11 0 269KB
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ GRUPA: Mijlocie 2 EDUCATOARE: Romanos Oana Roxana TEMA DE STUDIU: CUM ESTE/ A FOST ȘI VA FI AICI PE PĂMÂNT? TEMA PROIECTULUI: „ANIMALE MARI ȘI MICI” SUBTEMA: “Pădurea – tărâmul animalelor sălbatice” DOMENII EXPERIENȚIALE IMPLICATE: DPM (Domeniul Psihomotor) CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educație fizică TEMA ACTIVITĂȚII: 1. Alergare cu ocolire și săritură peste obstacole; 2. Joc dinamic aplicativ: „Prin pădure noi pornim, animalele să le hrănim!” TIPUL ACTIVITĂȚII: Verificarea și consolidarea deprinderilor motrice de bază dobândite anterior MIJLOACE DE REALIZARE: - exerciții fizice; traseu aplicativ. SCOPUL ACTIVITĂȚII INTEGRATE: ► Consolidarea deprinderilor motrice de bază și aplicativ-utilitare prin cultivarea spiritului competitiv în practicarea jocurilor de mișcare OBIECTIVE OPERAȚIONALE: La sfârșitul activității, copiii vor fi capabili : O1: să execute exercițiile și mișcările diferitelor segmente ale corpului, efectuate de educatoare; O2: să alerge corect, ocolind obstacolele; O3: să execute corect săritura peste obstacole; O4: să-și coordoneze mișcările în raport cu comenzile date pentru a executa corect sarcina primită. STRATEGII DIDACTICE FOLOSITE: METODE ȘI PROCEDEE: ► Observația, Explicaţia, Exercițiul, Demonstrația, Conversaţia, jocul dinamic aplicativ, jocul liniștitor MATERIAL DIDACTIC: ► Jaloane, animale sălbatice din pluș, râu, buștean, brazi din plastic, medalii, săgeți din carton, căsuța animalelor sălbatice, cutii din plastic pentru animalele sălbatice din pluș
FORMA DE ORGANIZARE: ► individual, pe grupuri, frontal DURATA DE DESFĂȘURARE: ► 25-30 de minute LOCUL DE DESFĂȘURARE: ► în hol BIBLIOGRAFIE: ► Curriculum pentru învățământul preșcolar (3- 6/ 7 ani), M.E.C.T. – 2008 ► Programa activităților instructiv-educative în gradinița de copii, Ed. V&I Integral, 2005 ► Educația fizică, Ed. Didactică și pedagogică, 2004 ► Educația fizică în grădiniță, Ed. DPH,
VERIGILE ACTIVITĂȚII
OB
DOZARE
CONŢINUTUL ACTIVITĂȚII
1. Moment organizatoric
Asigurarea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a activităţii. Adunarea şi alinierea. 3min Raportul grupei ( verificarea prezenței, a echipamentului şi a stării de sănătate). Anunţarea temei activităţii.
2. Pregătirea organismului pentru efort
Intoarceri spre anumite repere. Formarea cercului, în șir câte unul pe marginea sălii, pentru exersarea variantelor de mers și alergare. Exerciții de mers: - mers obișnuit; -
MODALITĂȚI DE EXERSARE ȘI INDICAȚII METODICE
- În coloană câte unul, ALINIEREA! - În linie dreaptă, cu fața către educatoare. - Atenție, DREPȚI! -Pentru raport, înainte! - „Astăzi la activitatea de educație fizică vom repeta alergarea cu ocolire și săritura peste obstacole și ne vom juca “Prin pădure noi pornim, animalele să le hrănim!”- traseu aplicativ” -La stanga!/ La dreapta! x 2 -Prin ocolirea sălii, îninte pornim! - Se corectează ținuta, mișcarea brațelor, poziția capului. - Mers obișnuit! - Spatele drept, privirea-nainte! - Brațele se mișcă, liber, pe lângă corp!
mers pe vârfuri; 5min
O1
FORMAȚII DE LUCRU
EVALUARE -instrumente și indicatori
Respectarea poziției corecte pentru comanda „DREPȚI!”
Executarea exercițiilor de mers alternate cu variante de alergare
- Mers pe vârfuri cu brațele sus! (ca uriașii) -Întindem bine brațele! Evaluare orală
-
mers pe călcâie;
- Mers pe călcâie cu brațele întinse lateral!
-
mers ghemuit;
- Mers ghemuit cu mâinile pe genunchi! (ca piticii)
Exerciții de relaxarea a membrelor.
- Spatele drept, privirea-nainte! - Balansăm brațele pe lângă corp! (ca soldații) -Scuturați bine brațele și picioarele!
Variante de alergare: - alergare ușoară
-Se aleargă ușor și elastic, desprinzând bine tălpile de pe sol
-
O1
mers cadențat.
-
alergare cu genunchii sus
- Spatele drept! Ridicăm genunchii, la piept!
-
alergare cu pendularea gambei înapoi (cu călcâiele la șezut)
- Spatele drept! Îndoim genunchii și pendulăm gamba înapoi până când călcâiele ating șezutul!
Exerciții de respirație.
Executarea exercițiilor de mers alternate cu variante de alergare
-Atenție, mers de voie!
- Inspirația se face pe nas cu ridicarea brațelor sus, expirația se face pe gură cu coborârea brațelor pe lângă corp.
Evaluare orală
3. Influenţarea selectivă a aparatului locomotor
Adunarea pentru formarea coloanei de gimnastică. Fixarea reperelor. Formarea coloanei de gimnastică. Fixarea distanței și a intervalului între copii. Exercițiul 1: Privim cerul, privim pământul P.I- Stând depărtat, spatele drept, mâinile pe şolduri T1, T3- -aplecarea capului înainte T2, T4 -aplecarea capului înapoi
7min
2 x 4T
O1 ExerciȚiul 2: Brațe scurte ,brațe lungi P.I- Stând depărtat, spatele drept, mâinile pe lângă corp T1, T3- - îndoirea brațelor la umăr ( se efectuează cu coatele lipite de corp, vârful degetelor atingând umărul) T2 - întinderea brațelor în sus (capul se lasă concomitent pe spate cu privirea spre palme) T4 - întinderea brațelor pe lângă corp . Exerciţiul 4: Șurubul P.1 - Stând depărtat, spatele drept, mâinile pe şolduri T1, T3 - răsucirea trunchiului spre stânga
2 x 4T
2 x 4T
-Pentru formarea coloanei de gimnastică, îninte pornim! (mers cadențat) -Atenție, ne oprim! -La stânga! Către repere pornim! - Ridicăm brațele lateral și luăm intervalul de două brațe -Întindem brațele în față și luăm distanța de un braț - Atenție, DREPȚI! - Pe loc, repaus! - Cu mâinile pe șolduri, depărtat luați! - Din poziția stând cu picioarele ușor depărtate, se ridică și se coboară capul, spatele se ține drept. - Atenție, DREPȚI! - Pe loc, repaus! - Cu mâinile pe lângă corp, depărtat luați! - Din poziția stând cu picioarele ușor depărtate, se duc mâinile la umeri cu coatele lipite de corp, vârful degetelor atingând umerii apoi se întind bine brațele pe lângă urechi; mâinile din nou pe umeri apoi întinse pe lângă corp - Atenție, DREPȚI! - Pe loc, repaus! - Cu mâinile pe șolduri, depărtat luați! - Din poziția stând cu picioarele ușor depărtate, coatele sunt trase înapoi prin
Executarea exercițiilor vizând mișcarea diferitelor segmente ale corpului
Evaluare continuă
O1
T2, T4 – răsucirea trunchiului spre dreapta
răsucirea trunchiului stânga-dreapta, poziția corpului menținându-se dreaptă. - Atenție, DREPȚI!
Exerciţiul 5: Legarea şiretului P1 - Stând depărtat, spatele drept, mâinile pe şolduri T1 - aplecarea trunchiului cu ducerea brațelor la piciorul stâng, T3 - aplecarea trunchiului cu ducerea brațelor la piciorul drept. T2, T4 – revenire în poziția de drepți
- Pe loc, repaus! - Cu mâinile pe lângă corp, depărtat luați! - Din poziția stând cu picioarele ușor depărtate, brațele întinse ating piciorul stâng/ drept; cu genunchii întinși, capul căzând liber între brațe și apoi revenire în poziția de drepți prin ridicarea trunchiului! - Atenție, DREPȚI!
Exerciţiul 6: Sari minge , minge jos P1 - Stând cu picioarele apropiate, spatele drept, mâinile pe şolduri T1, T2, T3 - săritura pe loc în înălțime, cu aterizare pe ambele picioare T4 – ghemuire Exerciţiul 7: Ursulețul se întinde P1 - Stând ghemuit, spatele arcuit, mâinile pe podea T1, T3 – ridicarea șezutei prin întinderea genunchilor, T2, T4 - revenire în poziția de ghemuit. Desfacerea coloanei de gimnastică.
2 x 4T
2 x 4T
- Pe loc, repaus! - Cu mâinile pe lângă corp, apropiat luați! - Din poziția stând cu picioarele apropiate, săritura se face pe vârfuri, în înălțime de pe loc, cu aterizare în ghemuit, spatele drept! - Atenție, DREPȚI! - Pe loc, repaus! - Cu mâinile pe podea, ghemuit luați! - Din poziția stând ghemuit, cu palmele pe podea, ridicarea șezutei se face prin întinderea ușoară a genunchilor, privirea înainte și apoi revenire în ghemuit prin îndoirea ușoară a genunchilor! - Atenție, DREPȚI! Pentru desfacerea coloanei de gimnastică, înainte pornim!
Executarea exercițiilor vizând mișcarea diferitelor segmente ale corpului
Evaluare continuă
4. TEMA 1 „Consolidarea alergării cu ocolire de obstacole și a săriturii peste obstacole”
(mers cadențat) -Atenție, ne oprim! -La stânga! - În linie dreaptă, cu fața către educatoare. - Atenție, DREPȚI! -Pe loc, repaus! - Se explică modul corect de executare: > ocolirea jaloanelor se face urmând săgețile care indică sensul de ocolire) - Atentie, PORNEȘTE!
Formarea coloanei de gimnastică în linie dreaptă, pentru repetarea exercițiilor de alergare cu ocolire și săritură peste obstacol.
O2
O3
Exercițiul 1: alergare cu ocolire de obstacole. Se fixează jaloanele și se demonstrează, cu un copil, executarea corectă a alergării cu ocolire de obstacole. Exercițiul 2: săritură peste obstacol. Se demonstrează cu un copil executarea corecta a săriturii: - balansarea brațelor înainte și înapoi; - balansarea brațelor și îndoirea genunchilor; - balansarea, îndoirea genunchilor și săritura cu desprindere de pe ambele picioare; -aterizarea în ghemuit.
Desfacerea coloanei de gimnastică.
Executarea corectă și respectarea regulilor
10-12 min Evaluare continuă - Se explică modul corect de executare: > balansarea cu brațele întinse; > săritura pe vârfuri în ghemuit cu îndoirea genunchilor - Atentie, PORNEȘTE!
- Atenție, DREPȚI!
TEMA 2 Desfășurarea jocului dinamic aplicativ „Prin pădure noi pornim, animalele să le hrănim!”
Traseu aplicativ: „ Prin padure noi pornim, animalele sa le hranim!” Grupa se împarte în doua echipe egale numeric: - Echipa Ursuletii - Echipa Iepurasii.
- La dreapta! - Pentru formarea echipelor, către repere pornim! (mers cadențat) -Atenție, ne oprim! - Ridicăm brațele lateral și luăm intervalul de două brațe
Fixarea intervalului între echipe.
O2 O3 O4
Parcursul aplicativ se desfăşoară sub forma unui concurs pentru care se stabilesc reguli. „Suntem în pădure, iar animalele au ramas blocate peste râu. Voi trebuie să le aduceți la căsuță pentru a se hrăni! La comanda mea, primul copil din echipă aleargă ocolind braduții cu respectarea sensului indicat de săgeți, execută săritura peste buștean, peste râu, va lua un animal sălbatic și iși va continua drumul repetând aceleași exerciții la întoarcerea spre ”căsuță”. Când copilul care efectuează traseul ajunge la ”căsuță”, rosteşte cuvântul: ”Victorie!” iar eu voi da startul următorului copil.” Se execută un parcurs aplicativ de probă, cu câte un copil din fiecare echipă. Se dă start jocului.
Evaluare continuă
-În coloană, câte doi!
2 ori -Se amintește modul corect de executare și parcurgere a traseului -încurajări
- Atenție, START!
Executarea corectă și respectarea regulilor
O2 O3 O4 5. Revenirea organismului după efort
O4
6. Încheierea activităţii
.
Jocul continuă până execută toţi copiii. Se urmăreşte executarea corectă a alergării si a săriturilor. Câştigă echipa care termină prima parcursul. Joc liniştitor: »Plimbă ursul!«” Copiii sunt așezați în formație strânsa de cerc, umăr lângă umăr, în poziția încrucișat șezând (turcește). Un copil va avea în mână un urs de pluș pe care, la semnal, îl va da mai departe următorului copil, în sensul indicat de educatoare. Jucăria se va plimba de la un copil la altul, până se va auzi semnalul: STOP ! Educatoarea va indica un alt sens, la semnalul „plimbă ursul!”. Copiii trebuie să fie atenți la jucăria care se plimbă din mână în mână, să o preia cât mai repede și să nu o scape pe jos! Formarea coloanei de gimnastică în linie dreaptă, pentru încheierea activității Se fac aprecieri individuale şi colective legate de desfăşurarea activităţii Salutul.
- Atenție, STOP! - Se anunță echipa câștigătoare - Toți copiii sunt premiați cu medalii
3min.
-încurajări
-Inspirați adânc! -Expirați!
2 ori
Executarea corectă și respectarea regulilor
-La semnal, jucăria se oprește apoi schimbă directia!
Executarea corectă și respectarea regulilor
- Atenție, STOP! -încurajări
-Adunarea! 1min.
-Pe loc, repaus! -Atentie, drepti!
Aprecieri verbale, laude, încurajări