29 0 101KB
Proiect de lecţie Profesor: Hurduc Aurel Ionuț Data: 25.05.2021 Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială „Sfântul Ierarh Luca” Costești Clasa a II-a Disciplina: Religie Subiectul lecţiei: Ajutorul dat celor singuri Tipul lecției: comunicare / însuşire de noi cunoştinţe; Durata: 45 minute Competenţe generale: 1. APLICAREA UNOR NORME DE COMPORTAMENT SPECIFIC MORALEI RELIGIOASE, ÎN CONTEXTE DE VIAŢǍ UZUALE 2. COLABORAREA CU COPIII ȘI CU ADULŢII DIN MEDIUL FAMILIAR, ÎN ACORD CU VALORILE RELIGIOASE COMPETENŢE SPECIFICE 1.1 Evidențierea caracteristicilor comportamentale ale unor modele de credință 1.2 Aplicarea în mod autonom a unor regului de comportament moral-crestin în diferite context de viață reale sau imaginare 2.2 Asumarea în mod explicit a unor responsabilități în cadrul grupurilor din care face parte 2.3 Descrierea unor elemente de diversitate în cadrul diferitelor grupuri Obiective operaționale: O1 să identifice oamenii care trăiesc în singurătate; O2 să-i descrie pe aceștia; O3 să spună ce dejavantaje pentru trup și suflet aduce singurătatea”; O4 să precizeze rolul persoanelor apropiate în eliminarea sentimentului de singurătate; Strategia didactică: Metode şi procedee: conversaţia, exercitiul, expunerea, explicaţia, problematizarea, feed-back-ul, generalizarea; Forme de organizare: frontal, individual; Mijloace de învățământ: tablă, manual, fișe de lucru; Bibliografie: -Camelia Muha, Elena Mocanu, Caiet pentru Elevi, clasa a II-a, Editura Sf. Mina, Iasi, 2013; -Sfanta Scriptura, Editura IMBOR, Bucuresti, 2008; -Gabriela Favu, Ana Nicoleta Danciu, Ionela Țițiriga, Daniela Lupiș, Manual Religie pentru clasa a II-a, Corint Educațional, București, 2015 - https://red-religie.ro/red/clasa-ii/lectia-15-ajutorul-dat-celor-singuri/, accesat 23.05.2021
Nr. crt
1.
2.
3.
4.
Etapele lecţiei
Ob. op.
Momentul organizatoric
Ti mp
2
Pregătirea elevilor pentru receptarea noilor cunoştinţe
2
Precizarea titlului şi a obiectivelor lecţiei Comunicarea noilor cunoştinţe
3
O1
Activitatea profesorului
-
Salutul; Rugăciunea; Notarea absenţelor; Pregătirea elevilor pentru lecţia nouă;
Activitatea elevului
Metode şi procedee
- Salutul; - Rugăciunea; - Pregătirea elevilor pentru conversatia lecţia nouă;
Spuneți la ce vă gândiți prima dată când auziți cuvântul singurătate
Elevii dau diferite exemple....
braistorming
- Oamenii, de când se nasc și până când își sfârșesc activitatea pe acest pământ, simt nevoia de a avea aproape oameni plăcuți lor, pe acești oameni îi numim, prieteni. De asemenea omul este înconjurat și de familie. Singurătatea este atunci când un om rămâne șingur pe lume fără familie și fără prieteni.
Elevii ascultă explicaţiile cu atenţie.
explicaţia
- Despre acestă situație vom vorbi noi astăzi, și anume despre Ajutorul dat celor singuri. Vom vedea astfel cum vom putea noi să-i ajutăm pe acești oameni singuri și care sunt aceste persoane. 22 - Se prezintă elevilor mai multe cunoștințe despre ajutorul dat celor săraci cu ajutorul unei prezentari in powerpoint. La un moment dat în viață unii oameni pot ajunge singuri: bătrânii spre exemplu care au copiiii plecați la muncă în străinătate, copiii care nu mai
Mijloace de învăţăm ânt
Forme de organizare
catalogul
activitate frontală activitate frontală
Elevii scriu data şi titlul în explicaţia caiete şi ascultă observaţiile profesorului.
tabla de scris
activitate frontală
- Elevii vizionează cu atenție filmulețul.
vizionarea
video proiector
activitate frontală
- Elevii ascultă cu atenţie explicaţia explicațiile profesorului și
tabla de scris
Evaluare
aprecieri verbale
observare
observare
au părinți, străinii care vin într-un sat și ucunosc pe nimeni. La fel sunt și cei care sunt imobilizați din cauza unei boli. Singurătatea aduce tristețe și descurajare, chiar dacă aceștia nu o spun oamenii au nevoie de atenție și prietenia celor din jur. De aceea sprijinul celor apropiați este mereu important și avem nevoie mereu de persoane apropiate lângă noi. Familia unită, prietenia sinceră, respectul între colegi, risipesc această senzație de singurătate. De asemena rugăciunea atat privată sau personală cât și în grup ne unește cu semenii și cu sfinții. Rugăcinea ne dă senzația că nu suntem singuri, ci alături de noi este Dumnezeu.
O2
O4
5.
Fixarea şi sistematizarea cunoştinţelor
5 O1 O3
notează în caiete ideile principale.
- Elevii ascultă cu atenţie explicațiile profesorului și imaginile din prezentarea ppt. și notează în caiete ideile principale.
videopro iector
explicaţia
tabla de scris
activitate frontală
activitate frontală
observare
observare
videopro iector
Elevii rezolva activitatea Fiecatre elev primește câte o fișă de lucru pe propusă de profesor. Timp Conversatia care trebuie să o completeze( timp: 5’). Anexa 1 de lucru: 5 min. Profesorul verifică prin sondaj, corectitudinea răspunsurilor.
activita te frontală aprecieri verbale
Fişe de lucru activitate individuală
6.
7.
Asocierea şi generalizarea
Aprecierea
8
2
- vizionarea unui filmuleț despre „ Învierea fiului văduvei din Nain”, după care rezolvarea unei fișe de lucru cu privire la filmulețul vizionat. Anexa 2 Precizare: „Milostenia este ca o sămânță. O sămânță bună, poate da rod bun, însutit, fă ca și sămânța milosteniei tale să fie aleasă, să o dai cu inimă bună , curată, milostivă, compătimitoare.” Sfântul Ioan de Kronstadt
Elevii privesc cu atenție Lectură filmulețul explicația Elevii ascultă cu atenție și notează în caiet
- Se fac aprecieri generale şi individuale privind, - Elevii ascultă aprecierile
Fișă de lucru
activitate frontală
observare
videopro iectorul
descrierea caietul
activitate frontală activitate
observare
activităţii elevilor 8.
Încheierea activităţii
1
atât pregătirea elevilor pentru lecţie, cât şi făcute de profesor. implicarea în predarea noilor cunoştinţe. - Se notează elevii care au participat la lecţie. - Rugăciunea - Rugăciunea - Salutul - Salutul
frontală