41 0 417KB
GRADINIŢA CU P.P. NR.4 MORENI
PROIECT DIDACTIC
SUSŢINĀTOR: LEONTE ELENA
PROIECT DE ACTIVITATE
DATA: 30.05.2013 SUSŢINĀTOR: Leonte Elena GRUPA: Mare TEMA ANUALĀ: Cine sunt / suntem? TEMA SĀPTĀMÂNII: “Soare pentru toti copiii lumii” TEMA ZILEI: “Jucarii” DOMENIUL EXPERENŢIAL: Om si societate DENUMIREA ACTIVITĀŢII: Activitate practica SUBIECTUL: “Camionul” MIJLOC DE REALIZARE: Confectionare prin asamblare si lipire TIPUL ACTIVITĀŢII: Consolidare de priceperi si deprinderi
SCOPUL ACTIVITĀŢII: - Consolidarea unor abilitati practice insusite anterior (asamblare si lipire); - Educarea simtului estetic, cultivarea perseverentei, a indemanarii si a increderii in fortele proprii;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: - Sa lipeasca hartia glasee corect pe suprafata data; - Sa asambleze corect partile componente ale camionului; - Sa aprecieze obiectiv lucrarile realizate, pe baza unor criterii date.
STRATEGII DIDACTICE: Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul; Mijloace de învăţământ: cutii de chibrituri, hartie glasee, lipici.
DURATA ACTIVITĀŢII: 25-30 minute
BIBLIOGRAFIE: ***Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3 – 6/7 ani), MEC. – 2008 * Revista învăţământului preşcolar nr.1 – 2 / 2009 * Lăzărescu Mihaela Păşi , Ezechil Liliana, Laborator preşcolar. Ghid metodic, Bucureşti, 2002
DEMERSUL DIDACTIC EVENIMEN CONTINUTUL STIINTIFIC TE DIDACTICE 1.Moment Se asigura conditiile necesare pentru buna organizatoric desfasurare a activitatii: - aerisirea salii de grupa; - pregatirea materialului necesar desfasurarii activitatii; - introducerea copiilor in sala de grupa.
2.Captarea atentiei
3.Anuntarea temei si a obiectivelor
Pe o masuta in fata copiilor asezati in semicerc, vor fi asezate o macheta ”Strada” si modelul de camion, acoperite. Se va initia o conversatie despre importanta zilei de 1 Iunie, despre ceea ce le place cel mai mult copiilor. Se va descoperi macheta si camionul model. Prescolarii sunt anuntati ca la activitatea practica vor confectiona o jucarie(camion) asemanator cu modelul prezentat, de care ei vor fi foarte mandri. Li se va aminti ca in lume sunt multi copii saraci care nu au
STRATEGII DIDACTICE METODE SI MIJLOACE DE FORMA DE PROCEDEE INVATAMANT ORGANIZARE
EVALUARE
observarea comportamentului initial
conversatia
conversatia
macheta – strada, camionul confectionat model
frontal
observarea comportamentului nonverbal raspunsurile copiilor
frontal
observarea comportamentului
nicio jucarie, de aceea la sfarsitul activitatii, fiecare isi va lua jucaria acasa si o va darui unui copil pe care vor sa-l faca fericit. 4.Prezentarea Copiii se vor aseza la masute si vor fi optima a solicitati sa denumeasca materialele . continutului Li se va explica si demonstra modul de lucru astfel incat sa obtina o jucarie frumoasa, care sa-i incante pe copiii care o vor primi. Se vor demonstra etapele de lucru. 1.Se vor suprapune cutiile de chibrituri. 2. Se vor acoperi cu hartie glasee pe care o vor lipi , pentru a obtine cabina camionului. 3. Pentru a realiza remorca, se va aplica si lipi hartia glacee si pe cealalta cutie. 4. Remorca se va lipi de cabina si astfel se va obtine camionul. 5. De o parte si de alta a camionului se vor lipi rotile. 6.Se vor aplica geamurile, farurile si numarul de inmatriculare. Li se atrage atentia ca vor trebui sa lucreze cu atentie, sa nu murdareasca hartia glasee de lipici, sa imbine cu grija elementele componente pentru a realiza camioane frumoase.
conversatia
explicatia
demonstratia
hartie glasee, cutii de chibrituri, roti din carton, geamuri, faruri si numar de inmatriculare realizate din hartie, lipici
stabilitatea atentiei
frontal
observarea comportamentului nonverbal
5.Dirijarea invatarii(a procesului de consolidare a priceperilor şi deprinderilor)
Unul- doi copii vor fi solicitati sa verbalizeze etapele de lucru, apoi se vor realiza exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainii: “Ne jucam, noi ne jucam Bratele noi le miscam La stanga la dreapta mea Bate vantul tot asa. Ploaia cade ne-ncetat Varful degetelor bat Degetele sunt petale Se deschid precum o floare. Iar acum ne oprim Si la lucru noi pornim!’’
6.Obtinerea Copiii vor lucra individual, respectând performantei regulile şi succesiunea etapelor de lucru. In timp ce copiii lucreaza, educatoarea îi supraveghează și îi ajută, dacă este cazul. Se fac aprecieri parțiale privind executarea lucrărilor prin încurajări. Inainte de încheierea activității, preșcolarii sunt atentionați să finalizeze lucrarea.
6.Evaluarea activitatii
Fiecare copil isi asaza jucaria confectionata pe machete. Copiii vor aprecia lucrarile pe baza criteriilor enuntate de catre educatoare in prezentarea activitatii.
conversatia
exercitiul
exercitiul explicatia conversatia
conversatia explicatia
verbalizarea etapelor de lucru exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainii
hartie glasee, cutii de chibrituri, roti din carton, geamuri, faruri si numar de inmatriculare realizate din hartie, lipici camioanele confectionate, macheta
frontal
individual
frontal
analiza produselor activitatii
7.Aprecieri si recomandari
Se fac aprecieri asupra lucrărilor realizate de copii, cu privire la calitatea realizării și raportarea la criteriile de evaluare anunțate la începutul activității. Se vor aprecia lucrarile sub aspectul estetic, scotand in evidenta corectitudinea confectionarii.
conversatia
camioanele confectionate
frontal
aprecieri verbale