Cunoasterea Mediului Lectura Dupa Imagini [PDF]

PROIECT DIDACTIC Data: 05.01.2015 Grădinița cu Program Prelungit Nr. 2, Arad Grupa Mică B „Albinuțele” Educatoare: Tema:

38 0 186KB

Report DMCA / Copyright

DOWNLOAD PDF FILE

Cunoasterea Mediului Lectura Dupa Imagini [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DIDACTIC Data: 05.01.2015 Grădinița cu Program Prelungit Nr. 2, Arad Grupa Mică B „Albinuțele” Educatoare: Tema: „Cum este/a fost și va fi aici pe Pământ?” Subtema: „Animale din curtea bunicilor” Activitate integrată: „Prietenii omului” (DȘ)

Scenariu didactic Activități de dezvoltare personală (ADP) Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață prin intermediul salutului. Copiii sunt salutați de către educatoare cu ajutorul versurilor: „Dimineața a sosit La grădiniță am venit. În semicerc ne adunăm Pe covor ne așezăm, Cu toții să ne salutăm: -Bună dimineața, gospodari, Mă bucur că sunteți aici. A-nceput o nouă zi, Bună dimineața, copii!” Copiii răspund salutului. Fiecare copil spune cum se numește, astfel se face prezența copiilor. Voi descoperi împreună cu copiii anotimpul, ziua și starea vremii din ziua respectivă pentru acompleta calendarul naturii cu imaginile corespunzătoare. Noutatea zilei: Sătămâna aceasta vom merge în vizită la bunici și vom învăța animalele care se află în curtea lor.

1

Tranziții: Bat din palme, clap,clap,clap Din picioare trap,trap,trap Ne-nvârtim, ne răsucim Şi spre centre noi pornim. Activităti liber alese ALA 1 : Arii de stimulare ⁂ Sectorul I: Bibliotecă Subiectul activității: ‚‚În lumea animalelor’’ Mijloc de realizare: citire de imagini Obiective operaționale: - să descrie corect ceea ce observă în imagini; Material didactic: imagini care ilustează animale domestice Metode și procedee: observaţia, conversaţia Desfășurarea activității: Copiii descriu în cuvinte proprii ceea ce observă în imaginile prezentate de educatoare. Evaluarea activității: Corectitudinea descrierii imaginilor. ⁂ Sectorul II: Nisip și apă Subiectul activității: ‚‚Lădița cu nisip pentru pisici și câini’’ Mijloc de realizare: joc de construcții Obiective operaționale: -să construiască o lădiță cu nisip pentru pisici și câini Material didactic: nisip, apă, lădiță Metode și procedee: explicaţia, exercițiul, conversaţia Desfășurarea activității: Copiii construiesc o lădiță cu nisip pentru pisici și câini. Evaluarea activității: Corectitudinea construirii lădiței cu nisip.

Tranziții: Bat din palme, clap,clap,clap Din picioare trap,trap,trap Ne-nvârtim, ne răsucim Spre scăunele noi pornim. 2

Activități pe domenii experiențiale (ADE)

Domeniul experiențial: Știință Categoria de activitate: Cunoașterea mediului Subiectul activității: „Animalele – prietenii copiilor” Mijloc de realizare: lectură după imagini Obiective de referință: -să cunoască unele elemente ale lumii înconjurătoare precum și interdependența dintre ele; -să comunice impresii, idei pe baza observărilor efectuate; Obiective operaționale: O1 – să descrie câteva caracteristici generale ale animalelor domestice pe baza planșei observate; O2 – să recunoască adăpostul animalelor domestice; O3 – să enumere pe baza imaginilor, hrana animalelor; O4 – să recunoască foloasele animalelor domestice; O5 – să răspundă corect, în propoziţii simple la întrebările puse; Mijloace de învățământ: planșe cu animale domestice Metode și procedee: observația, explicația, exercițiul, conversația Bibliografie: & MECT, „Curriculum pentru învățământul preșcolar”, Editura Didactica Publishing House, București, 2009

3

Obiective operaționale

Activități de învățare

Conținuturi esențiale Introducerea în activitate se va realiza cu ajutorul unei cutii în care se află imagini despre animale.

-exerciții de receptare a mesajului

Anunțarea temei și a obiectivelor „Astăzi vom face o vizită bunicilor de la țară și vom învăța animalele din curtea lor.”

-exerciții de observare spontană

Intuirea materialului „Ce am primit în cutie?” („...imagini despre animale domestice.”)

O1 – să descrie câteva caracteristici generale ale animalelor domestice pe baza planșei observate;

-exerciții de descriere a animalelor domestice

O2 – să recunoască adăpostul animalelor domestice;

-exerciții de recunoaștere a adăposturilor animalelor domestice

Desfășurarea activității: IMAGINEA 1: Să descoperim împreună animalele domestice „Ce observați în imagine?” „Ce animale recunoașteți în această imagine?” („...câine, pisică, vacă, porc, oi, capre, cai)

IMAGINEA 2: Adăpostul animalelor „Unde locuiesc animalele din imagine?” („...adăposturi sau țarcuri”)

Sinteza parțială „Deci, din imaginile prezentate am reținut că vacile și caii dorm în grajd, porcii în coteț, oile și caprele în țarc iar câinii în cușcă,.” 4

Strategii didactice Metode și Mijloace de procedee învățământ -observația -cutia cu surprize

Evaluare

-conversația

-observația

-conversația -observația

-conversația -observația

-imagini despre animale domestice -imagini cu animale

-imagini cu adăpostul animamlelo r domestice

-descrierea corectă a animalelor domestice

-recunoașterea adăposturilor pentru animalele domestice

O3 – să enumere pe baza imaginilor, hrana animalelor;

-exerciții de enumerare a hranei pentru animalele domestice

IMAGINEA 3: Ce mănâncă animalele? „Ce mănâncă animalele?” („porumb, fân, iarbă, oase”)

-conversația -observația

-imagini cu hrana animalelor

-enumerarea hranei animalelor domestice

O4 – să recunoască foloasele animalelor domestice;

-exerciții de recunoaștere a foloaselor animalelor domestice

IMAGINEA 4: La ce ne ajută animalele? „La ce ne ajută câinii?” („la pază”) „Ce facem cu pisicile?” („ne jucăm cu ele și ne scapă de șoareci”) „Ce consumăm de la vaci, capre, oi, porci?” („brânză, lapte, carne, lână, piele”) „La ce ne ajută caii?” („la cărat și la muncile agricole”)

-conversația -observația

-imagini cu foloasele animalelor

-recunoașterea foloaselor animalelor domestice

Sinteză finală Invit un copil să enumere toate animalele despre care am învățat noi astăzi.

-exercițiul

O5 – să răspundă -exerciții de corect, în dialog propoziţii provocat simple la întrebările puse;

În încheierea activității fac ultimele aprecieri asupra comportamentului copiilor pe durata activității. Tranziții:Bat din palme, clap,clap,clap Din picioare trap,trap,trap Ne-nvârtim, ne răsucim De joc noi ne pregătim.

5

-corectitudinea răspunsurilor copiilor

ALA 2: Joc de atenție Subiectul activității: „În curtea bunicilor” Mijloc de realizare: joc de atenție Metode și procedee: explicația, exercițiul Obiective operaționale: -să participe cu interes la acivitate respectând regulile jocului. Desfășurarea activității: Copiii sunt așezați în semicerc pe scăunele. Înainte de a începe jocul, educatoarea îi previne pe copii că va rosti numele unor animale, însă de se va întâmpla să „greșească”, să rostească și alte cuvinte străine, copiii să-i dea de știre la momentul cuvenit, bătând din picioare. Educatoarea: „Hai, copii,veniți cu mine! În curte tare-i bine. Animalele ne-așteaptă toate Sa le privim pe săturate: Porci, vaci, pisici, câini, Bluze.” Copiii bat din palme. Educatoarea: „Ce-i copii? Ce-ați auzit? De ce bateți? Am greșit!?” Copiii: „Da! Bluzele nu sunt animale!” Educatoarea: „Dar ce sunt bluzele?” Copiii: „Obiecte de îmbrăcăminte.” Alte cuvinte străine: castraveți, creioane, frunze, etc. Jocul continuă atâta timp cât copiii vor dori să se joace. Bibliografie: Dumitru A., Dumitru V., „Activități transdisciplinare pentru grădiniță și ciclul primar-jocuri didactice”, Editura Paralela 45, Pitești, 2009

6