37 0 264KB
PROIECT DE LECŢIE - SUNETE ÎNALTE, SUNETE JOASE Prof. MIHEŢ ALINA ELENA Grădiniţa cu P.P. PITICOT, Cîmpeni
DATA:12.05.2016 GRUPA: mijlocie TEMA ANUALĂ: „Ce și cum vreau să fiu?” PROIECT TEMATIC : „Sunt atâtea meserii, îndrăgite de copii” TEMA ZILEI: „Meseria-i o comoară!” TIPUL ACTIVITĂŢII: mixtă (de însuşire de noi cunoştinţe şi de formare a priceperilor şi deprinderilor) FORMA: frontal, individual, pe grupuri mici CATEGORIA DE ACTIVITATE: educaţie muzicală
D.E.C. (educaţie muzicală): - joc muzical (predare) „Paharele muzicale”- sunete înalte şi sunete joase; cântec (repetare)- „Spunemi iubite copilaş!”
Scopul: Stimularea expresivităţii şi a creativităţii prin muzică; Dezvoltarea deprinderii de a cânta vocal, în grup, sincronizat; Obiective de referinţă: să diferenţieze auditiv înălţimea sunetelor muzicale; să intoneze cântece pentru copii. Obiective operaţionale: a) cognitiv- informaţionale: O1: să execute exerciţii-joc de respiraţie, ritmice şi melodice, după auz; O2: să acompanieze ritmic cântecul utilizând paharul şi linguriţa.
O3 : să redea expresiv linia melodică a cântecului după interpretarea model a acestuia; b) psihomotorii: O1 : să adopte o ţinută corectă a corpului, necesară cântării vocale; c) afective: O1: să interpreteze expresiv cântecul; -
Strategia didactică: a) metode şi procedee: observaţia, conversaţia, demonstraţia, explicaţia, exerciţiijoc de respiraţie, joc muzical b) mijloace didactice: pahare cu apă, colorant alimentar, linguriţă. c) forme de evaluare: frontal, individual, pe grupuri mici. Durata: 30-35 min BIBLIOGRAFIE: Preda, V. – coordonator, „Metodica activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, Editura Gheorghe-Cârţu Alexandru, Craiova, 2009; ***Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7) ani), Editura Didactica Publishing House, Bucureşti, 2009.
2
Secvenţele activităţii
Strategia didactică Metode şi Mijloace
Conţinut ştiinţific
procedee 1.
Moment
organizatoric
asigurarea
condiţiilor
Evaluare
didactice
optime
pentru realizarea activităţii; aranjarea mobilierului; pregătirea necesar
2.
Captarea
atenţiei 3.
materialului pentru
didactic
desfăşurarea
activităţii. Se prezintă copiilor instrumentul
- vioara
surpriză şi se poartă discuţii pe - conversaţia; Anunţarea
temei
- frontală;
baza. copiii vor fi informaţi că în această activitate
vor
repeta
-
cântecul
“Spune-mi iubite copilaş!” şi se vor - conversaţia; învăţa un joc muzical “Paharele muzicale” 4.
Pregătirea
muzicală
Se execută jocuri pentru reglarea * explicaţia; respiraţiei şi mobilităţii corzilor vocale.
- frontal; * explicaţia
Se atrage atenţia asupra poziţiei corpului (spatele lipit de spătarul scaunului, mâinile pe genunchi). Se demonstrează fiecare exerciţiu, apoi se solicită copiilor executarea * demonstraţia acestora: Joc- exerciţiu de respiraţie: “Suflăm o păpădie!”, “Vântul”, “Ce frumos miroase
floarea!”;
“Să
* exerciţii de respiraţie
facem
linişte!” (prin expiraţie se pronunţă sunetul “şşşşşş” prelung, până la 3
semnul de încetare; se execută demonstrativ de educatoare şi se repetă de două ori cu toată grupa)
Joc-exerciţiu pentru încălzirea vocii : se cântă silabele ma, me, mi, mo, mu pe sunetele do şi re.
4. învăţării
Dirijarea
Copii vor fi anunţaţi că
vor
*
exerciţii de
încălzire
a
vocii *conversaţia
desfăşura un joc “Cântă ca mine” Educatoarea va cânta fragmente
*exerciţiul
muzicale diferite, iar ei le vor reproduce aşa cum le aud. 1. Se intonează demonstrativ de
către
- frontală
educatoare,
Cântecul
păsărelelor;
se
execută
cu
la
comanda
*demonstraţia
copiii
educatoarei,
conform tonului.
- pe grupuri mici;
2. Se intonează demonstrativ de
către
educatoare,
Cântecul ursului;
3. Se repetă cu grupa de copii
Transmiterea cunoştinţelor teoretice -Cum au cântat păsărelele? Ce fel de sunete sunt sunetele din cântecul păsărelelor? (sunete înalte). - Cum a cântat ursuleţul? Ce fel de 4
sunete sunt sunetele din cântecul 5.
Obţinerea
performanţei
ursuleţului? (sunete joase). Se desfăşoară sub forma jocului muzical „Paharele muzicale”.
- explicaţia;
Se demonstrează de educatoare
- pahare pline -individual cu apă
jocul muzical lovind succesiv cele -demonstraţia; și
pahare
două pahare (paharul plin/paharul
goale;
-pe grupuri
gol) pentru a diferenţia sunetele
- lingurițe;
mici;
scoase de acestea.
-conversaţia
- frontal
-Ce fel de sunet scoate paharul gol? (sunet înalt) -Ce fel de sunet este sunetul paharului plin cu apă scoate paharul gol? ( sunet jos) Se execută jocul muzical de către -exerciţiul toată
grupa
ritmice
ale
după
improvizații
educatoarei
şi
pe
melodia „Cântecul greierașului”.
6.Fixarea
Se repetă cu copiii jocul muzical
cunoștințelor
-Ce sunete aţi auzit şi cântat în
teoretice
cântecul
7.Reactualizarea
greieraşului?
-exerciţiul
-pahare
-conversaţia
-apă
(sunete
înalte şi joase). Copiii vor fi anunţaţi că vor cânta -conversaţia
cântecului învăţat
un cântec cunoscut, învăţat într-o -exerciţiul
anterior.
activitate trecută („Spune-mi iubite
- individual
-linguriţe -pahare
-frontal
-linguriţe
5
copilaş!”). Se va repeta cântecul cu toată 8.Încheierea activităţii
grupa. se fac aprecieri asupra modului de - conversaţia; lucru;
- pe grupuri mici.
6