38 0 528KB
PROIECT DIDACTIC Instituția de învățământ: Instituția Publică Gimnaziul Rublenița Data: Clasa: a VI-a Obiectul: Biologia Subiectul: Structura elulei animale și vegetale Tipul lecției: Predare - Învățare Durata: 45 minute
Unități de competențe 1. Identificarea cauzelor fenomenelor, proceselor și relațiilor din mediul înconjurător, manifestând corectitudine în utilizarea elementelor specifice de limbaj. 2. Investigarea mediului înconjurător, dovedind interes pentru aplicarea instrumentelor și metodelor de cercetare. 3. Transferarea achizițiilor științifice în context cotidian, dând dovadă de curiozitate pentru știință și tehnologii din perspectiva dezvoltării durabile. 4. Utilizarea limbajului științific biologic în diverse contexte de comunicare referitor la structuri, procese, fenomene, legi, concepte.
Obiective operaționale La sfârșitul lecției elevul va fi capabil O1 Să descrie structura celulelor vegetale și animale O2 Să enumere particulaitățile structurale ale celulelor vegetale și animale O3 Să caracterizeze structura și funcțiile componentelor celulei vegetale și animale
Strategii didactice Forme de organizare: Individual, frontal Metode și procedee: careul întrebărilor, analiza, graficul T, enumerația, schematizara Mijloace didactice: manual de biologie clasa a VIII*a autor M. Duca, planșă, proiect PPT
Etapele lecției Evocare
Realizarea sensului
Timp Ob.
Activitatea de predare - învățare
10 min
Salutul Verific frecvența și notez absențele. Pregătesc materialele necesare pentru lecție. Elevul de serviciu anunță cine lipsește. În baza cunoștințelor acumulate în urma studierii temei: Compoziția chimică a celulei elevii vor răspunde la următoarele întrebări: Care sunt componentele de bază ale unei celule? Câte tipuri de substanțe organice se cunosc? Care este funcția apei, substanțelor organice și anorganice îndeplinite în celulă? Anunț elevii acre este subiectul lecției. Taote celulele animale și vegetale au 2 structuri de bază comune: - Membrana citoplasmatică - Citoplasma În baza informațiilor din manual și a imaginilor PPT deasemenea și a planșei se determină care este structura fiecărui component de bază din celulă organizând informația într-un tabel comparativ. Membrana citoplasmatică: Structura Funcțiile Strat extern de lipide - Delimitează citoplasma. Molecule proteice - Asigură permeabilitatea Strat intern de lipide selectivă a substanțelor. - Se elimină substanțele deșeu, formate în procesul activității vitale a celulei. - Menține în interiorul celulei substanțele necesare. - Nu permite pătrunderea substanțelor străine în interiorul celulei. Citoplasma: Structura Funcțiile Citosol Substante organice: - participă la - proteine reacțiile - lipide metabolice - glucide - depozitează - acizi nucleici diferite substanțe Substanțe anorganice: - apa - săruri minerale Organite Bimembranare: - participă la celulare - nucleu procesele de - mitocondrii sinteză a - plastide substanțelor
20 min O1
O2
O3
Strategii didactice Forme Metode
Individu al
Careul întrebăr ilor
Frontal
Analiza
Graf T
10 min
celula vegetală/ animală
Reflecție
Unimembranare: - de obținere a -reticul energiei endoplasmatic - de transport -aparat Golgi - asigură -lizozomi activitatea -vacuola celulei Amembranare: - zibozomii - microtubulii - centriolii În baza informațiilor din manual se caracterizează peretele celular: - este caracteristic pentru celulele plantelor, ciupercilor și bacteriilor, - asigură duritate, rezistență la acțiunea factorilor de mediu și la agenți patogeni, - contribuie la menținerea constantă a formei celulare, - permite trecerea apei și a substanțelor nutritive, - la plante peretele celular conține celuloza, la bacterii mureină, iar la ciuperci chitină. Propun elevilor pentru generalizarea cunoștințelor accumulate în timpul lecției, întocmirea unei scheme: 2 straturi de lipide membrană citoplasmatică
molecule de proteine
citosol
citoplasmă
substanțe organice și anorganice bimembranare
organite celulare
unimembranare
amembranare
Extensie
5 min
Analiza comparativă a celulei vegetale și animale.
Individu al
Enumer ația
Individu al
Schema tizarea