38 0 291KB
MINISTERUL EDUCAȚIEI,CULTURII ȘI CERCETĂRII AL REPUBLICII MOLDOVA DIRECȚIA EDUCAȚIE SÎNGEREI GIMNAZIUL ȚÎPLEȘTI
Proiect didactic la educația tehnologică Subiectul: Articole de port popular. Motive ornamentale tradiționale brodate pe piese ale portului popular.
Clasa a IX-a
PROFESOR: BEJAN Dumitrița
16 ianuarie 2020
Durata: 45 minute Tipul lecției: mixtă
Subcompetențe: 1.1 Valorificarea terminilor tehnici în limbajul curent; 1.2 Dezvoltarea capacității de executare a desenului tehnic pentru decorul unui covor; 1.3 Asumarea responsabilității la activitățile de grup și aplicarea principiului cooperării.
Obiective operaționale: La finele lecției elevii vor fi capabili: O.1 Să descrie motivele tradiționale specifice pentru țesutul tradițional; O.2 Să execute schița pentru ornamentul covorului conform indicațiilor; O.3 Să utilizeze termeni specifici domeniului în activitățile de descriere a motivelor tradiționale utilizate la țesutul covoarelor ; O.4 Să utilizeze diverse tipuri de ornamente în procesul de executare a schiței pentru ornamentul covorului tradițional; Metode și procedee didactice: conversația, explicația, problematizarea, lectura ghidată, jocul de rol, povestirea, asaltul de idei. Forme de lucru: individuale, în grup, frontale. Resurse didactice: planșe, manual, PPT, film instructiv, machete, lucrărimodel.
Desfășurarea activității:
Nr . 1
Etapa Evocare
Activitatea profesorului 1. Organizează colectivul de elevi.
Activitatea elevilor
Resurse didatice Observarea, explicația
2. Evaluarea temei pentru acasă: a) tipuri de ornamente utilizate în arte decorativăaplicată;
2. Prezintă modele de diverse ornamente utilizate în arta decorativă-aplicată: a) geometrice
Povestirea în 3 min baza imaginilor din filmulețul video
b) vegetale
b) Semnificația motivelor ornamentale.
c) zoomorfe
Conversația
Timpu l 1 min
5 min
d) antropomorfe
e) cosmogomorfe
2.
Realizare a sensului
1.Anunță 1.Înscriu subiectul în subiectul lecției, caiete obiectivele propuse spre realizare;
Analiza, demonstrația , explicația
2 min
2.Demonstrează 2. Observă, analizează fișa tehnologică planșele. pentru realizarea schiței pentru țesutul neted cu diverse motive tradiționale;
Scheme de reper, explicația
5 min
3. Explică semnele convenționale utilizate la desenul tehnic;
Lucrul practic
5 min
3. Înscriu fișele tehnologice în caiete.
4. Studiază tema din 4.Monitorizează manual și determină ce activitatea în nu a fost menționat de grupuri a profesor. elevilor
3.
Reflecție
Extensie
3 min
1.Adresează întrebări la tema studiată;
1. Răspund la întrebările adresate de profesor;
Conversația, 5 min asaltul de idei
2. Dirijează cu activitatea elevilor.
2. Înscenează diverse situații cu privire la semnificația motivelor ornamentale.
Jocul de rol
8 min
3.Adresează întrebări pentru a concluziona unele aspecte
explicația
4 min
1. Înscriu tema pentru acasă în agende
explicația
4 min
3. Notează elevii, argumentînd notele.
4.
Lucrul cu manualul, lectura ghidată.
Explică lucrul dat pentru acasă: continuarea schemei începute în clasă V.1 motive
geometrice V.2 motive vegetale Elevii cu CES transcrierea schemei de pe fișe în caiete