Dicţia, Arta de Pronunţa Corect ! [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DIDACTIC Data: 30.09.2020 Instituţia: Instituţia Publică Liceul Teoretic „Alexei Mateevici “ Clasa: a V-a Profesor: Chira Eugenia Disciplina: Limba și literatura română Tema: Dicţia, arta de a pronunţa corect . Tipul lecţiei: însușire de noi cunoștințe Timp: 45 minute Competenţe generale: 1. Participarea la interacțiuni verbale în diverse situații de comunicare, prin receptarea și producerea textului oral; 2. Receptarea textului scris de diverse tipuri; 3. Utilizarea corectă, adecvată și eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise; Competenţe specifice: 1.1. Parafrazarea, pe baza informațiilor explicite și implicite, a unor pasaje din diverse tipuri de texte orale narative, monologate și dialogate; 1.4. Adecvarea comunicării nonverbale şi paraverbale la o situaţie dată, evidențiind ideile și atitudinile, în situaţii de comunicare faţă – în - faţă sau mediată; 1.5. Participarea la interacţiuni verbale simple cu mai mulţi interlocutori, având în vedere cantitatea şi relevanţa informaţiei transmise și primite; 2.3. Prezentarea unor răspunsuri personale, creative și critice pe marginea unor texte de diverse tipuri; 4.2. Aplicarea conștientă a achizițiilor lexicale și semantice de bază, din limba română standard, pentru exprimarea corectă a intenției comunicative; Obiective operaționale: La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili: 1

O1: să definească corect termenul de comunicare, cu ajutorul profesorului; O2: să definească corect termenul de dicție, cu ajutorul profesorului; O3: să utilizeze o dicție corectă și un limbaj paraverbal; O4: să diferențieze corect noțiunile de comunicare nonverbală și paraverbală; Pe parcursul lecției, elevii vor fi capabili: O5: să formeze deprinderi de comunicare scrisă şi orală; O6: să dezvolte abilitățile de concentrare şi spiritul de observaţie. Elevii: O7: se vor implica emoţional în realizarea formelor de conversaţie curentă; O8: vor manifesta interes pentru rezolvarea sarcinilor date. Strategii didactice Metode şi procedee: Dialogul, Expunerea, Conversația euristică, Ascultarea activă, Învățarea prin descoperire, Exercițiul, Jocul de rol; Resurse educaţionale: manualul, fișe de lucru, caietele elevilor, tabla., material audio(laptop), diplomă. Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală, în perechi/pe grupe; Sistemul de evaluare: Forme de evaluare: orală, interevaluarea. Metode de evaluare:  observarea sistematică, verificare orală.

2

SCENARIUL DIDACTIC Etapele lecţiei/ OB. Timp 1. Moment organizatoric 1’ 2.Captarea atenţiei 5’

O7 O8

3. Anunţarea temei şi a obiectivelor (1 – 2 min) 1’

Activitatea profesorului

Profesorul face prezența și asigură climatul necesar bunei desfăşurări a lecţiei. Le propune elevilor un joc de rol amuzant menit să-i facă pe elevi să înțeleagă importanța unei pronunții clare și expresive în comunicare. Profesorul notează pe tablă următorul enunț: Te-am avertizat să nu faci asta! Acum trebuie să dispar... Imaginează-ți că ești , pe rând: un copil, un papagal vorbitor, o persoană în vârstă, un robot, un șoricel, o vrăjitoare. Le voi scrie elevilor titlul lecției noi Dicţia, arta de a pronunţa corect și le voi enumera câteva obiective ale lecției

Activitatea elevilor

Elevii se pregătesc începerea lecției.

pentru

Elevii citesc cu atenție frază și interpretează rolul.

Ascultă și notează titlul lecției în caiete.

Strategii didactice Metode şi Forma de Mijloace de procedee organizare învăţământ Dialog Frontală Catalogul

Expunerea Jocul de rol

Frontală

Tabla

Expunerea

Frontală

Tabla Caietele elevilor

Evaluare

Observarea sistematică

Aprecieri verbale

3

4. Dirijarea învăţării.

Pentru a exersa dicția, profesorul Ascultă cu atenție și rezolvă le propune elevilor o fișă de lucru sarcinile primite. în care se regăsesc exerciții diverse. (Anexa 1)

30’

Pentru exercițiul 1, echipa care a Ascultă materialul audio. pronunțat cel mai clar și corect enunțul, primește o diplomă.

Conversația

Frontală

Manualul

Ascultarea activă

Frontală

Material audio

O5

Aprecierea verbală

O6

Rezolvă exercițiile de pe fișa de lucru.

Exercițiul

O7 După lectura cu voce tare a enunțurilor și rezolvarea cerințelor, profesorul îi invită pe elevi să discute despre factorii care au bruiat comunicarea în cadrul exercițiilor efectuate: un anumit accent, pronunțarea prea rapidă, neclară sau cu o voce înceată.

Răspunsuri așteptate(ex.3) a. Într-o situație de comunicare de zi cu zi; b. Pronunțarea corectă este cea completă: unde (2 silabe) poate (două silabe), trebuie (trei silabe), fiindcă (trei silabe). c. Cel mai probabil, lectura cu voce scăzută nu a dus la înțelegerea comunicării.

Prin dialog frontal cu clasa, Sunt atenți la informațiile pe profesorul va conduce analiza care profesorul le comunică. activității astfel încât să definească comunicarea, dicția și

Frontală Individuală În perechi (ex.1)

Fișa de lucru 1

Diploma Observarea sistematică a elevilor

Învățarea prin descoperire Conversația euristică

Frontală

4

rolul ei în comunicare.

O1

O2

Scrie pe tablă următoarea definiție: Comunicarea reprezintă schimbul de mesaje între două sau mai multe persoane, dintre care una exprimă o informație (emițător), iar cealaltă o înțelege (receptor), cu condiția ca partenerii să cunoască codul(să vorbească acceași limbă). Comunicarea umană folosește: Sunt atenți la informațiile pe limbajul verbal (cuvintele), care profesorul le comunică și le limbajul nonverbal (gestica, notează în caiete. mimica) și limbajul paraverbal (tonul vocii, accentul, pauzele, intonația, dicția).

Aprecierea verbală

Expunerea Explicația

Frontală

Tabla Caietele elevilor

Observarea sistematică

O3

O4

Profesorul îi întreabă pe elevi ce cred ei ca este dicția, apoi scrie definiția pe tablă. Dicția reprezintă pronunțarea clară și corectă a cuvintelor.

5

Cadrul didactic vine cu următoarele explicații: Într-o comunicare orală, dicția ascultă reprezintă principala condiție ca Elevii profesorului. un mesaj să fie înțeles.

O5 O6 O7

O8

explicațiile Explicația

Le explică oral: Aceasta înseamnă Scriu definiția în caiete. ca emițătorul să nu vorbească prea repede, înghițind silabe, nici pe un ton prea coborât, ci să rostească deslușit cuvintele. Pe de altă parte, vorbitorul nu trebuie să articuleze cuvintele în mod exagerat, efectul fiind artificial și obositor pentru ascultători ascultă Profesorul îi va ruga pe elevi să Elevii citească momentul Reține! din profesorului. manual (pagina 158). Dicția este influențată de: a) cunoașterea modului de accentuare a cuvintelor; b) cunoașterea sensurilor cuvintelor; c) respectarea semnelor de punctuație; d) elementele paraverbale ale comunicării: intonația, volumul și ritmul rostirii; ( Dacă este timp, Citesc din manual.

Frontală

-

Individuală

Tabla Caietele elevilor

-

Aprecierea verbală

explicațiile Explicația

Frontală

Observarea sistematică

6

se notează în caiete)

Conversația

Frontală

Manual

Explicația

Frontală

Manual/ Caietele elevilor

Conversația Jocul de rol

Frontală Individuală

Fișa de lucru 2

Pentru a corecta o dicție defectuoasă există numeroase exerciții, așa-numitele încurcături de limbă. (exemple regăsesc în exercițiul 1 de pe fișa de lucru) Elevii sunt atenți la explicațiile profesorului.

5. Fixarea şi consolidarea. Asigurarea feedback-ului

O3

O5 8’ O8

Pentru această etapă a lecției, profesorul propune o lectură în lanț a unui text care ar putea pune probleme de dicție. Exerciții de memorizare de Nina Cassian. ( Anexa 2) Discută cu elevii pe baza textului: dacă a fost greu sau ușor să pronunțe cuvintele, dacă au înțeles despre ce este vorba sau nu.

Elevii primesc textul și trebuie să citească cu voce tare câte două versuri. Textul se reia până când toți elevii au citit.

Răspund la întrebările profesorului.

Evaluarea orală

Conversația euristică

Frontală

Observarea sistematică a elevilor

7

6. Aprecierea activităţii elevilor şi încheierea activităţi 1’ 7. Sarcini de lucru pentru acasă 2’

O8

Feedback-ul are loc pe tot parcursul orei, profesorul face aprecieri verbale. Profesorul face aprecieri succinte Elevii sunt mulțumiți. asupra activității elevilor, menționând aspectele pozitive și pe cele mai puțin dorite. Profesorul le comunica elevilor Elevii își notează tema pentru acasă. tema: Cer explicații, dacă este cazul. Realizează jocuri de cuvinte are să ajute la îmbunătățirea dicției, având ca model exercițiul 1 de pe fișa de lucru.

Conversația

Frontală

Se dau puncte/ note elevilor ce au răspuns

Apreciere verbală

Explicația

Frontală

Caietele elevilor

-

8

SCHEMA TABLEI

Comunicarea reprezintă schimbul de mesaje între două sau mai multe persoane, dintre care una exprimă o informație (emițător), iar cealaltă o înțelege (receptor), cu condiția ca partenerii să cunoască codul(să vorbească acceași limbă). Comunicarea umană folosește: limbajul verbal (cuvintele), limbajul nonverbal (gestica, mimica) și limbajul paraverbal (tonul vocii, accentul, pauzele, intonația, dicția). Dicția reprezintă pronunțarea clară și corectă a cuvintelor. Dicția este influențată de: (vor scrie elevii, dacă timpul permite) a) cunoașterea modului de accentuare a cuvintelor; b) cunoașterea sensurilor cuvintelor; c) respectarea semnelor de punctuație; d)elementele paraverbale ale comunicării: intonația, volumul și ritmul rostirii; Pentru a corecta o dicție defectuoasă există numeroase exerciții, așa-numitele încurcături de limbă.

9

Anexa 1

FIȘĂ DE LUCRU Dicția

1. Pronunță repede și clar următoarele enunțuri, împreună cu colegul de bancă. a. E pestriță prepelița pestriță, dar mai pestriți sunt puii prepeliței pestrițe. b. Știu că știi că știuca-i știucă și mai știu că știuca mușcă. c. Papucarul papucărește papucii papucăresei, papucăreasa nu poate papucări papucii papucarului. d. Unui tâmplar i s-a întâmplat o întâmplare. Alt tâmplar auzind de întâmplarea tâmplarului de la tâmplărie a venit și s-a lovit cu tâmpla de tâmplăria tâmplarului cu întâmplarea. e. O barză brează face zarvă pe-o varză. f. Când mă gândesc că te gândeşti că mă gândesc la tine, gândeşte-te că mă gândesc că te gândeşti la mine. g. Balaban Bălăbănescu bâlbâieşte bâlbâituri bâlbâite pe negândite. h. Țânțarul soț însoți soața țânțăreasă, țânțărind și înțepând nesățios, i. O găină porumbacă în porumbar s-a urcat. În porumbar, porumbaca tot porumbul l-a mâncat. j. Gânditorul gândea îngândurat când un gând gândit în gând a ajuns gândire negândită de gând, când gândul gânditorului a gândit alt gând negândit în gând. 2. Rostește următoarele enunțuri, folosind intonația potrivită, marcată prin semnul de punctuație: a. b. c. d.

Doar nouă și vouă ne-au dat câte nouă ouă. Doar nouă și vouă ne-au dat câte nouă ouă! Doar nouă și vouă ne-au dat câte nouă ouă? Doar nouă și vouă ne-au dat câte nouă ouă…

3. Citește cu voce tare următoarele enunțuri: Un’ se duce băiatu’ ăla? Nu poa’ s-aștepte până mă-ntorc, tre’ să plece-așa repede? Fincă nici n-am apucat să-i spun la revedere! a. În ce situație de comunicare poate fi întâlnită o asemenea pronunțare? b. Cum ar trebui rostite și scrise cuvintele subliniate în text? c. Citește din nou, pronunțând de această dată toate cuvintele corect, dar foarte încet. Întreabă-ți colegii dacă te-au auzit și dacă au înțeles ce ai spus.

10

Anexa 2

FIȘĂ DE LUCRU Exerciții de memorizare de Nina Cassian

Se dă textul: În strâmtoarea Shagerak ieri, am pescuit un rac. În strâmtoarea Kategat era peşte, dar sărat, În strâmtoarea mării Behring, o heringă şi un hering, În strâmtoarea Dardanele, trei plătici şi cinci plătele. În canalul de Suez, un morun cu mult orez. În strâmtoare la Bosfor, un chefal cu mult fosfor, În strâmtoarea Magelan, patru mrene şi un mrean. În canalul Panama, Vodă, da, şi Hâncu, ba. În strâmtoarea Beltul mare, un homar şi cinci homare. În strâmtoarea Beltul mic, o plătică şi-un plătic. În strâmtoarea Gibraltar, cinci homare şi-un homar etc.

Citiți cu voce tare câte două versuri.

11