Proiect Stimulare Cognitiva [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DE ACTIVITATE

CLASA: DATA: PROFESOR: TIPUL ACTIVITATII: SUBIECTUL: OBIECTIVE CADRU:

a V-a (elevi cu debilitate mintală moderată) ………….. Petrică C. STIMULARE COGNITIVĂ Jocuri matematice

- Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a lumii înconjurătoare exersând şi utilizând cunoştinţele asimilate în activităţi concrete de viaţă OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: - Dezvoltarea capacităţii operatorii cognitive OBIECTIVE OPERAŢIONALE: COGNITIVE: O1: Să efectueze, oral, exerciţii de adunare şi scădere în concentrul 0–10 O2: Să efectueze, oral, operaţii de adunare şi scădere a numerelor formate din zeci O3: Să grupeze câte doi termeni dintr-o expresie aritmetică care conţine operaţiile de adunare şi scădere cu trecere peste ordin O4: Să rezolve, în scris, exerciţii de adunare şi scădere cu trecere peste ordin în concentrul 0-100 O5: Să rezolve o problemă ilustrată bazată pe operaţia de adunare în concentrul 0-100 O6: Să ordoneze crescător trei numere în concentrul 0-100 OBIECTIVE AFECTIVE: Să manifeste interes pentru activitate, prin participare activă Să colaboreze, atunci când este cazul, cu Profesorul sau cu colegii STRATEGII DIDACTICE: 1) METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, jocul didactic, problematizarea, observaţia, exerciţiul, muncă individuală cu fişe 2) MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: a) Mijloace tehnice şi material didactic: 2 coşuri de gunoi, bileţele cu exerciţii de adunare şi scădere în concentrul 0-10; planşă cu jocul: „Cine urcă mai repede scara?” , fişa de lucru individual ce conţine jocul: „Calculează cu atenţie!”, fişa de lucru ce conţine problema ilustrată b) Resurse umane: elevii clasei a V-a A SURSE DOCUMENTARE: - Terapia educaţională complexă şi integrată – programa şcolară pentru clasele V-VIII - Aricel Voinicel a trecut în clasa 2 – Caiet de matematică, N. Ploscariu - Taina numerelor, M. Singer

SCENARIU DIDACTIC OBIECTIV OPERAŢIO –NAL

SECVENŢELE ACTIVITĂŢII

CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII EDUCATIV-TERAPEUTICE

Moment organizatoric

Vor fi asigurate condiţiile unei bune desfăşurări a activităţii.

Captarea atenţiei

Profesorul le arată elevilor două coşuri de gunoi. Aceştia le recunosc şi, prin conversaţie, se stabileşte la ce folosesc. Elevii sunt anunţaţi că ei vor folosi puţin mai târziu aceste coşuri la un joc. Se anunţă titlul activităţii şi se scrie pe tablă: Jocuri matematice Profesorul anunţă elevii ca se vor juca folosind cunoştinţele dobândite în programul de dimineaţă la orele de matematică. Enunţă, pe înţelesul elevilor, obiectivele operaţionale. Elevii sunt anunţaţi că vor participa la un concurs cu două probe. Profesorul le prezintă elevilor regulile jocului: - elevii sunt organizaţi în două echipe a câte 4 concurenţi fiecare: echipa 1 şi echipa 2 - concursul are 2 probe: „Aruncă hârtia la coş” şi „Cine urcă scara mai repede?” - pe rând câte un elev de la fiecare echipă rezolvă, sarcini asemănătoare; Punctajul se face astfel:  1 punct pentru răspuns corect  0 puncte pentru răspuns incorect Echipa 1 este formată din elevii: Vasile Constantin, Preda Marian, Iordache Elena, Croaicea Ştefan, Augustin Marian Echipa 2 este formată din elevii: Buleandră Ştefania, Tartaciuc Luminiţa, Vlad Mădălina, Tudor Horia, Fieraru Alexandru Se trece la desfăşurarea concursului.

Anunţarea titlului şi a obiectivelor operaţionale Desfăşurarea activităţii

STRATEGII DIDACTICE Metode şi Materiale procedee didactice Conversaţia Conversatia

2 coşuri de gunoi

Conversatia Explicatia

Tabla Creta

Conversatia Explicatia

EVALUAREA

Frontală

OBIECTIV OPERAŢIO –NAL

O1

O2

O3 O4

SECVENŢELE ACTIVITĂŢII

CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII EDUCATIV-TERAPEUTICE

Desfăşurarea activităţii

Proba 1: „Aruncă hârtia la coş”. Cele două echipe sunt aşezate pe şiruri la linia de start. În faţa lor, la o distanţă de 1m, se află câte un coş de gunoi de care este prins un număr. Primul elev de la fiecare echipă primeşte biletul cu exerciţiul (adunare sau scădere în concentrul 0-10), se uită pe bilet rezolvă mintal exerciţiul şi dacă rezultatul exerciţiului coincide cu numărul prins de coş aruncă hârtia în coş, dacă nu pune biletul pe catedră. Jocul continuă în acelaşi mod cu următorii elevii din fiecare echipă. Proba 2: „Cine urcă scara mai repede?”. Pe o planşă (v. Anexa 1) este executat desenul „Scării”, pe fiecare treaptă fiind scris câte un exerciţiu (adunări şi scăderi ale unor numere formate din zeci). Cele două echipe sunt aşezate pe şiruri la linia de start. Câte un elev de la fiecare echipă rezolvă o singură treaptă, scriind rezultatul, cu markerul, sub treapta respectivă. Markerul circulă de la un elev la altul ( gen ştafetă). Câştigă echipa care urcă scara mai repede. Profesorul anunţă echipa care a câştigat concursul. Profesorul prezintă elevilor fişa de lucru individual (v. Anexa 2) care conţine jocul „Calculează cu atenţie!”. Explică modul de completare a fişei şi invită elevii să rezolve sarcinile de lucru. Profesorul observă modul în care elevii rezolvă fişa şi, dacă este cazul, ajută elevii care întâmpină dificultăţi. Se discută frontal corectitudinea rezolvării.

STRATEGII DIDACTICE Metode şi Materiale procedee didactice joc-concurs, 2 coşuri de conversaţia, gunoi, explicaţia, bileţele cu observaţia, exerciţii de exerciţiul adunare şi scădere în concentrul 0-10

conversaţia, explicaţia, observaţia, exerciţiul, muncă individuală cu fişe

EVALUAREA

Individuală, pe echipe

planşă cu jocul: „Cine urcă mai repede scara?”, marker negru

pe echipe

fişe de lucru individual ce conţin jocul: „Calculează cu atenţie!”

Analiza fişelor de lucru

OBIECTIV OPERAŢIO -NAL

SECVENŢELE ACTIVITĂŢII

CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII EDUCATIV-TERAPEUTICE

O5 O6

Evaluarea

Profesorul prezintă şi explică fişa de lucru individual ce conţine problema ilustrată (v. Anexa 3) şi cere elevilor să rezolve problema. Se discută frontal rezultatele obţinute şi se stabileşte rezultatul corect.

Încheierea activităţii

Profesorul apreciază întreaga activitate din punct de vedere al comportamentului, participării şi calităţii muncii depuse.

STRATEGII DIDACTICE Metode şi Materiale procedee didactice conversaţia fişa de explicaţia, evaluare ce observaţia, conţine exerciţiul, problema muncă ilustrată individuală cu fişe Conversatia Explicatia

EVALUAREA

Analiza fişelor de lucru

Anexa 1

Joc concurs pe două grupe: „Cine urcă scara mai repede!”

50 40 40 + 20

60 30 30 + 20

70 50 20 + 10

Elevii rezolvă exerciţiile cuprinse în jocul aritmetic.

80 – 40 10 + 40

Anexa 2

Calculează cu atenţie! Scrieţi în căsuţele goale numerele corecte pentru a obţine rezultatul dat!

28

33

– 30

+

45

+

3

31



94

+

+18 – 66

Anexa 3

Fişă de lucru Rezolvă problema de mai jos.

Fişă de lucru Rezolvă problema de mai jos.