Sarcina in Adolescenta Clasa 8 [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

LecȚia 4

Proiect didactic

Data: Clasa: a-VII-a Disciplina: Dezvoltarea Personală Tema:

Sarcina în adolescenţă

Tipul lecţiei: predare-învăţare

OBIECTIVE La finele activității elevii vor putea: 

Să enumere riscurile unei sarcini nedorite în adolescenţă



Să diferenţieze riscurile fiziologice de cele sociale



Să argumenteze responsabilitatea de către fată şi băiat în caz de sarcină în adolescenţă.

Materiale necesare: tablă,cretă sau postere și markere,caiete..

DEMERS ACȚIONAL

Metode,tehnici și forme de organizare a procesului

Evocare 12minute Discuție frontală Profesorul/profesoara 1.1(Unde trebuie să plece adolescenta) 1. Discută cu elevii despre vizionarea filmului *Ce aţ-i observat la această adolescenta ? Procedează coret Ce riscuri o aşteaptă pe această adolescentă ? Discuţie la MANEJ Ce pericol o poate aştepta pe o adolescentă dacă se va duce la întîlnire cu o persoană necunoscută

Vizionarea unei secvenţe petru iniţierea în temă Lucru individual 4 foiţe pe jos în clasa+elevii se apropi e Cu ce se

2. Lucrul cu fişele la tablă [FĂRĂ RISC] [RISC SCĂZUT] [RISC MEDIU] [RISC ÎNALT]

asociază Dragost ea

3.Cu ce se asociază dragostea 4.Oferă timp pentru prezentarea şi citirea scrisorii şi mesajului primit echipelor. REALIZAREA SENSULUI 20 minute Profesorul/profesoara 1.Propune elevilor să citească informația din text. 2. După finisarea lecturii facilitează o discuție care contribuie la înțelegerea informației utilizînd întrebările: # Scrisoarea MĂRTURISIRE # Consecinţele sănătăţii în cazul activităţii sexuale timpurii la băieţi # Consecinţele asupra sănătăţii în cazul activităţii sexuale la fete. 3.Diferenţiaţi 3 riscuri de ordin fiziologic şi social pentru mamă şi copil în adolescenţă. FIZIOLOGIC: 1.Dezvoltarea prematură a copilului 2.moartea prematură 3. traume psihologice la adolescentă SOCIAL: 1.Insuficienţă de resurse materiale pentru a întreţine o familie 2.familiii incomplete –monoparentale 3.neintegrarea în societate a adolescenţelor cu copilgravide.

Lucru în perechi Lucrul în echipă

R. Fiziologic

R.Social

REFLECȚIE Se formulează întrebări despre subiectul lecţiei pe baza cuvintelor înscrise în interiorul pălăriei reflexive.Elevii vor răspunde la întrebări. De ce? Cum?Cine?În ce condiţii? Care? Cu ce?

Extindere 2minute

Activitatea ,, Pălăria reflexivă,,