Proiect-Lectie-cl A VII-a-Africa-recapitulare [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

MINISTERUL EDUCAŢIEI NAȚIONALR ȘCOALA GIMNAZIALĂ ONICENI Com. Forăşti, Jud. Suceava Tel. 0230536790/fax 0230536790 e-mail: [email protected]

PROIECT DE LECȚIE NUMELE ȘI PRENUMELE: Moisii Iuliana ȘCOALA: Școala Gimnazială Oniceni OBIECTUL: Geografia continentelor extraeuropene TEMA LECȚIEI: Africa: caracterizare geografică generală CLASA: a VII-a B TIPUL LECȚIEI: Lecție de recapitulare și sistematizare UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Africa RESURSA DE TIMP: 50 de minute LOCUL DE DEȘFĂȘURARE: Sala de clasă SCOPUL LECȚIEI: consolidarea cunoştinţelor privitoare la specificul geografic al Africii; COMPETENȚE SPECIFICE 1.2 Precizarea, în cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de bază; 3.2. Explicarea fenomenelor şi proceselor naturale şi umane specifice continentelor extraeuropene; 4.1 Identificarea principalelor elemente naturale şi socio-economice reprezentate pe hărţi ale continentelor extraeuropene; 4.3 Poziţionarea corectă a elementelor geografice pe reprezentările cartografice continentelor extraeuropene;

MINISTERUL EDUCAŢIEI NAȚIONALR ȘCOALA GIMNAZIALĂ ONICENI Com. Forăşti, Jud. Suceava Tel. 0230536790/fax 0230536790 e-mail: [email protected]

6.2. Explicarea diversităţii naturale, umane şi culturale a continentelor extraeuropene realizând corelaţii cu informaţiile dobândite la alte discipline şcolare 7.1 Aplicarea cunoştinţelor şi deprinderilor învăţate OBIECTIVE OPERAȚIONALE



La sfârșitul lecției, toți elevi vor fi capabili: -O1 – să localizeze pe un suport cartografic elementele cadrului natural al Africii; -O2 - să prezinte particularităţile cadrului natural al Africii ; -O3 – să expună informaţii privitoare la populaţia şi aşezările umane din Africa ; -O4 – să enumere principalele resurse naturale şi ramuri industriale din Africa; -O5 –să identifice principalele obiective turistice ale Africii. STRATEGII DIDACTICE:

a)Metode de învățământ: -pasive: explicația, prelegerea, descrierea -semiactive și active: algoritmizarea, conversația, lectura, demonstrația (harta, imaginile din fișa de lucru), descoperirea, observarea, problematizarea, ( întrebări-problemă), comparația, exercițiul. b)Mijloace de învățământ: - obiectuale: tabla - scrise-grafice: fișa de lucru, manualul, atlasul geografic, harta - vizuale: imagini geografice, prezentare ppt, videoproiectoru. c) Forme de organizare a activității elevilor: - generale: formal(lecția)

MINISTERUL EDUCAŢIEI NAȚIONALR ȘCOALA GIMNAZIALĂ ONICENI Com. Forăşti, Jud. Suceava Tel. 0230536790/fax 0230536790 e-mail: [email protected]

- concrete: activitatea didactică (lecția) - particulare: individual, frontal și de grup d) Procedee și instrumente de lucru: - utilizarea tablei, a caietului de notițe, a manualului, a fișelor de lucru e) Material : - DIDACTIC: Harta Fizică a Europei - BIBLIOGRAFIC: 1. -O. Mândruţ, Manual clasa a VII-a “ Geografia continentelor-extraeuropene”, Edit. Corint. 2. S. Neguţ, Gabriela Apostol, Manual pentru clasa a VII-a,Edit.Humanitas. 3. I.Marin şi colab.,Geografia Continentelor, Edit.Universitară, Bucureşti, 2008. 4. N. Ilinca, Didactica Geografiei, Edit. Corint, Bucureşti 2007 5. Luminiţa Lăzărescu, C. Cocerhan, D. Băncescu, Geoghid Didactic, Edit. ,,George Tofan”, Suceava, 2011.

MINISTERUL EDUCAŢIEI NAȚIONALR ȘCOALA GIMNAZIALĂ ONICENI Com. Forăşti, Jud. Suceava Tel. 0230536790/fax 0230536790 e-mail: [email protected]

DEȘFĂȘURAREA LECȚIEI Obieciv . Op.

O1 O2 O3 O4

O5

Timp

Momentele lecției

2’

Moment organizatoric

2’

Anunțarea lecției și obiectivelor propuse

32’

Recapitulare, sistematizare, consolidarea cunoştinţelor

Activ. de predare - invatare

Strategii didactice Evaluare

Actv. prof.

Actv. elevilor

Metode

Mijloace

Organizarea elevilor frontală

Verifică materialul didactic și pune absențe; Notează pe tablă titlul lecției și expune clar obiectivele propuse ce se vor realiza prin conținutul lecției. -Solicită elevii să fie atenți la prezentarea ppt; -Oferă spre rezolvare un set de fișe, care vor fi completate pe parcursul lecției; -Orientează atenţia elevilor spre harta Africii; -Solicită elevii să delimiteze Africa şi să identifice punctele extreme şi ţărmurile; -Solicită elevii să

Pregătesc caietul de notițe și manualul școlar. Ascultă

Conversația Dialogul

Tabla

frontală

Observarea elevilor

Observarea

Harta fizică a Africii

frontală

-Observarea sistemică a elevilor și a comportamentului acestora; -Atenționari, aprecieri, stimularea participării elevilor, analiza răspunsurilor -Implicarea tuturor elevilor în activitatea -Stimularea elevilor să dialogheze, să se autoevalueze sau să evalueze răspunsul

Receptează -Elevii sunt atenți la prezentare; -Rezolvă prima fișă, după care răspund oral la întrebări; -Localizează pe hartă Africa şi identifică elementele indicate de profesor.

Analiza Tabla Lucrul cu manualul Explicatia

Fișa de lucru

Conversația Manualul Problematizarea ( întrebări-

MINISTERUL EDUCAŢIEI NAȚIONALR ȘCOALA GIMNAZIALĂ ONICENI Com. Forăşti, Jud. Suceava Tel. 0230536790/fax 0230536790 e-mail: [email protected]

identifice principalele unităţi de relief şi elemente hidrografice din Africa. -Solicită elevii să prezinte particularităţile climatice ale Africii. -Solicită elevii să identifice zonele de vegetaţie şi să enumere plante şi animale pentru fiecare zonă de vegetaţie Solicită elevii să localizeze cele două mari grupe de populaţii din Africa. - Solicită elevii să identifice principalele aşezări urbane din Africa. - Solicită elevii să descrie aspectul localităţilor rurale africane. -Solicită elevii să identifice principalele resurse naturale de pe teritoriul Africii

problemă) Atlasul -Caracterizează Africa din punct de vedere climatic şi al vegetaţiei şi faunei -Identifică elementele indicate de profesor. Descriu şi identifică populaţia şi aşezările umane din Africa Localizează pe hartă zonele bogate în resurse de petrol, aur, platină, diamante Enumeră principalele ramuri industriale

Descoperirea Observația Expunerea Comparația

dat de alți colegi. -Evaluarea capacității de comunicare, evaluarea deprinderilor de lucru cu harta.

MINISTERUL EDUCAŢIEI NAȚIONALR ȘCOALA GIMNAZIALĂ ONICENI Com. Forăşti, Jud. Suceava Tel. 0230536790/fax 0230536790 e-mail: [email protected]

2‘

Atingerea feed-back-ului

10’

Obținerea performanței

2’

Precizarea activităților pe care elevii le vor deșfășura acasă ()

-Solicită elevii să precizeze care sunt principalele ramuri industriale. S-a realizat pe parcursul procesului de predare-învățare, după fiecare obiectiv, când elevii au fost solicitați să răspundă la diferite întrebări. Solicită elevii să prezinte câteva obiective turistice din Africa -Distribuie elevilor fișa de lucru finală.

Prezintă un referat despre un obiectiv turistic din Africa

Expunerea frontală

Elevii rezolva cerintele din fișa de lucru finală.

-Analiza și sinteza conținuturilor prin fișele de lucru finale, lucrul cu harta, problematizarea . Conversația

-Notează elevii care s- Notează în caiete au remarcat (face aprecieri asupra celor care au dat cele mai multe raspunsuri) -Realizați o comparație între

Referatul

-Fișa de lucru finală.

frontală

Aprecierea orală

-individual Elevii vor fi notați după corectarea fișei de evaluare

Apreciere și notare

MINISTERUL EDUCAŢIEI NAȚIONALR ȘCOALA GIMNAZIALĂ ONICENI Com. Forăşti, Jud. Suceava Tel. 0230536790/fax 0230536790 e-mail: [email protected]

Africa și Asia, identificând asemănări și deosebiri.