Monologul Interior Al Unui Ebook Lectura [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

Proiect didactic Data Clasa: a VII- a Obiectul: Limba și Literatura Română. Subiectul: ,,Monologul interior al unui e-book”de Umberto Eco. Lectură interogativă. Tipul lectiei: de predare a noilor cunoștințe. Durata: 45 min Subcompetențe: Aplicarea terminologiei lingvistice și literare studiate în procesul de analiză a textului. (9.2) Obiective operaționale: O1-să descrie naratorul-personaj în dependenţă de anumite criterii; O2- să identifice din text asemănările şi deosebirile dintre o carte obişnuită şi una electronică; O3-să memoreze sensurile cuvîntului text. ; O4-să alcătuiască enunţuri în care cuvîntul text să aibă sensuri diferite; O5-să compare carte ape support de hîrtie şi cartea electronică;

Strategii didactice: Metode si procedee: conversatia, explicația, argumentarea,observarea, Diagrama Venn. Mijloace didactice: manualul, tabel, imagini. Forme de organizare: frontal, individual.

Chișinău 2016

Desfășurarea activității Etapa lecției

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Moment -Salutul. -Răspund la salut. organizatoric - Profesorul va avea grija ca elevii sa își pregătească materialele necesare orei de limba și literatura română. -Își pregătesc - Profesorul va asigura materialele necesare. liniștea și disciplina clasei pentru o bună desfășurare a activității didactice. Verificarea temei pentru acasă Captarea atenției

Profesorul verifică tema – atât cantitativ, cât și calitativ. Pe tablă este desenat un diamant.

Elevii răspund tema pentru acasă.

Materiale și strategii didactice

Obiective Timp

Frontal

Conversația

1 min

Individual

5 min

Celebru

1.

Răsound la întrebări.

Anunțarea temei noi

Dirijarea învățării

2. Numiți 2 interpreți de muzică populară din R-ca Moldova. 3.Numiți 3 calități pe care trebuie să le posede o persoană celebră. 4.Numiți 2 interpreți de muzică ușoară din străinătate. 5.Un alt cuvînt prin care poate fi înlocuit cuvîntul celebru. Astăzi vom continua studierea operei romancierului italian Umberto Eco ,,Monologul interior al unui e-book”. Numiți și descrieți naratorul-personaj din text. Distingeți în povestirea naratorului: a. Ce știe despre sine.

5 min

Metoda Diamantul

Frontal

Notează tema în caiete.

Observarea

Răspund la întrebări.

Manualul

1 min

5’ O1

b. Ce știe despre alții. c. Ce presupune sau ce deduce el despre sine și despre alții. Îndeplinesc sarcinile. Mai jos e reprezentată Diagrama Venn. Identificați din text asemănările și deosebirile dintre o carte obișnuită și o carte electronică. Anexa 1 Citiți în dicționarul explicativ și memorați sensurile cuvîntului text: Alcătuiți două enunțuri în care cuvîntul text să aibă sensuri diferite. Realizarea Feedbackului

Tema pentru acasă

Scrieți într-un tabel ce au în comun, prin ce se deosebesc și care sunt avantajele și dezavantajele unei cărți obișnuite, tipărite și al unei cărți electronice. Anexa 2. Pentu acasă veți avea de efectuat Ex.6 B pag.13 Astăzi vor fi notați elevii: 1. 2. 3.

Identifică asemănările și deosebirile.

Conversația. Expunerea Diagrama Venn

O2

8’

O3

5’

Exercițiul Manualul

Utilizează dicționarul. Alcătuiesc enunțuri.

Dicționarul Explicativ Manual

Îndeplinesc sarcina.

Exercițiul. Conversația Tabel

Notează tema pentru acasă.

4’ O4

O5 9min

2 min Conversația

Diagrama Venn E-book

Carte obișnuită

Anexa 2

Criterii de comparație Elemente comune Deosebiri Avantaje Dezavantaje

Carte pe suport de hîrtie

Carte electronică