Proiect Didactic Arta Actorului I [PDF]

PROIECT DIDACTIC COLEGIUL NAȚIONAL DE ARTĂ „ DINU LIPATTI” DIN BUCUREȘTI PROFESOR : GHIȚULESCU MARIANA CLASA : a IX-a

31 0 123KB

Report DMCA / Copyright

DOWNLOAD PDF FILE

Proiect Didactic Arta Actorului I [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT

DIDACTIC

COLEGIUL NAȚIONAL DE ARTĂ „ DINU LIPATTI” DIN BUCUREȘTI PROFESOR : GHIȚULESCU MARIANA CLASA : a IX-a C OBIECTUL : ARTA ACTORULUI SUBIECTUL : ARTA ACTORULUI, MECANISM LOGIC SPECIFIC TITLUL LECȚIEI: CONCEPTUL TIPUL ACTIVITATII: FORMARE DE PRICEPERI ȘI DEPRINDERI MIJLOACE DE REALIZARE : JOCUL TEATRAL LOCUL DE DESFĂȘURARE: ATELIERUL DE TEATRU

OBIECTIVE DE REFERINȚĂ: • Utilizarea caracteristicilor propriei personalități și pe cele ale mediului natural și social, descoperite cu mijloace specifice artei actorului. • Aplicarea principiilor artei actorului în situații diverse. • Dezvoltarea capacitații imaginative și creative ; • Dezvoltarea flexibilității gândirii creative, a fluidității și originalității ; OBIECTIVE OPERAȚIONALE: • Să se cunoască mai bine, pe sine, dar și proprii colegi • Să-și exprime liber propriile sentimente și emoții • Să-și dezvolte capacitatea de a comunica • Să-și asume modul de a gândi al altei persoane • Să conștientizeze mecanismul propriu de gândire, dar și a unei noi grile de gândire STRATEGIA DIDACTICĂ Metode și procedee: jocul teatral, conversația, explicația, aprecierea verbală, dezbaterea Mijloace și materiale didactice: costum de mișcare, scaune, fișe de lucru Forme de organizare: cerc, semicerc, in grup, pe echipe, individual, frontal. 1

BIBLIOGRAFIE: Ion Cojar, O POETICĂ A ARTEI ACTORULUI, ED. Paideia, București, 1999. Viola Spolin, IMPROVIZAȚIE PENTRU TEATRU, U.N.A.T.C. Press, București 2008, traducerea Mihaela Bălan Bețiu. K.S. Stanislavski, MUNCA ACTORULUI CU SINE ÎNSUȘI, Ed. De Stat pentru Literatură și Artă, București 1954. Jerzy Grotowski, SPRE UN TEATRU SĂRAC, Ed. Cheiron, București 1998. Colceag Gelu, ROLUL, PARTITURA CONCRETĂ A ACTORULUI ÎNTRE GÂND ȘI ACȚIUNE, revista Concept, vol. 4/nr.1/iunie 2012. Declan Donnellan, ACTORUL ȘI ȚINTA, trad. S. Stănescu şi I. Ieronim, Unitext, Buc., 2006. M.E.C.T.S., PROGRAME ȘCOLARE-ARTA ACTORULUI, Bucureşti, 2004. Toniza-Iordache, Mihaela, DESPRE JOC, Editura Junimea, Iaşi, 1980.

O B. O P. 1

2

3

4

ETAPELE LECTIEI

ACTIVITATEA PROFESORULUI

MOMENT ORGANIZATORIC (1 minut)

Asigurarea unui cadru propice desfășurării orei de artă actorului. Prezența elevilor. Exercițiu de concentrare și introspecție prin care se cere elevilor să se așeze în semicerc și să refacă mental drumul de acasă până în sala de curs. Anunțarea subiectului lecției și a obiectivelor. Anunțarea titlului lecției. Enumerare și explicarea obiectivelor operaționale ale lecției. Propune un exercițiu de cunoaștere și concept: întregul grup formează un cerc, fiecare individ, stând aşezați comod pe scaun, în poziţia zero şi având o foaie şi un pix la îndemână. Etapa 1. Se cere jucătorilor să gândească la o calitate şi la un

CAPTAREA ATENȚIEI (1 minut)

ANUNTAREA LECTIEI NOI (2 minute)

DESFĂȘURAREA LECȚIEI (35 minute)

2

ACTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGIA DIDACTIC Ă

Răspund solicitărilor.

Conversația

Se așază în formația cerută și în tăcere refac traseul propus.

Observarea

Notează titlul lecției.

Expunerea

Respectă regulile jocului. Se concentrează pe cerințele jocului, pe rezolvarea problemei. Fiecare, pe rând, va explica cum şi când se manifestă acea calitate a sa sau acel defect.

Expunerea Explicația Indicația Observarea

defect care îi reprezintă şi să le noteze pe hârtie. Etapa 2. Hârtiile se amestecă şi fiecare jucător va alege o foaie

(fiecare jucător va alege caracteristica despre care va vorbi)

nouă, pe care sunt notate o calitate şi un defect care aparţin altcuiva. Indicaţii pe parcurs: pe măsură ce jocul evoluează, profesorul va introduce regulile jocului jucătorii trebuie să-şi respecte reciproc dreptul la replică şi să pună întrebări prin care să poată afla ceva cu adevărat despre cel care lucrează. Etapa 3. – cea mai importantă şi scopul exerciţiului. Din grupul așezat în semicerc, se va desprinde un voluntar care va primi un bilet de la profesor. Pe bilet s-ar putea să scrie: Sunt generos şi vreau să fac bine altora. Sau: Am mare încredere în mine şi vreau să aveți şi voi. Am talentul de a face oamenii să uite de necazuri. Sunt mulțumit de mine, vreau să mă accept aşa cum sunt. Sunt frumos (atât în exterior, cât şi în interior) şi vreau să vedeţi şi voi asta. Sunt vesel şi-mi plac oamenii care au simţul umorului.

Jucătorul trebuie să încerce să-şi asume, la alegere, una din cele două coordonate noi ca şi cum ar fi ale sale. Fiecare va răspunde întrebărilor colegilor jucători prin prisma noii sale caracteristici. Întrebările vor fi legate, bineînţeles de felul în care se manifestă calitatea sau defectul respective.

Interviul, poveste adevărată: Verifică fișele de lucru cu teme: „colegul meu”- studiu Enunță regulile și conceptul jocului. În timpul jocului, profesorul schimbă regula și cere elevului să-și asume modul de a gândi al colegului pe care l-a avut ca studiu, schimbând și povestea cu cea a colegului.

Prezintă fișele de lucru. Fiecare jucător, pe rând, va sta pe un scaun în fața grupului de lucru și va povesti despre el însuși. Pe parcursul povestirii, colegii îi vor pune întrebări cu scopul de a afla „cine este el”. În momentul schimbării, jucătorul va

3

Voluntarul jucător va răspunde la orice fel de întrebări, îi vor pune colegii din prisma acestui concept despre sine, apelând liber la planul ficţional.

răspunde la întrebările grupului conform logicii de gândire a colegului studiat. 5

EVALUAREA ACTIVITĂȚII (8 minute)

Se face după fiecare exercițiu lucrat: Aţi avut emoţii când aţi vorbit despre voi înşivă? V-aţi simţit priviţi, expuşi? V-aţi întrebat ce să faceţi cu mâinile? Află cât mai multe lucruri despre viaţa lui personală şi/sau profesională. Era credibil în povestea colegului? Și-a asumat mecanismul de gândire al colegului?

Răspund întrebărilor profesorului. Își împărtășesc opiniile, ceea ce au simțit experimentând aceste jocuri, greutățile întâmpinate în asumarea povestirilor. Autoevaluare.

Conversația Dezbaterea Indicația Observarea

TEMA PENTRU ACASA (3 minute)

Studiul unei personalități universale. Fișă de lucru.

Notează tema pentru acasă

Explicația

6

4