23 0 730KB
PROIECT DE ACTIVITATE DATA:10.04.2019 UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu P. P. Nr. 15 Târgoviște EDUCATOARE: Enache Mădălina NIVEL : I GRUPA: Mijlocie TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Când,cum și de ce se întâmplă?” PROIECT TEMATIC: Primăvară, bine ai venit! TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: Primăvara- evaluare proiect DOMENIUL DE ACTIVITATE: DȘ- Activitate matematică TEMA ACTIVITĂȚII: „Numărăm cu Zâna Primăvara”(numerația 1-5) FORMA DE REALIZARE: Joc didactic TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare de priceperi și deprinderi SCOPUL: -Consolidarea cunoștințelor cu privire la numerația în limitele 1-5.
OBIECTIVE: La sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili: O1- să raporteze numărul la cantitate și cantitatea la număr; O2-să formeze scara numerică, raportând cantitatea la număr; O3-să precizeze vecinii numerelor în limitele 1-5 ; O4-să rezolve sarcinile de pe cub. Joc didactic: ,,Numărăm cu Zâna Primăvara” Sarcina didactică: „Vaza cu flori” (raportarea numărul la cantitate și a cantității la număr); „Insectele și căsuțele lor” (formarea scării numerice de la 1-5); „Cine e vecinul meu?”(stabilirea vecinilor numerelor -complicarea jocului). Regulile jocului: Preşcolarii vor fi așezați în semicerc. Copilul numit de educatoare rezolvă sarcina propusă, manuind materialul necesar. Fiecare răspuns corect este recompensat cu aplauze și stimulente. Elemente de joc:surpriza, aşteptarea, aplauze, mânuirea materialului, stimulente. STRATEGII DIDACTICE a) METODE/PROCEDEE/TEHNICI: observația, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, jocul didactic, exerciţiul, metoda cubului. b) MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: - imagini cu vaze cu flori, jetoane cu flori, cifre; - jetoane cu insecte, căsuțele lor și cifre, tablă magnetică ; - căsuțe cu cifre, jetoane cu insecte, tablă magnetică; - cub cu imagini și sarcini. 1
c) FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual MODALITĂȚI DE EVALUARE: Continuă – formativă: prin observarea sistematică a comportamentului copiilor, observarea produselor activității, răspunsurile copiilor, acordarea de stimulente. DURATA: o zi BIBLIOGRAFIE: - MECTS - „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, Editura DPH, 2009; “Curriculum pentru invatamantul prescolar 3-6/7 ani ” – 2008 - Breben, Silvia; Gongea, Elena; Ruiu, Georgeta; Fulga,Mihaela – “Metode interactive de grup” – ghid metodic, editura Arves, 2006; - Filofteia Grama, Mioara Pletea,Angela Sesovoci…”Aplicatii ale noului curriculum pentru invatamantul prescolar”, vol I si II, ed. DPH, 2009
2
DEMERSUL DIDACTIC Eveniment didactic 1. 1. Moment organizatoric
2. 2.Captarea atenţiei
Obiec tive
Conținutul științific
Metode procedee
și Mijloace de Forma de Evaluare învǎțǎmânt organizare
Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea activităţii. Scaunele vor fi așezate în semicerc. Conversația Intrarea copiilor în sala de grupă se va face ordonat, fiecare copil ocupându-și locul pe scăunel.
Frontal
Pe un panou va fi afișat un poster mare cu Zâna Obsevația Primăvara și aspectele caracteristice anotimpului Conversația
Poster cu Zâna Frontal Primăvara Rǎspunsurile copiilor
primăvara: flori, păsări, insecte, copacul înflorit etc. În imaginea de primăvară, copiii vor descoperi trei
Observarea comportamentului inițial
Coșulețe
coșulețe. În fiecare coșuleț va fi un plic cu o variantă a jocului ce urmează a fi desfășurat. Zâna Primăvara îi roagă pe copii să fie atenți și să rezolve corect sarcinile jocului.
3. 3.Anunţarea temei și a obiectivelor
Se prezintǎ copiilor tema zilei „Numărăm cu Zâna Primăvara”(numerația 1-5).
Conversația Explicația
Copiii sunt anunțați că vor desfășura jocul didactic “Numărăm cu Zâna Primăvara” în cadrul căruia vor forma mulțimi de obiecte, vor realiza scara numerică și vor stabili vecinii numerelor.
3
Ne vom juca un joc care se numește „Numărăm
4.Dirijarea învăţării
Frontal
cu Zâna Primăvara” Regulile jocului: Preşcolarii vor fi așezați în
Explicația
semicerc. Copilul numit de educatoare rezolvă sarcina propusă, manuind materialul necesar. Observația Fiecare răspuns corect este recompensat cu aplauze și stimulente (ecusoane cu flori).
Jocul didactic
După demonstrare şi jocul de probă se trece la desfăşurarea propriu-zisă a jocului. O1
Varianta 1: “„Vaza cu flori””- Un copil vine, Exercițiul numără florile din vază, ia jetonul cu cifra corespunzătoare numărului de flori și îl lipește pe vază, verbalizând acțiunea. Un alt copil va așeza în
Imagini cu vaze și flori Jetoane cu cifre
Individual
Rǎspunsurile copiilor
vază atâtea flori câte îi indică cifra de pe vază. Varianta a doua : “Insectele și căsuțele lor”- Pe o O2
măsuță vor fi puse amestecate insecte. Copiii vor veni pe rând, vor forma mulțimi de insecte de același fel, le vor număra și le vor așeza la căsuța lor- căsuța care are cifra egală cu numărul de
jetoane cu insecte, căsuțele lor și cifre, tablă magnetică
Evaluare oralǎ
Individual
insecte din mulțime, formând șirul numeric de la 1 la 5. O3
Varianta a treia (complicarea jocului) “Cine e vecinul meu?”- Pe tabla magnetică va fi așezată o căsuță, iar pe căsuță va fi o cifră. Copiii sunt rugați să recunoască cifra de pe căsuță și cărei familii de
căsuțe cu cifre, jetoane cu insecte, tablă magnetică 4
insecte aparține această căsuță, după care vor găsi vecinii insectelor și ai cifrei de pe căsuță. 5. Obținerea performanței O4
6. Asigurarea retenției și transferului
Copiii vor rostogolind un cub și vor răspunde cerințelor de pe cele 6 fațete. DESCRIE:Ce vezi în această imagine? COMPARĂ:Compară cele două multimi. ASOCIAZĂ:Care este cifra corespunzătoare numărului de elemente din mulțime? ANALIZEAZĂ:Analizează mulțimea de elemente și cifra corespunzătoare mulțimii.Corespunde cifra numărului de elemente? APLICĂ: Care sunt vecinii cifrei 3? ARGUMENTEAZĂ:De ce sunt așezate mulțimile și cifrele în această ordine? Ce formează ele?
Exercițiul
Cub cu imagini și sarcini
Individual
Rǎspunsurile copiilor
Metoda cubului
Evaluare oralǎ
Se va repeta poezia „Numărătoarea”: Numărătoarea Unu-i soarele pe cer, bine e la soare! Două aripi duc în zbor rața călătoare Leagană trifoiul trei frunze mișcătoare Fiecare din căței patru labe are Degete la mână-s cinci, mâna-i ca o floare Niciodată nu greșesc la numărătoare.
8. Încheierea activității
Explicația
Educatoarea va face aprecieri asupra modului cum s-a desfǎșurat activitatea și va distribui recompense.
Conversația
Frontal Observarea comportamentului Copiilor
Exercițiul
Frontal
Recompense
Frontal
Acordarea stimulentelor
5