34 0 152KB
Proiect didactic Profesor: Luca Ion-Florian Data: 13-17.11.2017 Unitatea de învățământ: Şcoala Gimnazială Nr.7 Bucuresti Clasa: a I-a A, B, C, D Disciplina: RELIGIE ORTODOXĂ Unitatea de învățare: Iubirea lui Dumnezeu și răspunsul omului Subiectul lecției: Ce fac eu pentru Biserica Mea ? Tipul lecției: comunicare/ însușire de noi cunoștințe Scopul lecției: dobândirea unor cunoștinte despre cum ne comportăm în Biserică; Durata: 45 de minute Obiective operaționale La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili: O1- să o recunoască comportamente corecte în Biserică; O2- să explice motivul pentru care Biserica trebuie ajutată; O3 – să formuleze învățături necesare unui copil în familie, în biserică și în școală, pornind de la modelul prezentat. Strategia didactică 1. Metode şi procedee : conversaţia, expunerea, explicaţia, povestirea, meditația religioasă, observarea dirijată,cântarea religioasă, exercițiu de rugăciune. 2. Mijloace de învăţământ:Poze cu Biserici , planșa Biserica mea, fișe de lucru. 3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi activitate individuală. Resurse 1. Oficiale : • Programa şcolară pentru disciplina religie, clasa a I-a ; Planificarea calendaristică orientativă; Proiectarea unităţii de învăţare 2. Bibliografice: 1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 2.Muha, Camelia, Manual de religie creştin-ortodoxă, clasa a I-a, Editura „Sf. Mina", laşi, 2015 3. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba lulia, 2000; 4.***Ghid de proiectare didactica, vol.I, Editura „Sf. Mina", laşi, 2002.
Nr crt
ETAPELE
OB.
LECŢIEI
OP./
ACTIVITATEA PROFESORULUI
ACTIVITATEA ELEVILOR
METODE/
FORME DE
MIJLOACE
ORGANIZARE/
Timp
EVALUARE
3min 1.
Moment organizatoric
Exercițiu de rugă*Salutul.
*Salutul.
ciune
*Rugăciunea.
*Rugăciunea.
Icoana din clasă
Elevii sunt atenți și răspund la întrebările puse de profesor
Conversația
Activitate frontală
*Notarea absenţelor. 10 min
Captarea atenției se va face , prin câteva întrbări din lecția trecută”Cum mă comport în Biserică” Ați fost duminică la Sfânta Biserică?
2.
Reactualizarea cunoștințelor anterioare
Ce face un creștin când intră în Biserică? Ce nu este voie să facem în Sfânta Biserică?
Auxiliar pag 41
Identificați comportamente greșite în Sfânta Biserică și le desenați -Dacă săptămâna trecută am învățat despre cum trebuie șă ne comportăm în Biserică , acum doresc să vă povestesc o întâmplare! 3.
Pregătirea aperceptivă
5 min
Auxiliarul pentru Clasa I
Activitate frontală
Aprecieri verbale
Munca pe grupe
Elevii ascultă cu atenție.
În fiecrea an de 14 Septembrie eu cu familia mea mergem în satul natal la un ceas de sărbătoare , hramul Bisericii noastre , acolo sus la cimitir este o Elevii ascultă cu bisericuță veche și frumoasă unde se atenție.
Activitate Conversaţia
frontală
adună multă lume din toate satele în această zi, Se oficiază Sfânta Liturghie iar apoi armata și oameni depun coronae și florii la mormântul eroilor din cimititir , Mama și tata aduc flori la Biserică iar eu aprind câte o lumânare și mă rog pentru toți. Ce frumos este la noi la Biserică în ziua aceia. 4.
Captarea atenției
2min
Dacă știți despre ce sat și biserică este vorba vă rog să îmi spuneți
Elevii răspund
5.
Precizarea titlului şi a obiectivelor
2 min
*Se anunţă titlul lecţiei: Ce fac eu pentru Biserica mea într-o formă accesibilă , obiectivele. Se scrie pe tablă data şi titlul lecţiei.
Elevii scriu data și titlul lecţiei în caiete.
Azi vom învăța ce trebuie să facem ca biserica să fie mereu un loc unde oamnei merg cu plăcere și cu bucurie , prin care se ajută unii pe alții , și se roagă pentru cei bolnavi și nevoiași
Conversația
Activitate frontală
Conversaţia
Activitate frontală
6.
Comunicarea noilor cunoştinţe
8 min
Iisus Hristos ne-a spus unde sunt doi sau trei adunați în numele meu acolo sunt prezent și eu. O Biserică nu poate exista fără credincioși Cum ar fi copiii dacă la o nuntă mare nu ar fi nuntași?
Elevii ascultă cu atenție.
Elevi răspud cu cuvintele lor
Activitate Povestirea
frontală
Manualul de Religiecls.I
Întărirea răspunsurilor bune ale elevilor
Dar dacă la școală nu ar fi elevi? Tot așa dragi copiii și la Biserică nu poate exista o viață religioasă dacă noi creștini adică mami , tati și copiii nu ar participa la viața religioasă Deschideți caietele tip la pagina 43 și priviți imaginile. Profesorul împreună cu elevi explică imaginile
7.
10 min
Fixarea cunoștințelor se va face cu întrebări din lecție, referitoare la
Elevii ascultă cu atenție.
Caietul special-cls.I Activ. individuală Sfânta Scriptură
Elevii privesc cu atenție imaginile date
Elevii sunt atenți și răspund la întrebări.
Observarea dirijată
Aprecieri verbale
Explicația
Activitate frontală
Fixarea şi sistematizarea cunoştinţelor
aspectele importante din viața Bisericii.
,,........................... Conversația ..,,
-Dragi copii trebuie să mergem la Biserică ? O1
- Când trebuie să mergem și cu cine? -Despre ce învățăm la Biserică?
Care sunt principalele evenimente din viața Bisericii? O2
,,......blandete ,dragoste fata de oameni, credinta, hărnicie, smerenie, ascultare,...... ,, Elevii dau variante de răspunsuri.
Activitate individuală
Meditația religioasă
Aprecieri verbale
,,.........................,, Conversația O3
-Voi doriți să ajutați Biserica când ea are nevoie de ajutorul vostru?
-Ce fac copiii de Crăciun la Biserică?
,
Cântarea religioasă
Activitate frontală
Elevii intonează colinzi Activ.individuală
Aprecieri verbale
*Se propune elevilor colinda ”Domn , Domn să-nălțăm,,
*Se împarte elevilor fișa de lucru activitatea la care ai participat în Biserica ta
8.
Asocierea, aplicarea și generalizarea
5 min
*Se cere elevilor să povestească despre ce au desenat în caiete.
-Cum putem aplica in viata noastra cee ace am învățat azi la religie?
Elevii ascultă explicațiile
Explicația
profesorului și se străduiesc să respecte cerința.
Activitate Frontală
,,........................... Conversaţia ...........,, Exemplul
*Se cere elevilor sa formuleze invataturi pentru sufletul lor, pornind de la modelul În Biserica mea eu …...
,,........................... ...........,, Activ.individuală Mă rog .! Să fim rugători Cânt Să cântăm la slujbe!
Aprecieri verbale
9.
10.
Aprecierea activităţii elevilor
Încheierea activităţii
2 min
Se fac aprecieri generale şi individuale, privind pregătirea elevilor pentru lecţie. Se notează elevii care au participat la lecție.
2 min
Elevii ascultă aprecierile făcute de profesor.
Conversația
Activitate frontală
*Rugăciunea
*Rugăciunea
Exercițiu de rugă-
Activitate
*Salutul.
*Salutul.
ciune
frontală
OGLINDA TABLEI Ce fac eu pentru Biserica mea?