35 0 151KB
Proiect didactic pentru activităţi liber alese Unitatea de învăţământ: Data: Educatoare: Nivelul de vârstă/ Grupa: Mijlocie „Mugurașilor” Tema anuală de învăţare: „Când, cum şi de ce se întâmplă?” Tema proiectului tematic: ,,Toamnă darnică” Tema săptămânii: „Toamnă în cântec și culoare” Categoria activităţii de învățare: A.L.A.2 – activităţi liber alese Tema activității: „Telefonul fără fir”- joc liniștitor SCOPUL ACTIVITĂŢII: Dezvoltarea și consolidarea atenţiei de a executa deprinderi motrice de bază în vederea formării unor reflexe neuropsihice de atitudine și rapiditate; educarea spiritului de echipă și fair-play. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: să răspundă prompt la o comandă dată; să se orienteze în spațiul dat; să-şi coreleze mişcările în funcţie de sarcinile jocului; să dea dovadă de răbdare într-o sarcină ce implică așteptare; să execute corect sarcinile jocului în vederea reușitei echipei; să respecte regulile jocului; să participe afectiv și efectiv la joc. REGULA DE JOC Jucătorii se vor așeză în linie sau în cerc. Apoi primul jucător se gândeşte la un cuvânt apoi îi va şopti la ureche, jucătorului alăturat, cuvântul respectiv. Acesta, la rândul lui, îi va şopti următorului jucător cuvântul pe care l-a auzit. Ultimul jucător va trebuie să spună cu voce tare cuvântul care a ajuns la el şi l-a auzit. Acest joc nu are câştigători, se joacă doar de amuzament pentru că în majoritatea cazurilor se pleacă de la un cuvânt şi se ajunge la un cu totul alt cuvânt. ELEMENTE DE JOC: supriza, aplauze STRATEGII DIDACTICE: Metode și procedee: conversația, explicația, observaţia, demonstrația, exercițiul, jocul. Resurse materiale: Forma de organizare: frontal. Durata: 15 minute Bibliografie: ”Curriculum pentru învățământul preșcolar“, aprobat de OM nr.5233 din 01.09.2008, Editura DPH, București, 2009 Silvia Dima, Elena Firea, Elena Bojin, Ileana Sima “Jocuri si exerciții pentru dezvoltarea fizică a preșcolarilor”, Editura EDP București, 1995
Nr. crt 1. 2.
3.
4.
Etapele activității Captarea atenției Anunţarea temei şi a obiectivelor Prezentarea optimă a conţinutului şi dirijarea învăţării
Evaluare
Conținut științific Se va face printr-o întrebare pretext: Cine știe câteva aspecte de toamnă? Motivarea la nivelul de înţelegere al copiilor a scopului şi obiectivelor urmărite.Copiii vor fi anunțați că vor învăţa un joc nou ”Telefonul fără fir”. a) Explicarea și demonstrarea jocului liniștitor: - Copiii se așează în linie sau în cerc. b) Jocul de probă Copiii vor desfășura jocul de probă. c) Acțiunea de joc Desfășurarea propriu-zisă a jocului liniștitor. Se va urmări derularea acțiunii de joc, respectarea regulilor jocului, interrelaționarea și comunicarea dintre copii. Primul jucător se gândeşte la un cuvânt apoi îi va şopti la ureche, jucătorului alăturat, cuvântul respectiv. Acesta, la rândul lui, îi va şopti următorului jucător cuvântul pe care l-a auzit. Ultimul jucător va trebuie să spună cu voce tare cuvântul care a ajuns la el şi l-a auzit. Acest joc nu are câştigători, se joacă doar de amuzament pentru că în majoritatea cazurilor se pleacă de la un cuvânt şi se ajunge la un cu totul alt cuvânt. Activitatea se încheie cu aprecieri generale şi individuale privind comportamentul copiilor în cadrul activităţii.
Strategii didactice Mijloace de Metode și procedee învățământ Conversația Telefon Dialogul Conversaţia Explicația
Evaluare/ Metode și indicatori
Demonstrația
Orientarea în spațiu
Explicația
Corelarea mișcărilor în funcție de sarcinile jocului
Exerciţiul Jocul
Răspunsul prompt la o comandă Executarea acțiunilor motrice în regim de viteză
Jocul Exercițiul
Conversaţia
Autoevaluarea participării la joc și evaluarea comportamentului celorlalți