RPH UB Pengakap [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KOKURIKULUM Mata Pelajaran

: Unit Beruniform Pengakap

Tahun

: Tahun 6 Pintar

Tarikh

: 5 September 2018

Masa

: 15.30 ptg – 16.30 ptg (1 Jam)

Tempat

: Dataran Perhimpunan SK Tanah Puteh

Pemimpin Bertugas : Ahmad Fauzan Bin Abu Talib Sekawan Bertugas

: Sekawan Jingga

Lencana

: Lencana Kemajuan Keris Perak (Pengembara)

Tajuk

: Mengetahui cara mendirikan khemah ringkas untuk berteduh dan menurunkan khemah dan mengetahui sebelum mendirikan khemah itu, kedudukan arah angin, arah cahaya matahari.

Objektif

: Murid dapat menguasai kemahiran mendirikan dan menurunkan khemah tanpa pertolongan guru

Hasil Pembelajaran

: Pada akhir sesi perjumpaan, murid dapat menguasai dari segi : 1. Kognitif : a. Mengetahui cara-cara yang betul untuk mendirikan dan menurunkan khemah berdasarkan kedudukan arah angin dan arah cahaya matahari. 2. Afektif : a. Memupuk sifat kerjasama dan bertanggungjawab antara satu sama lain. 3. Psikomotor : a. Mendirikan dan menurunkan khemah pada setiap kali perkhemahan tanpa bantuan guru.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid mengetahui arah cahaya matahari dan kedudukan arah angin Bahan Bantu Mengajar : Khemah, tali khemah, pacak, kayu, plastik beg, lembaran kertas, bendera, kertas mahjong, pen marker

Langkah / Masa

Isi Pelajaran / Kemahiran

Set Induksi 15.30 ptg -15.40 ptg (10 minit) (Fauzan-Akela)

Permulaan Perjumpaan Pek  Laung Agung

Langkah 1 15.40 ptg -16.05 ptg

Aktiviti  Mendirikan khemah dan menurunkan khemad

(25 minit) (Fauzan)

Tugas / Aktiviti PdPC Aktiviti  Murid akan membuat upacara Laung Agung  Menaikkan Bendera Malaysia  Nyanyian Lagu Negaraku  Doa  Pemeriksaan Pakaian  Pemimpin Berucap  Pengumuman Akela  Murid dibahagikan kepada 3 sekawan/ kumpulan.  Guru menunjukkan cara/demonstrasi kepada murid. Perkembangan 1  Guru mengagihkan khemah kepada setiap kumpulan.

Catatan Nilai Semangat patriotisme Bahan Bendera

Nilai Kerjasama Bahan Khemah, tali khemah, pacak, batang kayu, plastik beg

 Murid akan membuat tanpa pertolongan sesiapa

 Murid perlu mengukur dimana kedudukan arah matahari

 Murid perlu mengukur arah angin (mengikut kesesuaian)

*boleh digantikan dengan plastik beg  Murid mendirikan khemah mengikut kedudukan arah angin dan kedudukan cahaya matahari yang ditetapkan  Guru menilai cara mendirikan khemah

Perkembangan 2  Murid perlu menurunkan khemah tersebut mengikut langkah yang betul

 Guru menilai cara murid menurunkan khemah  Murid perlu menyimpan semula khemah ke dalam beg dengan kemas Langkah 2 16.05 ptg -16.15 ptg (10 minit) (Fauzan)

Permainan  Melukis Pelan Tapak Perkhemahan

 Murid-murid diagihkan kertas mahjong dan pen marker  Berbincang sesama sekawan untuk membina pelan tapak perkhemahan

Nilai Kerjasama Bahan Kertas mahjong, pen marker

 Guru menilai pelan tapak murid-murid Langkah 3 16.15 ptg -16.25 ptg (10 minit) (Fauzan)

Lagu Pengakap  Lagu pengakap  Disini Kita Berkumpul  Sayounara

Aktiviti  Murid berbaris mengikut sekawan.  Guru memberikan kertas-kertas yang mengandungi lirik lagu.  Guru menyanyikan terlebih dahulu untuk murid memahami rentak lagu tersebut.  Guru meminta murid untuk menyanyikannya dan berkongsi dengan rakan sekelas.

Nilai Semangat patriotik Bahan Lembaran kertas

Penutup 16.25 ptg -16.30 ptg (5 minit) (Fauzan-Akela)

Permulaan Perjumpaan Pek  Laung Agung

Aktiviti  Murid akan membuat upacara Laung Agung  Menurunkan Bendera Malaysia  Nyanyian Lagu Negaraku  Doa  Pengumuman Akela

LAMPIRAN