37 0 149KB
Proiect didactic Unitatea de învățământ: Școala Profesională ”Emil Drăgan”, Grădiștea Profesor: Hogea Laura – Diana Data: Clasa I Aria curriculară: Om și societate Disciplina : Religie, cultul ortodox Unitatea de învățare: Iubirea lui Dumnezeu și răspunsul omului Subiectul lecţiei: Ce fac eu pentru Biserica Mea ? Tipul lecţiei: transmitere și însuşire de noi cunoştinţe Obiective operaționale La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili: O1- să o recunoască comportamente corecte în Biserică; O2- să explice motivul pentru care Biserica trebuie ajutată; O3 – să formuleze învățături necesare unui copil în familie, în biserică și în școală, pornind de la modelul prezentat. Strategia didactică 1. Metode şi procedee : conversaţia, expunerea, explicaţia, povestirea, meditația religioasă, observarea dirijată,cântarea religioasă, exercițiu de rugăciune. 2. Mijloace de învăţământ:Poze cu Biserici , planșa Biserica mea, fișe de lucru. 3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi activitate individuală. Resurse 1. Oficiale : • Programa şcolară pentru disciplina religie, clasa a I-a ; Planificarea calendaristică orientativă; Proiectarea unităţii de învăţare 2. Bibliografice: 1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 2.Muha, Camelia, Manual de religie creştin-ortodoxă, clasa a I-a, Editura „Sf. Mina", laşi, 2015 3. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba lulia, 2000; 4.***Ghid de proiectare didactica, vol.I, Editura „Sf. Mina", laşi, 2002.
Nr crt
ETAPELE
OB.
LECŢIEI
OP./
ACTIVITATEA PROFESORULUI
ACTIVITATEA ELEVILOR
METODE/
FORME DE
MIJLOACE
ORGANIZARE/
Timp
EVALUARE
3min 1.
Moment organizatoric
Exercițiu de rugă*Salutul.
*Salutul.
ciune
*Rugăciunea.
*Rugăciunea.
Icoana din clasă
Elevii sunt atenți și răspund la întrebările puse de profesor
Conversația
Activitate frontală
*Notarea absenţelor. 10 min
Captarea atenției se va face , prin câteva întrbări din lecția trecută”Cum mă comport în Biserică” Ați fost duminică la Sfânta Biserică?
2.
Reactualizarea cunoștințelor anterioare
Ce face un creștin când intră în Biserică? Ce nu este voie să facem în Sfânta Biserică?
Auxiliar pag 41
Identificați comportamente greșite în Sfânta Biserică și le desenați -Dacă săptămâna trecută am învățat despre cum trebuie șă ne comportăm în Biserică , acum doresc să vă povestesc o întâmplare! 3.
Pregătirea aperceptivă
5 min
Auxiliarul pentru Clasa I
Activitate frontală
Aprecieri verbale
Munca pe grupe
Elevii ascultă cu atenție.
În fiecrea an de 14 Septembrie eu cu familia mea mergem în satul natal la un ceas de sărbătoare , hramul Bisericii noastre , acolo sus la cimitir este o Elevii ascultă cu bisericuță veche și frumoasă unde se atenție. adună multă lume din toate satele în această zi, Se oficiază Sfânta Liturghie iar
Activitate Conversaţia
frontală
apoi armata și oameni depun coronae și florii la mormântul eroilor din cimititir , Mama și tata aduc flori la Biserică iar eu aprind câte o lumânare și mă rog pentru toți. Ce frumos este la noi la Biserică în ziua aceia. 4.
Captarea atenției
2min
Dacă știți despre ce sat și biserică este vorba vă rog să îmi spuneți
Elevii răspund
5.
Precizarea titlului şi a obiectivelor
2 min
*Se anunţă titlul lecţiei: Ce fac eu pentru Biserica mea într-o formă accesibilă , obiectivele. Se scrie pe tablă data şi titlul lecţiei.
Elevii scriu data și titlul lecţiei în caiete.
Azi vom învăța ce trebuie să facem ca biserica să fie mereu un loc unde oamnei merg cu plăcere și cu bucurie , prin care se ajută unii pe alții , și se roagă pentru cei bolnavi și nevoiași
Conversația
Activitate frontală
Conversaţia
Activitate frontală
6.
Comunicarea noilor cunoştinţe
8 min
Iisus Hristos ne-a spus unde sunt doi sau trei adunați în numele meu acolo sunt prezent și eu. O Biserică nu poate exista fără credincioși Cum ar fi copiii dacă la o nuntă mare nu ar fi nuntași?
Elevii ascultă cu atenție.
Elevi răspud cu cuvintele lor
Activitate Povestirea
frontală
Manualul de Religiecls.I
Întărirea răspunsurilor bune ale elevilor
Dar dacă la școală nu ar fi elevi? Tot așa dragi copiii și la Biserică nu poate exista o viață religioasă dacă noi creștini adică mami , tati și copiii nu ar participa la viața religioasă Deschideți caietele tip la pagina 43 și priviți imaginile. Profesorul împreună cu elevi explică imaginile
10 min
7. Fixarea şi sistematizarea
Fixarea cunoștințelor se va face cu întrebări din lecție, referitoare la aspectele importante din viața Bisericii.
Elevii ascultă cu atenție.
Caietul special-cls.I Activ. individuală Sfânta Scriptură
Elevii privesc cu atenție imaginile date
Observarea dirijată Explicația
Elevii sunt atenți și răspund la întrebări. ,,........................... ..,,
Aprecieri verbale
Activitate frontală
Conversația
cunoştinţelor
O1
-Dragi copii trebuie să mergem la Biserică ? - Când trebuie să mergem și cu cine? -Despre ce învățăm la Biserică?
O2
Care sunt principalele evenimente din viața Bisericii?
,,......blandete ,dragoste fata de oameni, credinta, hărnicie, smerenie, ascultare,...... ,, Elevii dau variante de răspunsuri.
Activitate individuală
Meditația religioasă
Aprecieri verbale
,,.........................,, Conversația O3 -Voi doriți să ajutați Biserica când ea are nevoie de ajutorul vostru?
Cântarea religioasă ,
Elevii intonează colinzi -Ce fac copiii de Crăciun la Biserică?
Activitate frontală
Activ.individuală
Aprecieri verbale
*Se propune elevilor colinda ”Domn , Domn să-nălțăm,,
*Se împarte elevilor fișa de lucru activitatea la care ai participat în Biserica ta
8.
Asocierea,
5 min
aplicarea și generalizarea
*Se cere elevilor să povestească despre ce au desenat în caiete.
-Cum putem aplica in viata noastra cee ace am învățat azi la religie?
Elevii ascultă explicațiile
Explicația
profesorului și se străduiesc să respecte cerința.
Activitate Frontală
,,........................... Conversaţia ...........,, Exemplul
*Se cere elevilor sa formuleze invataturi pentru sufletul lor, pornind de la modelul În Biserica mea eu …...
,,........................... ...........,, Activ.individuală Mă rog .! Aprecieri verbale
Să fim rugători Cânt Să cântăm la slujbe!
9.
Aprecierea activităţii elevilor
2 min
Se fac aprecieri generale şi individuale, privind pregătirea elevilor pentru lecţie. Se notează elevii care au participat la lecție.
Elevii ascultă aprecierile făcute de profesor.
Conversația
Activitate frontală
10.
Încheierea activităţii
2 min
*Rugăciunea
*Rugăciunea
Exercițiu de rugă-
Activitate
*Salutul.
*Salutul.
ciune
frontală
OGLINDA TABLEI Ce fac eu pentru Biserica mea?