiului : a) 1939: 1 septembrie Planul Alb – Germania ataca si cucereste Polonia; Razboiului fulger; în vest Războiul ciudat b) 1940: Germania ocupă Danemarca şi Norvegia ; mai Germania ocupa Belgia, Olanda si Luxemburg; 22 iunie Planul Galben – Germania ocupa Franta; Sept. – mai 1941 operatiunea-. Leul de mare – batalia pentru Anglia – primul esec al Germaniei. Octombrie- Italia ataca Grecia . c) anul 1941 : lupte in N Africii:italienii si germanii impotriva englezilor ; aprilie- germanii invadeaza Iugoslavia; 22 iunie- operatiuneaBarbarrosa – atacarea URSS de catre Germania; iulie Japonia ocupa Indochina; 7 dec. Atacul japonez de la Pearl Harbour – SUA intra in razboi ; Japonia cucereste Asia SE – razboiul devine mondial.

d) 1942 contraofensiva sovietica, luptele de pe Don si Stalingrad

e) 1943 lupta de la Kursk-cea mai mare batalie de tancuri 4

f) 6 iunie 1944 Debarcarea din Normandia, ziua Z

g) 23 august 1944 Romania a intors armele contra Germaniei naziste cu care a fost aliata

h) 1945 reuniunea celor 3 de la Yalta- Stalin Churchill si Roosvelt elaboreaza un plan militar contra lui Hitler.

30 apr, Hitler se sinucide, 9 mai Victoria aliatilor si ocuparea Berlinului

August 1945 aviatia Americana a aruncat asupra Japoniei bombele de la Hiroshima si Nagasaki, capitularea Japoniei. Sfarsitul razboiului

5

6

Desfăşurarea demersului didactic Secvente didactice

Continuturi vizate

Obiective operationale Ob.evaluarii

Noteaza absentii; Organizeaza clasa si materialul didactic; Creeaza un climat cooperant.

Momentul organizatori c

Reactualizar ea cunostintelo r anterioare Evaluare

Evocare

Activitatea profesorului

Tensiunile internationale si crize politico-diplomatice Notiuni Pactul de neagresiune Titlul lectiei:Al Doilea Razboi Mondial Operatiuni militare si victori Natiunilor Unite

Oe1 Oe3 Oe4

Solicita raspunsuri,pe baza unei fise de reactualizare a cunostintelor, despre tensiunile din perioada interbelica si regimurile politice existente. Evalueaza raspunsurile Anunta titlul lecţiei si explica modul in care se va desfasura activitatea.

Activitatea elevilor -

Res Res. . Proc Instrumente de Mat . evaluare .

Raspund cerintelor; Pregatesc materialel e;

Sunt atenti, citesc cerintele din fisa de reactualizare si rezolva cerintele. Se autoevalueaza.

Evaluare frontala scrisa.

m6

Sunt atenti Noteaza in caiete titlul lectiei

M1

Formeaza motivatia invatarii

1939-1945

Dobandirea de noi cunostinte

Notiuni si concepte:

Organizeaza invatarea in vederea formarii/dezvoltarii competentelor propuse

Axa, NatiunileUnite

Asigura:

Formuleaza raspunsuri la cerinta

M1

Observarea 7

miscare de rezistenta

a)Cunoasterea/receptarea/inv atarea:

Continuturi: O1 Oe1

Cauzele razboiului

O2 Oe3 O3

Forte participante

Desfăşurare

Oe3

O4 Oe3

Indrumă elevii în descoperirea termenilor Axa, NatiunileUnite ,miscare de rezistenta Solicita elevilor ca,pe baza unui text, sa analizeze cauzele care au dus la izbcnirea razboiului. Solicită elevilor să identifice fortele implicate in acest conflict mondial. Solicită elevilor ca pe baza textului suport să prezinte momentele principale ale războiului

b)Intelegerea noilor continuturi: O5 Oe4

Solicita elevilor investigarea surselor istorice si identificarea evoluţiei fronturilor în vestul Europei Explica termenii istorici “razboi ciudat” si “razboi fulger”

Investighează manualul şi identifică termenii Raportandu-se la continuturile studiate anterior,analizeaz a cauzele care au dus la izbucnirea celui de-Al Doliea Razboi Mondial Analizeaza sursele istorice, si prezintă evenimentele desfasurate

Analizează textul şi prezintă victoriile rapide ale Germaniei datorate lipsei de reacţie a Franţei şi Angliei

sisitematica a activitatii si comportamentu lui elevilor m2

M3

m7

M4 Verficarea frontala orala

m3

m4

M1

M5 m5

Conversatie examinatoare

M2 8

c)Analiza

m7

- solicită elevilor să prezinte momentul în care războiul devine mondial

Prezintă atacul Japoniei şi intrarea SUA în război

M6

d)Sinteza: O6 Oe3 Oe4

- Solicită elevilor să prezinte importanţa intării SUA în război e) Aplicare: De ce credeti ca razboiul fulger utilizat cu succes de germani in Polonia si Franta a esuat in URSS si in Anglia?

Stimularea performanţei

O7 Oe4

Asigurarea retentei si a transferului Evaluare

Argumentează importanţa intrării SUA faptul că războiul devine mondial

M3

Analizeaza problema si ofera solutiile pe care ei le considera potrivte.

M6

Ar fi putut fi impiedicata izbucnirea celui de AL Doilea Razboi Mondial? Dialog comparativ despre cauzele care au declansat cele doua razboaie mondiale. Analizeaza critic,lauda,ierarhizeaza,deci de/ noteaza

Fişa de reactualizare a cunoştinţelor 9

-raspund cerintei M3 Se raporteaza la aprecierile fromulate

Evaluare orala frontala

I.

Completați tabelul de mai jos: Datarea evenimentului 1931 1933 9 octombrie 1934 1935-1936 Martie 1938 Septembrie 1938 Aprilie 1939 23 august 1939

Criza politico-diplomatică / evenimentul care a tensionat relațiile internaționale

II. Marcați pe hărțile de mai jos, folosind culori diferite, cele două înțelegeri zonale constituite în perioada interbelică cu scopul menținerii păcii:

10

Colorează cu roșu statele cu regim totalitar și cu albastru statele cu regim democrtatic

11

12