34 0 156KB
Proiect de activitate DATA: PROFESOR:Drăgușin Simona TEMA ANUALĂ : TEMA PROIECTULUI : SUBTEMA : ACTIVITATEA: Educaţie muzicală TEMA ACTIVITATII: a) Cântecul: “Supa de zarzavat” -repetare b) Joc muzical: “Mirosul florilor” TIPUL ACTIVITATII: a) repetare b) predare SCOP : însuşirea cât mai corectă, atât a conţinutului melodic, cât şi a textului cântecului, redarea lui la unison; formarea deprinderii de a executa mişcări de grup la comenzile verbale ale educatoarei; dezvoltarea gustului pentru frumos; dezvoltarea atenţiei şi acuităţii auditive. OBIECTIVE OPERATIONALE : -să execute exerciţiile de antrenament muzical; - să recunoasca un cantec învăţat anterior după un fragment ritmico- melodic, denumindu-l şi interpretându-l în mod corect; - să redea linia melodică a cântecului “Supa de zarzavat” -să cânte colectiv cântecul „ Mirosul Florilor”: - să asocieze mişcări spaţiale sugerate de jocul muzical. - să aibă o poziţie corectă în bancă pe parcursul cântării ( spatele lipit de scaun, mâinile pe genunchi sau la spate, capul sus, privirea în faţă); - să execute corect mişcările sugerate de textul cântecului. METODE DIDACTICE: conversaţia, demonstraţia, explicaţia, exerciţiul, jocul, problematizarea. 1
MATERIAL DEMONSTRATIV: -planşe reprezentând flori și legume, CD player- „Clopoţelul magic”. MATERIAL BIBLIOGRAFIC: “Muzica – metodică pentru clasa a XI-a – Şcoli Normale” Editura Didactică şi Pedagogică, Bucuresti, 1993 “Programa activitaţilor instructiv-educative in gradinţta de copii”, Ed. V & Integral, Bucureşti,2005 Popa Iulia, Bibo` Lajos, “Culegere de cântece pentru preşcolari”, Ed. Mirador, Arad , 1998 DURATA: 30 min.
2
EVENIMEN TUL DIDACTIC 1 Desfăşurarea activităţii a) captarea atenţiei
b)Anunţarea temei
c) activităţi muzicale pentru încălzirea vocii
CONŢINUT ŞTIINŢIFIC
METODE ȘI PROCEDEE
FORMA DE ORGANIZARE Frontal
Prezint copiilor o planşă cu legume de Toamnă şi se va purta o scurtă discuţie pe marginea acesteia. Întreb copiii dacă işi aduc aminte vreun cântec despre legume şi reproduc un fragment din cântec. Copiii îl vor recunoaşte. Voi anunţa copiii că astăzi ne vom aminti cântecul “Supa de zarzavat” şi vom învăţa un joc muzical foarte frumos. Pentru a putea să cântăm cât mai frumos, propun copiilor câteva jocuri: Împreună se fac exerciţii de respiraţie: - mirosim o floare, - suflăm un fulguşor - suflăm într-un balon. Se trece la executarea unor exerciţii muzicale pregătitoare în vederea omogenizării şi
-conversaţie introductivă; -explicaţia; -exerciţiul; -imagine cu legume -conversatia; -explicatia;
MIJLOACE DIDACTICE
EVALUARE (Instrumente şi indicatori) Observare continuă a comportamentulu i şi evaluare orală, frontală şi individuală Se apreciază corectitudinea executării exerciţiilor.
-conversatia; -explicatia; -exemplul Frontal -observaţia -exerciţiul-joc
-executarea corectă a exerciţiilor de respiraţie şi a celor muzicale 3
acordării vocii copiilor.
-evaluare orală
ta –ta –ta –ta –ta –ta , ta- ta- ta- ta- ta- ta Se execută un fragment din cântecul „Supa de zarzavat” pe silaba „ta” ca la trompetă. Se repetă exerciţiul vocal de 3-4 ori. d) verificarea cântecului
Solicit elevilor să fie atenţi pentru a-şi reaminti cântecul „Supa de zarzavat” pe care îl voi interpreta vocal. -demonstraţia
Frontal
Cântecul va fi interpretat de toată grupa o dată sau de două ori pentru reactualizare. Se va realiza repetarea cântecului folosind următoarele modalităţi: -Cântare alternativ de educatoare-copii; -Cântare pe două grupuri de copii(fetiţe-băieţi) -Cântare tare-încet; -Cântare individuală
-verificare frontală şi individuală
Voi relua cântecul”Supa de zarzavat” împreună cu toţi copiii. -se lucrează frontal a) Consolid area cântecul
Le voi spune copiilor că toamna azi vom învăța un joc muzical despre flori Voi pune melodia „Mirosul florilor” și expun
-dialog muzical -individual
Calculator Imagine cu flori
-cântarea la unison cît mai 4
ui
planșa cu diverse flori . Solicit copiilor să asculte cu atenţie şi interpretarea mea versificată, familiarizând copiii cu textul cântecului.
-exerciţiul -problematizarea
corectă -intrrpretare corectă individual şi pe grupuri -evaluare frontală
d) fixarea cântecului Se povesteşte pe scurt textul cântecului. Se va cânta cântecul o singură dată.
♪♪♪
frontal
Învăţarea jocului muzical anunţarea titlului jocului cu cântec
Înainte de a se trece la demonstrarea, copiii vor -audiţia jocului fi organizaţi în felul următor: muzical Copiii vor trece în cealaltă parte a sălii rezervată jocului şi vor fi aşezaţi în formaţie de cerc. Pentru a putea fi urmărită demonstrarea de către toţi copiii, cercul se va deschide larg ( semicerc). După demonstrare se va închide din nou. -explicaţia ♪ Se demonstrează jocul în întregime în faţa demonstrarea ccopiilor. modului de Jocul se va executa rar şi cu participarea directă executare a a educatoarei care interpretează cântecul. jocului cu Copiii vor fi permanent îndrumaţi. Se va urmări cântec şi controla cu atenţie executarea fiecărei mişcări în parte. Se va repeta jocul împreună cu copiii de 2-3 ori.
5
demonstrarea jocului muzical
-demonstraţia
-evaluare orală frontal
-conversaţia -explicatia -exercitiul ♪ executarea jocului cu muzical împreună cu copiii.
-jocul -executarea mişcărilor sugerate de text -evaluare frontală
-explicaţia
frontal 3. Încheierea activităţii
Se va da semnalul de încetare a jocului, se vor face aprecieri parţiale, legate de învăţarea jocului cu cântec. Educatoarea face aprecieri parţiale, legate de învăţarea jocului cu cântec, şi aprecieri generale,legate de întreaga activitate desfăşurată.
-conversatia;
-frontala; -individuala; -orala;
6
7