31 0 689KB
LecȚia 4
Proiect didactic
Data: Clasa: a-VII-a Disciplina: Dezvoltarea Personală Tema:
Sarcina în adolescenţă
Tipul lecţiei: predare-învăţare
OBIECTIVE La finele activității elevii vor putea:
Să enumere riscurile unei sarcini nedorite în adolescenţă
Să diferenţieze riscurile fiziologice de cele sociale
Să argumenteze responsabilitatea de către fată şi băiat în caz de sarcină în adolescenţă.
Materiale necesare: tablă,cretă sau postere și markere,caiete..
DEMERS ACȚIONAL
Metode,tehnici și forme de organizare a procesului
Evocare 12minute Discuție frontală Profesorul/profesoara 1.1(Unde trebuie să plece adolescenta) 1. Discută cu elevii despre vizionarea filmului *Ce aţ-i observat la această adolescenta ? Procedează coret Ce riscuri o aşteaptă pe această adolescentă ? Discuţie la MANEJ Ce pericol o poate aştepta pe o adolescentă dacă se va duce la întîlnire cu o persoană necunoscută
Vizionarea unei secvenţe petru iniţierea în temă Lucru individual 4 foiţe pe jos în clasa+elevii se apropi e Cu ce se
2. Lucrul cu fişele la tablă [FĂRĂ RISC] [RISC SCĂZUT] [RISC MEDIU] [RISC ÎNALT]
asociază Dragost ea
3.Cu ce se asociază dragostea 4.Oferă timp pentru prezentarea şi citirea scrisorii şi mesajului primit echipelor. REALIZAREA SENSULUI 20 minute Profesorul/profesoara 1.Propune elevilor să citească informația din text. 2. După finisarea lecturii facilitează o discuție care contribuie la înțelegerea informației utilizînd întrebările: # Scrisoarea MĂRTURISIRE # Consecinţele sănătăţii în cazul activităţii sexuale timpurii la băieţi # Consecinţele asupra sănătăţii în cazul activităţii sexuale la fete. 3.Diferenţiaţi 3 riscuri de ordin fiziologic şi social pentru mamă şi copil în adolescenţă. FIZIOLOGIC: 1.Dezvoltarea prematură a copilului 2.moartea prematură 3. traume psihologice la adolescentă SOCIAL: 1.Insuficienţă de resurse materiale pentru a întreţine o familie 2.familiii incomplete –monoparentale 3.neintegrarea în societate a adolescenţelor cu copilgravide.
Lucru în perechi Lucrul în echipă
R. Fiziologic
R.Social
REFLECȚIE Se formulează întrebări despre subiectul lecţiei pe baza cuvintelor înscrise în interiorul pălăriei reflexive.Elevii vor răspunde la întrebări. De ce? Cum?Cine?În ce condiţii? Care? Cu ce?
Extindere 2minute
Activitatea ,, Pălăria reflexivă,,