47 0 106KB
Proiect didactic Data Clasa: a VII- a Obiectul: Limba și Literatura Română. Subiectul: ,,Monologul interior al unui e-book”de Umberto Eco. Lectură interogativă. Tipul lectiei: de predare a noilor cunoștințe. Durata: 45 min Subcompetențe: Aplicarea terminologiei lingvistice și literare studiate în procesul de analiză a textului. (9.2) Obiective operaționale: O1-să descrie naratorul-personaj în dependenţă de anumite criterii; O2- să identifice din text asemănările şi deosebirile dintre o carte obişnuită şi una electronică; O3-să memoreze sensurile cuvîntului text. ; O4-să alcătuiască enunţuri în care cuvîntul text să aibă sensuri diferite; O5-să compare carte ape support de hîrtie şi cartea electronică;
Strategii didactice: Metode si procedee: conversatia, explicația, argumentarea,observarea, Diagrama Venn. Mijloace didactice: manualul, tabel, imagini. Forme de organizare: frontal, individual.
Chișinău 2016
Desfășurarea activității Etapa lecției
Activitatea profesorului
Activitatea elevilor
Moment -Salutul. -Răspund la salut. organizatoric - Profesorul va avea grija ca elevii sa își pregătească materialele necesare orei de limba și literatura română. -Își pregătesc - Profesorul va asigura materialele necesare. liniștea și disciplina clasei pentru o bună desfășurare a activității didactice. Verificarea temei pentru acasă Captarea atenției
Profesorul verifică tema – atât cantitativ, cât și calitativ. Pe tablă este desenat un diamant.
Elevii răspund tema pentru acasă.
Materiale și strategii didactice
Obiective Timp
Frontal
Conversația
1 min
Individual
5 min
Celebru
1.
Răsound la întrebări.
Anunțarea temei noi
Dirijarea învățării
2. Numiți 2 interpreți de muzică populară din R-ca Moldova. 3.Numiți 3 calități pe care trebuie să le posede o persoană celebră. 4.Numiți 2 interpreți de muzică ușoară din străinătate. 5.Un alt cuvînt prin care poate fi înlocuit cuvîntul celebru. Astăzi vom continua studierea operei romancierului italian Umberto Eco ,,Monologul interior al unui e-book”. Numiți și descrieți naratorul-personaj din text. Distingeți în povestirea naratorului: a. Ce știe despre sine.
5 min
Metoda Diamantul
Frontal
Notează tema în caiete.
Observarea
Răspund la întrebări.
Manualul
1 min
5’ O1
b. Ce știe despre alții. c. Ce presupune sau ce deduce el despre sine și despre alții. Îndeplinesc sarcinile. Mai jos e reprezentată Diagrama Venn. Identificați din text asemănările și deosebirile dintre o carte obișnuită și o carte electronică. Anexa 1 Citiți în dicționarul explicativ și memorați sensurile cuvîntului text: Alcătuiți două enunțuri în care cuvîntul text să aibă sensuri diferite. Realizarea Feedbackului
Tema pentru acasă
Scrieți într-un tabel ce au în comun, prin ce se deosebesc și care sunt avantajele și dezavantajele unei cărți obișnuite, tipărite și al unei cărți electronice. Anexa 2. Pentu acasă veți avea de efectuat Ex.6 B pag.13 Astăzi vor fi notați elevii: 1. 2. 3.
Identifică asemănările și deosebirile.
Conversația. Expunerea Diagrama Venn
O2
8’
O3
5’
Exercițiul Manualul
Utilizează dicționarul. Alcătuiesc enunțuri.
Dicționarul Explicativ Manual
Îndeplinesc sarcina.
Exercițiul. Conversația Tabel
Notează tema pentru acasă.
4’ O4
O5 9min
2 min Conversația
Diagrama Venn E-book
Carte obișnuită
Anexa 2
Criterii de comparație Elemente comune Deosebiri Avantaje Dezavantaje
Carte pe suport de hîrtie
Carte electronică