32 0 101KB
Proiect de lecție
Disciplina: Fizică Clasa a VII-a Titlul lecției:Tensiunea în fir Tipul lecției: Lecție de însușire de noi cunoștințe și sistematizare Scopul lecției: Analizarea unor interacțiuni de contact, evidențiind cauza și efectul Competențe specifice: - Clasificarea și analiza diferitelor fenomene fizice, instrumenmte și mărimi fizice din domeniile studiate; - Relizarea transferului cunoștințelor dobândite prin studiul fizicii în domeniul general al științelor și tehnicii; Obiective operaționale: la sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să: O1 - să definească forța de frecare și tensiunea în fir; O2 - să reprezinte forțele întâlnite în diferite situații: O3 - să enunțe principiul acțiunii reciproce și aplicarea lui în situații concrete; O4- să rezolve probleme caracteristice; Strategii didactice: - Metode de predare-învățare: explicația, conversația euristică, demonstrația, analogie; - Mijloace de învățământ: manual, fișa de lucru, tablă, cretă; - Forme de organizare: frontal Bibliografie: Manual clasa a VII-a
Eveniment. Lecției
operOb
Desfășurarea lecției Continut. esențiale
Activități de predare-învățare Activitate profesor
Moment organizatoric
-notează absențe, -organizează clasa;
Captarea
Greutatea;Forța elastică
Ti mp Activitate elev -salută 3' profesorul ; -se pregătesc de lecție Elevii
atenției
rezolvă problemel e 1. Gp = m · gp 49 N = m· 9,8 N/kg m = 49 / 9,8 = 5 kg GL = m · gL gL= GL/ m gL= 8 N/5kg = 1,6 N/kg 2. F = k·Δl
7'
Δl= F/k
F+G=0 F =G = mg F = 27· 10-3· 9,8 = 0,26 N Δl= F/k Δl= 0,26 /100 = 0,002 m Introducerea suportului noțional
O1
Tensiunea în fir
Definiție: Forța care apare într-un fir inextensibil ca urmare a acțiunii altei forțe la capetele acestuia.
~ O3
T
T2 Reprezentare
F
Elevii deseneaza 30'
G . O3
T
F
Asigurarea feed-back-ul
O2
Asigurarea retenției și transferului Moment de încheiere
Elemente: - valoare numerică T= G sau T=F - direcție :verticala sau orizontală - sens: opus sensului forței exercitate de corp asupra firului - unitate de măsură: N Observatie : în orice punct al unui fir (cu masă neglijabilă) tensiunea are aceeași valoare. Care este unitatea de măsură a tensiunii? Newton Citirea lecției din manual; Temă pentru acasă: problema 2,3 pag.42 Salutul către elevi;
Elevii deseneaza
Elevii notează Elevii notează tema Salutul către profesor
10'
Fișă de lucru 1.Reprezentaţi forţele care acţionează asupra unui corp aflat pe o suprafaţă orizontală care se deplasează sub acţiunea unei forţe de tracţiune orizontală existând frecare intre suprafaţă şi corp.
2.Greutatea unui cub din sticlă (2500kg/m3) cu latura 20cm pe vârful muntelui Mont Blanc este: a) 200N; b) 194 N; c) 195,8 N 3.Pe un resort de constantă k=980 N/m și lungime inițială 30cm se așează (când este în poziție verticală pe o suprafață) un cub de lemn (ρ=500kg/m3) cu latura de 20 cm.La stabilirea echilibrului lungimea finală a resortului este:a) 20cm; b) 0,26m; c) 28 cm;d) 34cm;
4. Aflați forțele care acționează asupra unui corp de 20 kg deplasat cu viteza de 3m/s.Dacă forța de frecare este un sfert din valoarea greutății. Aflați greutatea,forța de frecare, timpul în care sania străbate 0,3km și coeficientul de frecare.