42 0 254KB
Proiect didactic Disciplina: FIZICA Clasa: a-VI –a A Şcoala gimnaziala „Mihai Viteazul”, Boldesti Scaeni Profesor : Rosca Marilena Data: 1martie 2019 Durata: 50min. Subiectul lecţiei Forţa de greutate. Ponderea ( greutatea ) corpului. Tipul lecţiei: Lecţie de dobandire de noi cunostinte Competente specifice vizate: 1.2 recunoasterea in activitatea practica a fenomenelor studiate din domeniul : mecanica corpurilor 2.4 realizarea de experimente simple, in echipa sau individual si verificarea validitatii lor prin experiment dirijat 3.2 rezolvarea unor probleme cu caracter teoretic sau aplicativ 4.2 formularea unor observatii stiintifice asupra experimentelor efectuate Obiective operationale : La finele lecţiei elevii vor fi capabili: O1 să definească forţa de greutate a corpului; O2 să deosebească forţa de greutate de pondere ( greutate); O3 să determine experimental valoarea acceleraţiei gravitaţionale; O4 să aplice noile cunostinte dobandite in rezolvarea problemelor; Strategii didactice Metode si procedee: conversatia euristica, brainstorming, invatarea prin descoperire, demonstratia, experimentul, problematizarea, jocul didactic Mijloace de invatamant si materiale didactice : dinamometre, mase marcate, cantar digital, fise de lucru, calculator, prezentare power-point videoproiector, tabla, marker,eseul de 5 min. mere. Forme de activitate: frontal si pe grupe Evaluarea : modul in care se realizeaza obiectivele propuse se urmareste prin: observatia directa a elevilor in timpul desfasurarii experimentelor, autoevaluare controlata (prin raspunsuri la intrebari, completarea rebusului, a spatiilor libere din fisa de lucru,rezolvari de probleme specifice de catre elevi), tema pentru acasa. Obtinerea performantei si asigurarea feed-back-ului. Profesorul observa si corecteaza activitatea elevilor, comunicand nivelul de performanta atins Bibliografie : 1. manual „Fizica” clasa a VI-a de Carmen Gabriela Bostan si Rodica Perjoiu, Ed.Did.Ped.2018, 2. „Fizica - Probleme si teste de evaluare pentru clasa a VI-a” de Otvos Lorant si Gabriela Olar Ed. Paralela 45 / 2015 3. „Ghid metodologic pentru aplicarea programei de fizica –clasele a-VI-a –aVIII-a” MEC, Consiliul National pentru Curriculum, Buc.,2001
Scenariu didactic 1
Etapele lecţiei/dozare
Conţinuturile activităţii instructiv-educative Modalităţi de evaluare Activitarea cadrului didactic
1Organizarea clasei pentru lectie
3 min.
Salută elevii, solicită numele elevilor absenţi, asigură ordinea, liniştea şi un climat favorabil în clasă. Pentru captarea atenţiei le propune elevilor ghicitorile : 1. Şi în Romania si in Glendale Masa se măsoară în (...) Şi în Moldova şi în Franţa Masa se măsoară cu (...) ; 2. E instrument de măsurare Şi e bazat pe deformare. Nu-i metronom, nici nu e metru, El este un (...)
Activitatea elevilor Răspund la salutul profesorului, nominalizează absenţii şi pregătesc materialele necesare pentru desfăşurarea lecţiei. Răspund oral la ghicitori: ( kilograme)
Aprecieri verbale, orale
( balanţa) Reactualizarea cunostintelor anterioare
Enuntarea obiectivelor lectiei
2min.
Captarea atentiei 6 min.
Actualizează cunoştinţele necesare pentru lecţie.
Propune elevilor să rezolve un test recapitulativ( fisa1). ( lucru în perechi) Verifică prin întrebari orale modul în care elevii şi-au însuşit cunoştinţele referitoare la interactiune,, forţa, mişcarea şi repausul, completand un rebus fizic. ( fisa2*) Pe verticala A-B a rebusului fizic, se obţine tema lecţiei noi. Enunţă subiectul şi performanţele la care vor ajunge elevii în urma participării active la lecţie (obiectivele lecţiei) Moto-ul lecţiei: „ Aristotel spunea că rădăcinile învăţării sunt amare, dar roadele dulci” a) A fost odată un măr...( arată un măr) Face trecerea la noua lecţie, citind elevilor ,,Legenda mărului lui Newton”, care explică modul în care marele fizician ar fi descoperit legea atracţiei gravitaţionale . ,,Pe cînd se plimba în gradină , cufundat în gînduri , dintr-un pom a căzut un măr. Acest fapt l-a făcut să se întrebe, cît de mare ar trebui să fie pomul, pentru ca mărul să nu
( dinamometru) Îndeplinesc sarcinile de lucru: -rezolvă testul propus. -răspund oral la întrebări. -corectează răspun-surile colegilor, dacă este necesar. Reţin, notează tema noii lecţii şi conştientizează performanţele la care vor ajunge dacă vor avea o prestaţie bună.
Aprecieri verbale, orale
Începe să mediteze asupra subiectului
Ascultă legenda. 2
15 min
Dirijarea invatarii
cadă pe Pămînt , ajungînd la concluzia că şi dacă vîrful copacului ar atinge Luna , acţiunea forţei de atracţie a Pămîntului nu ar înceta’’. b) Cere elevilor să-şi exprime oral părerea asupra celor citite , încurajandu-i. c) Experimente ce demonstrează ,că toate corpurile lăsate liber cad pe Pămînt: căderea unui măr, unei mingi, bucată de cretă etc.—efecte dinamice. d) Forţa de greutate-definiţia, notarea, unitatea de măsură, punctul de aplicaţie, direcţia şi sensul; e) Experimente ce demonstreazăacţiunea corpurilor este reciprocă; f)Ponderea( greutatea) - definiţia, notarea, unitatea de măsură, punctul de aplicaţie; g) P=G, dacă acest corp se află în repaus faţă de Pămînt; j)Reprezentarea grafică in power point Experiment: un paralelipiped şi două săgeţi confecţionate din carton; i) Deosebirile dintre forţa de greutate şi pondere( greutatea); h) Forţe gravitaţionale – forţele cu care se atrag între ele toate corpurile; k) Măsurarea ponderii şi forţei de greutate cu ajutorul dinamometrului; Profesorul imparte fisele cu lucrarea de laborator( fisa nr 3) l) Experiment - Măsurarea forţei de greutate cu ajutorul dinamometrului efectuat de elevi în perechi, apoi calcularea acceleraţiei gravitaţionale g. Urmăreşte modul in care elevii şi-au însuşit deprinderi de a mînui dinamometrul. m)Afişează la tablă posterul cu fisa 4. ( acceleraţia gravitaţională la diferite latitudini şi pe diferite planete) n) Triunghiul de memorare: G=mg, g=G/m, m=G/g; o) Forţele gravitaţionale asigură rotaţia planetelor în jurul Soarelui, a sateliţilor în jurul planetelor etc.
Îşi exprimă părerile. Răspund oral la întrebări.
Aprecieri verbale, orale, fără a face judecăţi de valoare.
Efectuiază experimente, trag concluzii.
Fac notiţe în caiete. Aprecieri verbale, orale. Analizează imaginile de pe videoproiector
Efectuiază experimentul, trag concluzii. Înregistrează datele în tabelul de date experimentale
Aprecieri verbale, orale.
Analizează tabelele, fac comparaţii.
Fac notiţe în caiete.
Greutatea unui corp nu este aceeaşi în 3
univers. De exemplu, pe Lună greutatea unui corp e de 6 ori mai mică decît pe Pămînt. In plus, greutatea unei piese a unei nave cosmice care pleacă de pe Pămînt e din ce în ce mai mică pe măsură ce nava se îndepărtează de Pămînt. În schimb masa unui corp este aceeaşi oriunde în univers. Masa unui corp depinde doar de cît de mare e corpul ( adică volumul său) şi de materialul din care e alcătuit ( adică de densitate). Pe lună masa, volumul şi densitatea unui corp sunt aceleaşi ca şi cum corpul ar fi pe Pămînt.
Obtinerea performantei si a feed-back-ului
10 min.
Extindere
Determinarea greutăţii: *Greutatea poate fi măsurată direct cu dinamometrul *Dacă ştim masa unui corp putem afla greutatea cu ajutorul formulei: G=mg, 1) Exemplu : Ramura cu măr. Datorită acţiunii cărei forţe , ramurile copacilor se apleacă spre Pămînt? 2) Într-un moment dat al timpului un măr atîrnă de creangă, al doilea cade liber, iar al treilea e pe Pămînt. Forţa de greutate acţionează în acest moment numai: a) pe I măr; b) pe al II-lea măr; c) pe I şi al II-lea măr; d) pe toate merele. 3) Cere să stabilească caracteristicile masei si a greutăţii unui corp şi să le treacă într-un tabel de forma : si să formuleze concluziile : Mărim e fizica
Instrument de masură
Unitatea de masura
MASA GREUTATEA
Balanţă Dinamometru
kilogram newton
Răspund oral la întrebări. Lucrează în grupe de 4 elevi şi completează tabelul.
Aprecieri verbale, orale.
Concluzii: Forţa este mărimea fizică vectorială care caracterizează interacţiunea şi se măsoară în Ce masoară? newtoni cu dinamometrul. inertia Masa este interacţiune mărimea fizică a scalară care masoara inertia şi se măsoară în kilograme cu balanţa.
Află mai mult... Pentru corpurile obişnuite, forţele de atracţie gravitaţională sînt foarte mici: două mere aflate unul lîngă celălalt se
Rezolvă la tablă şi în caiete. 4
Asigurarea retentiei si a transferului 5 min. 2 min.
2 min.
atrag cu mai puţin de 0,000.000.000.1N. Dacă cel puţin unul dintre corpuri este masiv( cum este Pămîntul), forţele de atracţie gravitaţională devin evidente şi corpurile trebuie susţinute ca să nu cadă spre Pămînt. Propune elevilor să rezolve probleme (fisa nr 5 ) Verifică realizarea obiectivelor propuse. Face analiza lecţiei. aprecieri generale asupra modului participarii la activitate şi acordarea de stimulente ( elevii primesc cîte un măr). Propune tema pentru acasă: Pagina 67 ex 2
Conştientizează performanţele la care au ajuns, participă la dialog. Notează sarcina în caiet.
Motto: ”Nu uitaţi, Newton a fost la fel ca voi ... un simplu om, Dar îi veneau ideile „şuvoi” chiar cînd stătea sub pom.”
5
FISA NR 1 Pentru a determina tema nouă le propun să răspundă la ghicitoarea imagine (pentru elevii cu CES): Si in Romania si in Glendale Masa se masoara-n …………(Kg) Si in Moldova si in Franta, Masa se masoara cu ……….(balanta)
E un instrument de masurare Si e bazat pe deformare Nu i metronom, nici nu e metru El este un ……………….(dinamometru)
Metronom- metrometru-instrument care marcheaza prin bataile regulate ale unui pendul, intervale egale de timp ;folosit in laboratoare, in muzica sau la exercitiile fizice pentru baterea masurii
INTREBARI SIMPLE Influenţa unui corp asupra altui corp se numeşte .......(actiune) Acţiunile sunt reciproce şi le numim ......... (interactiune) Interacţiunea dintre magnet şi o bilă este interacţiune la .........(distanta) Interacţiunea dintre mână şi pix este o interacţiune de... .........(contact) Dacă după încetarea acţiunii corpul deformat îşi revine la forma iniţială spunem că el a fost deformat .........(elastic) 6. Dacă după încetarea acţiunii corpul deformat nu- îşi revine la forma iniţială spunem că el a fost deformat .........(plastic) 1. 2. 3. 4. 5.
Le propun trei rîânduri cu imaginile unor veţuitoare. Din primele litere ale denumirii acestor veţuitoare ei vor alcătui trei cuvinte care vor constitui denumirea temei de astăzi.
6
F
O
R
Ţ
D G
R
E
A
E
U
T
A
T
E FISA NR 2
REBUS
2
4
R
E
1
G
R
A
M
U L
F
O
R
Ţ
A
3
M
E
C
A
N
I
P
A
U
S
5
S
T
A
T
I
C
C
6
D
I
N
A
M
I
7
N
E
W
T
O
N
8
I
N
E
R
Ţ
I
C
Ă
E
A B Întrebările pentru rebusul fizic : 1. 2. 3. 4.
Submultiplul kilogramului….(articulat.)( gramul) ; Mărimea fizică ce caracterizează interacţiunea şi determină efectul ei se numeşte ...( forţa) ; Miscarea si repausul sunt fenomene...( mecanice); Dacă corpul ocupă permanent aceeaşi poziţie faţă de corpul de referinţă ales, pe parcursul unui anumit interval de timp, atunci corpul se află în ...( repaus); 5. Interacţiunea dintre corpuri poate deforma corpurile – acesta este efectul ...( static); 6. Ca rezultat al interacţiunii corpurilor, se modifică starea lor de mişcare , repaus, directie, viteza, sens, acceleratie etc.Acesta este efectul ...(dinamic); 7
7.Unitatea de măsură a forţei în SI este ...( newton); 8.Masa masoara ...........................corpurilor. (inertia)
. LUCRARE DE LABORATOR Fisa nr 3 SCOPUL LUCRARII : Determinarea acceleratiei gravitationale a Pamantului MATERIALE NECESARE : dinamometru, discuri crestate, corpuri marcate, cantar Mod de lucru: Se cantaresc cu ajutorul cantarului digital masele a doua corpuri . Se noteaza valorile in tabelul de date. Cu ajutorul dinamometrului se suspenda corpurile cu ajutorul unui carlig si se masoara forta gravitationala (forta deformatoare) notandu-se datele in tabel. Se calculeaza raportul dintre G/m si se trec rezultatele in tabelul de mai jos Tabel de date experimentale : Nr. det. 1
m(g)
m(Kg)
F=G (N)
G/m= ?( N/kg)
2 3 Observatii:......
Concluzii:
Triunghiul de memorare: 8
Acceleraţia gravitaţională FISA NR 4
9
g, (N/kg) Latitudine
Locul
0 Corpul ceresc 10
Luna
20 30Mercur 40 Venus 45 50 Marte 55 60Jupiter 70
Ecuator
9,7803 g, N/kg
Panama
9,7818
1,6
Mexico Hanoi
9,7863 3,7 9,7932
New York
9,8016 8,8
Chişinău
9,8061
Kiev
9,8106 3,8
Moscova Oslo
9,8150 23,5 9,8191
Novaia Zemlea
Uranus 80
Franz Josef
90 Neptun
Polul Nord
9,8260 9,8
9,8305
13,5 9,8321
10
Fisa nr. 5 1.Cu ce forţă este atras spre Pământ un corp cu masa de 12 kg ? Se dă: m=12 kg g=10 N/kg G-?
G=mg
G=12 kg×10 N/kg=120 N R: 120 N
2.Cu ce greutate acţionează un cocoş cu masa de 3 kg asupra unei crengi pe care s-a urcat? Se dă: m=3 kg g=10 N/kg P-?
P=mg
P=3 kg×10 N/kg=30 N R: 30N
3.Determinaţi greutatea voastră cunoscând masa. Se dă: m= kg g=10 N/kg P-?
P=mg
Vor arăta pe imaginile propuse forţa de greutate şi greutatea.
11