Hora Unirii [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT CUPLATA CU CRESA TANDAREI

EDUCATOARE: TUDORACHE GEORGIANA

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT CUPLATA CU CRESA TANDAREI EDUCATOARE: TUDORACHE GEORGIANA NIVEL:II, Grupa mare A „Crizantemele” TEMA: „Cum este/ a fost si va fi aici, pe Pamant?’ SUBTEMA: „ Strabunii nostrii” SCOPUL: Stimularea creativitatii prin formularea unor intrebari pentru rezolvarea de probleme, prin intrebari de tipul „CE”, „CINE”, „UNDE”, „CAND”, „DE CE” pe baza continutului povestii.

A.

JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI ALESE:

CENTRE DE INTERES:

I. BIBLIOTECA Subiectul activitatii: ‘Citim si selectam imagini pentru a realiza un poster despre Unire”. Obiective operationale: să privească cu atenţie imaginile; să identifice acele imagini referitoare la Unirea de la 1859; să exprime verbal ceea ce vad in imagini imbogatindu-si vocabularul; sa recite poezii despre Unire. Metode didactice: observaţia,conversaţia, explicaţia; Mijloace de invatamant: duplex, fise cu imagini despre Unire,lipici.

II. ARTA: Subiectul activităţii: ”Hora Unirii”-aplicatie Mijloc de realizare: aplicatie (lipire) Obiective operaţionale: Sa denumeasca materialele si instrumentele de lucru puse la dispozitie ; Sa realizeze lucrarea utilizand tehnici diferite; Sa-si dezvolte increderea in fortele proprii si sa manifeste stabilitate ; Sa-si exprime opinia fata de lucrarea proprie si a colegilor, motivandu-si parerea. Metode didactice: conversaţia, explicatia, demonstratia;

Mijloace de învăţământ: harta Romaniei, oameni confectionati din hartie, lipici

III. CONSTRUCTII: Subiectul activităţii: „ Palatul lui Ioan Cuza de la Ruginoasa” Mijloc de realizare: joc de constructii Obiective operaţionale: să redea prin intermediul construcţiei modele

tridimensionale, valorificând

deprinderile şi tehnicile de lucru însuşite anterior ( suprapunere, alăturare,îmbinare); să selecteze adecvat piesele truselor de construcţii puse la dispoziţie şi să le asambleze / îmbine armonios; să manifeste stabilitate şi perseverenţă în acţiune; să accepte responsabilităţi în cadrul grupului. Metode didactice: explicaţia, conversaţia, instructajul verbal,jocul. Mijloace de invatamant: cuburi “Lego”

IV. STIINTA: Subiectul activităţii: „A fost odata...” Mijloc de realizare: Fisa de lucru Obiective operaţionale: conversatia, explicatia, exercitiul; sa formeze grupe cu elemente identice; sa deseneze tot atatea buline cat arata cifra; sa rezolve operatii matematice de adunare si de scadere cu o unitate; sa completeze crescator sirul numeric; Metode didactice: explicatia, demonstratia, exercitiul. Mijloace de invatamant: Caiete „Timtim-Timy” Domeniul Stiinte-Activitati matematice.

B. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE: ACTIVITATE INTEGRATA ,,Toti romanii canta HORA UNIRII’’ D.L.C-Educarea limbajului: ,,Toti romanii canta HORA UNIRII’’-lectura educatoarei D.E.C.-Educatie muzicala): a) Hora Unirii-cantec b) Hora Unirii-dans Mijloc de realizare: lectura educatoarei Tipul activitatii: insusire de noi cunostinte Scopul: Stimularea creativităţii prin formularea unor întrebari pentru rezolvarea de probleme, prin întrebari de tipul ”CE?”,”CINE”,”UNDE?”,”CAND?’,”DE CE?”pe baza continutului poveştii. Formarea deprinderii de a intona corect, expresiv cantecul, respectand pozitia corecta, tonul, semnalul de inceput, dictia si respiratia in emiterea sunetelor. Obiective operaţionale: Cognitive : - să asculte cu atenţie povestea spusa de educatoare; - să urmăreasca succesiunea evenimentelor; - să denumească personajele ce apar în poveste; - să alcătuiască cât mai multe întrebări pe baza conţinutului poveştii, folosind pronumele interogativ:”CE?”,”CINE?”,”CÂND?”,”UNDE?”,”DE CE?”; - să redea corect melodia cântecului; - să înceapă şi să termine deodată cântecul;

Psiho- motorii: - să mânuiască materialul în mod organizat; - să respire corect în timpul cântării;

Afective : - să se organizeze pe grupuri si sa colaboreze între ei; - să manifeste spirit de echipa. STRATEGIA DIDACTICA : Metode si procedee: : lectura, metoda interactiva de grup”explozia stelara”, observaţia, demonstraţia, conversaţia, explicaţia, povestirea, problematizarea. Mijloace de invatamant: Portretul lui Alexandru Ioan Cuza, Prezentare Power-Point povestea « Toti romanii canta Hora Unirii » de Dumitru Almas, planşă cu steaua mare şi cele 5 stele mai mici colorate, steaguri folosite pentru răspunsuri corecte.

Forme de organizare:frontal, pe grupe.

C.

ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:

Subiectul activităţii: „Ioan Roata si Voda Cuza” de Ion Creanga-dramatizare „Hora Unirii”- dans Mijloc de realizare: dramatizare dans Obiective operaţionale: să folosească vorbirea dialogată, menţinând normele de adresare pe parcursul relatării; să recite clar şi expresiv; să execute corect exerciţiile respectând indicaţiile metodice ale educatoarei; să execute paşi succesivi înainte- înapoi, coordonând mişcările cu melodia dansului; să manifeste acţiuni de cooperare în desfăşurarea dansului; Metode şi procedee: conversatia,explicatia,demonstratia,exercitiul, observatia, expunerea. Mijloace de învăţare: costume pentru fiecare personaj, costume populare pentru ceilalti participanti la unire. Tranzitie: „Hora Unirii” de Virgil Carianopol

BIBLIOGRAFIE: Culea, Laurenţia şi colaboratorii, Activitatea integrată din grădiniţă – Ghid pentru cadrele

didactice din învăţământul preuniversitar, Editura Didactică

Publishing House, Bucureşti, 2008.. Brebeen S., Gongea E., Ruiu G., Fulga M., Metode interactive de grup-Ghid metodic, Editura Arves, 2002. ***, Curriculum pentru învăţământul preşcolar – prezentare şi explicitări, Editura Didactică Publishing House, Bucureşti,

DESFĂŞURAEA ACTIVITĂŢII ETAPELE ACTIVITĂŢII MOMENT ORGANIZATORIC

CAPTAREA ATENŢIEI REACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR

ANUNŢAREA TEMEI SI A OBIECTIVEOR

DIRIJAREA ÎNVAŢĂRII

CONŢINUT INSTRUCTIV-EDUCATIV Se aranjeaza mobilierul, se pregateste materialul didactic necesar desfasurarii in bune conditii a activitatii.

Voi prezenta portretul lui Alexandru Ioan Cuza. Voi adresa prescolarilor urmatoarea intrebare: - “ Cine este in aceasta imagine?” Pornind de la acest portret vom purta un dialog despre evenimentul istoric sarbătorit astazi. - “Cine a fost Alexandru Ioan Cuza?” - “Ce sarbatorim noi astazi?” - “Ce stiti voi despre Unire?” - “In ce an a a vut loc?” - “Ce domn a ajutat la formare Unirii?” ”Astazi, vă voi spune povestea “Toţi românii cântă Hora Unirii” scrisa de Dumitru Almas , iar voi trebuie să fiţi atenţi pentru că veţi formula întrebari pe care sa le adresaţi colegilor referitoare la conţinutul poveştii”. Voi lectura poveste din prezentarea power-point cât mai expresiv, folosind mimica şi gestica corespunzatore. Conţinutul poveştii va fi expus urmărindu-se succesiunea evenimentelor. Vom canta cu totii prima strofa din „Hora Unirii” atunci cand boierul a sosit la casa lui Mos Ion Roata pentru a-l aresta si in final, cand toti satenii cantau si dansau Hora Unirii, iar boierul pleaca maniat, vom canta tot cantecul.

STRATEGII EVALUARE DIDACTICE Explicatia Observarea conversatia comportamentu lui Corectarea ţinutei Surpriza Conversaţia

Explicaţia Conversaţia

Lectura educatoarei Explicaţia

Interesul pentru surpriza Răspunsurile copiilor

OBŢINEREA PERFORMANŢEI ŞI ASIGURAREA TRANSFERULUI

EVALUAREA

Pentru început le voi cere copiilor să precizeze care este titlul poveştii, Explicaţia apoi voi explica cuvintele noi: napasta, darz, neinfricat, dantuiau, cuteza, baioneta. Prezint imagini amestecate ce reprezintă aspecte din poveste şi las copiii să le aşeze în ordine cronologica. Analizez împreuna cu ei imaginile şi stabilim împreuna care sunt personajele poveştii. Propun copiilor sa desfasuram un concurs care sa ne numeasca “Toti Conversaţia romanii canta Hora Unirii” folosind metoada activ-participativa “Explozia stelara”. Voi explica regulile de desfaşurare a activitaţii: pentru a desfasura Explicaţia concursul trebuie sa formam cinci echipe, in acest sens fiecare prescolar isi va alege o steluta colorata si vom forma grupele in functie de culoare stelutelor. Voi aseza in mijlocul semicercului o stea pe care se afla o imagine sugestiva despre povestea audiata. Toţi copiii privesc şi formuleaza în grup cât mai multa întrebări legate de imagine si de conţinutul poveştii. Pentru a obţine cât mai multe conexiuni între întrebarile descoperite , se stabileste ordinea adresarii întrebarilor: Explozia CINE, CE, UNDE, CÂND, DE CE. stelara Pe rând fiecare grup adreseaza celorlalte grupuri întrebări din conţinutul poveştii , aceştia raspund, si astfel se ajută pentru a da răspunsuri corecte. Pentru fiecare răspuns bun se acorda echipei un steg, iar echipa castigatoare va fi cea care la sfarsitul concursului va avea cele mai multe steaguri.

Întrebari posibile: CINE? -Cine a scris povestea? Povestea e scrisă de Dumitru Almaş. -Cine se împotrivea Unirii? Cei care se împotriveau erau boierii. -Cine erau cei care aşteptau Unirea?Cei care aşteptau Unirea erau sătenii, dar şi ţara. -Cine era ţăranul din satul Câmpuri? Ţăranul din satul Câmpeni era Moş Ion Roată. -Cine erau cei care se împotriveau Unirii?Cei care se împotriveau Unirii erau boierii. -Cine îl însoţea pe boier?Pe boier îl însoţea un grup de jandarmii. -Cine a înconjurat trăsura boierului? Trăsura boierului a fost înconjurată de mulţime. -Cine a învăţat copiii să cânte? Dascălul a învăţat copiii să cânte. -Cine a fost ales în sfat cel mai mare? Cel mai mare a fost ales Moş Ion Roată. -Cine este cel care a fost ales domnitor în Moldova şi Ţara Românească? Domnitorul ales a fost Al.Ioan Cuza. CE? -Ce cântec cântau ţăranii? Ţăranii cântau ,,Hora Unirii’’. -Ce a hotărât dascălul? Dascălul a hotărât să nu-l lase pe boier să intre, sa-l aresteze pe mos Ion Roata. -Ce au făcut copiii când au auzit că boierul a intrat în sat ? Copiii s-au strâns la casa lui moş Ion Roată. -Ce a poruncit boierul?Boierul a poruncit să-i gonească, să-i înţepe cu baioneta. -Ce atitudine au luat jandarmii când au văzut mulţimea mare adunată? Au descălecat unul câte unul şi ei înşişi se prinseră în horă.

-Ce a făcut boierul, când a văzut ce se întâmplă cu el?Boierul a plecat. -Ce a şoptit vizitiului? Boierul a spus boierului să plece. UNDE? - Unde se petrece acţiunea? Acţiunea se petrece în satul Câmpuri. -Unde a urcat moş Ion pentru ca boierul să nu-i mai asuprească pe prietenii Unirii? Moş Ion a urcat la conacul boierului. -Unde a mers Moş Ion pentru a cere ajutor? El a mers la dascălul satului. -Unde a oprit boierul? Boierul a oprit la casa lui Moş Ion Roată. -Unde l-a aşteptat moş Ion pe boier? Moş Ion l-a aşteptat pe prispa casei, în mijlocul copiilor. CAND? -Când a venit boierul în Câmpuri? Boierul a venit peste câteva zile. -Când au auzit vestea, cum au reacţionat dascălul şi copiii? Ei s-au strâns la casa lui moş Ion Roată. -Când a plecat boierul? Boierul a plecat când a văzut că nu mai are scăpare. -Când se cântă ,,Hora Unirii’’ ? Hora unirii se cântă la 24 ianuarie. -Când s-a înfâptuit Unirea celor 2 state? Unirea s-a înfaptuit la 24 ian.1859. DE CE? -De ce boierii nu sufereau să audă acest cântec?Ei nu sufereau deoarece erau răi şi lacomi. -De ce s-a dus moş Ion la dascăl? Moş Ion s-a dus să-l ajute să aleagă înaltul sfat al Unirii. -De ce a venit boierul la casa lui moş Ion? Boierul a venit să-l aresteze. -De ce s-au strâns copiii la casa lui moş Ion? Copiii s-au strâns pentru a-l apăra. -De ce dorea boierul să gonească mulţimea? Boierul dorea să gonească

ÎNCHEIEREA ACTIVITAŢII

mulţimea deoarece se temea de ea. -De ce dascălul şi copiii au cântat mai tare şi mai cu foc? Ei au cântat din ce în ce mai tare pentru a stârni mulţimea şi pentru a aduna şi mai mulţi oameni. -De ce boierul s-a lasat pe perne şi s-a făcut mic şi nevăzut? Boierul s-a făcut mic şi nevăzut de frica mulţimii. -De ce sărbătorim acest eveniment istoric? Ţara noastră sărbătoreşte Unirea pentru cinstirea strămoşilor noştri. În încheierea activitaţii se stabileşte grupul castigător pe baza numărarii steagurilor.

Se face evaluarea in funcţie de numarul de steaguri primite

DE CE?

CE? CAND? TEMA CENTRALA ‘’TOŢI ROMÂNI CÂNTĂ HORA UNIRII’’

CINE? UNDE?

SCENARIUL DIDACTIC Programul va începe cu întâlnirea de dimineaţă, debutând cu salutul: ,,Bună dimineaţa, d-na educatoare!” şi răspunsul: ,,Bună dimineaţa, romani”! “- De ce credeti voi ca v-am spus romani?, Ce sarbatorim noi astazi?’ Apoi se vor saluta intre ei: fetele le vor spune baietilor “Bună dimineaţa, romani!”, iar baieti fetelor “Bună dimineaţa, romancute!”. Remarcand faptul ca nu toti romanii si romancutele din grupa mare sunt prezente la gradinita, doamna educatoare propune copiilor sa faca prezenta pentru a-i identifica pe cei care lipsesc(prezenta), apoi se va completa calendarul naturii. Se prezinta activitatile pe care copiii le vor desfasura in cadrul acelei zile: ”Astazi, vă voi spune povestea “Toţi românii cântă Hora Unirii” scrisa de Dumitru Almas, vom organiza un concurs cu aceasta tema, unde voi va trebuie sa adresati intrebari colegilor vostri despre intamplarile din poveste, iar activitatea pe centre o astfel: la centrul BIBLIOTECA vom realiza un poster despre Unire , la centrul ARTA vom realiza Hora Unirii, la centru CONSTRUCTII vom construi “ Palatul lui Alexandru Ioan Cuza de la Ruginoasa”, iar la centrul STIINTA vom rezolva o fisa din caietele “Timtim-Timy’. Doamna educatoare ii anunta pe copii ca are o surpriza pentru ei, apoi deschizand calculatorul le prezinta o imagine in care este ilustrat portretul lui Alexandru Ioan Cuza, ei vor avea ca sarcina sa spuna al cui este portretul. Pornind de la acest portret vom purta un dialog despre evenimentul istoric sarbătorit astazi, se adreseaza urmatoarele intrebari: - “Cine a fost Alexandru Ioan Cuza?” - “Ce sarbatorim noi astazi?” - “Ce stiti voi despre Unire?” - “In ce an a a vut loc?” - “Ce domn a ajutat la formare Unirii?” Dupa aceasta scurta discutie despre Unire, se va lectura din prezentarea powerpoint poveste “Toti romanii canta Hora Unirii” de Dumitru Almas. Prescolarii vor canta prima strofa din „Hora Unirii” atunci cand boierul a sosit la casa lui Mos Ion Roata pentru a-l aresta si in final, cand toti satenii cantau si dansau Hora Unirii, iar boierul pleaca maniat, vom canta tot cantecul. Dupa citirea povestii, se vor explica cuvintele noi, se va aminti titlul povestii, apoi se vor prezenta imagini amestecate ce reprezinta aspecte din poveste, iar copii vor avea ca sarcina sa le aseze in ordine cronologica, imaginile vor fi analizate si se vor stabili personajele povestii. Doamna educatoare propune copiilor sa organizeze un concurs cu tema “Toti romanii canta Hora Unirii” folosind metoada activ-participativa “Explozia stelara”. Se explica regulile de desfaşurare a activitaţii: pentru a desfasura concursul trebuie formate cinci echipe, in acest sens fiecare prescolar isi va alege o steluta colorata, iar grupele vor fi formate in functie de culoare stelutelor. Se aseza in mijlocul semicercului o stea pe care se afla o imagine sugestiva despre povestea audiata.

Toţi copiii privesc şi formuleaza în grup cât mai multa întrebări legate de imagine si de conţinutul poveştii. Pentru a obţine cât mai multe conexiuni între întrebarile descoperite , se stabileste ordinea adresarii întrebarilor: CINE, CE, UNDE, CÂND, DE CE?. Pe rând fiecare grup adreseaza celorlalte grupuri întrebări din conţinutul poveştii , aceştia raspund, si astfel se ajută pentru a da răspunsuri corecte. Pentru fiecare răspuns bun se acorda echipei un steg, iar echipa castigatoare va fi cea care la sfarsitul concursului va avea cele mai multe steaguri. Tranzitie 1: “ Mergem ca sodatii” Se descopera micutilor prescolari centrele de interes la care vor lucra in aceasta zi si in functie de propriile dorinte, vor alege sectorul la care doresc sa lucreze. Copiii vor denumi materialele de la fiecare centru si vor astepta indicatiile doamnei educatoare pentru a rezolva sarcinile. Precolarii de la centrul “Biblioteca” vor citi si selecta imagini pentru a realiza un poster despre Unire, prescolarii de la centrul “Arta” vor lipi oameni care danseaza Hora Unirii pe Harta Romaniei, prescolarii de la centrul “Constructii” vor construi “ Palatul lui Alexandru Ioan Cuza de la Ruginoasa”, iar cei de la centrul “Stiinta” vor rezolva o fisa din caietele “Timtim-Timy”. Voi da semnalul de începere a lucrului . Pe parcursul activităţii voi da indicaţii cu privire la respectarea cerinţelor şi a tehnicilor de lucru. De asemenea, voi atrage atenţia asupra aplicării unei cantităţi potrivite de aracet, pentru a păstra aspectul îngrijit al lucrării. Voi da indicaţii acolo unde este cazul şi voi nota numele copiilor pe lucrări. La finalul activităţilor liber alese, copiii vor trece pe la fiecare centru şi vor aprecia realizările proprii, dar şi pe ale colegilor. Cand copii au finalizat sarcinile primite, educatoarea face aprecieri individuale si colective. Tranzitie2: « Unu, doi, unu, doi Mergem toti in pas vioi » Prescolarii vor fi costumati potrivit rolului pe care il au in dramatizarea „Ioan Roata si Voda Cuza” de Ion Creanga, iar cei care nu au rol vor fi imbracati in costum popular. Se va dramatiza povestea, apoi se va canta si dansa “Hora Unirii”.