Biserica-Locaș de Închinare Si de Sfințire A Omului [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DIDACTIC Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Profesor: Data: Clasa a VII-a Aria curriculară: Om și societate Disciplina : Religie, cultul ortodox Unitatea de învățare: Exprimarea învățăturii creștine Subiectul lecţiei: Biserica Tipul lecţiei: transmitere și însuşire de noi cunoştinţe Competențe derivate: 1. Cunoaşterea şi iubirea lui Dumnezeu ca fundament al desăvârşirii şi mântuirii omului; 2. Utilizarea adecvată a limbajului din sfera valorilor religioase în diferite contexte de comunicare; 3. Manifestarea valorilor şi a cunoştinţelor religioase în propriile atitudini şi comportamente; 4. Cooperarea cu ceilalţi pentru rezolvarea unor probleme teoretice şi practice,în cadrul diferitelor grupuri; 5. Aplicarea învăţăturii de credinţă în viaţa personală,precum şi a comunităţii. Competențe specifice: 2.1. Utilizarea în diferite contexte a expresiilor și a noțiunilor religioase nou învățate, realizând corelații interdisciplinare (istorie, literatură, muzică, geografie, artă). 3.1. Prezentarea formelor de artă religioasă existente în Biserica Ortodoxă. Obiective operaționale: La sfârșitul lecției,elevii vor fi capabili: a) Cognitive: OC1: să descrie biserica,cum este privită din exterior; OC2: să identifice părțile componente ale unei biserici și principalele obiecte de cult; OC3: să manifeste comportamente de bun creștin în biserică,dând dovadă de aplicarea practică a educației religioase primite la școală și în familie.. b) Afective OA1 – să participe cu interes şi cu plăcere la lecţie 1

OA2 – să participe la Sfânta Liturghie c) psiho -motrice OP1 – să utilizeze materialul didactic,conform sarcinilor de lucru date OP2 - să respecte ţinuta în bancă OP3 – să deprindă o poziţie corectă la rugăciune Strategia didactică : 1. Metode şi procedee : conversația catehetică,povestirea,jocul didactic, demonstrația cu substitute, explicația, lectura, metoda Lotus, rugăciunea, expunerea, organizatorul grafic. 2. Mijloace de învăţământ: tabla, flipchart, marker,laptop,videoproiector. 3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, activitate individuală. 4. Evaluare: aprecieri verbale,observația sistematică a activității elevilor. Resurse: 1. Oficiale: Programa şcolară pentru disciplina Religie, cultul ortodox, clasa a VII-a; Planificarea calendaristică semestrială, clasa a VII-a; Proiectarea unității de învățare ,,Exprimarea învățăturii creștine”,clasa a VII-a; 2. Temporale: - nr. de lecţii: 1 - durata: 50’ 3. Bibliografice: 1. Biblia sau Sfânta Scriptură,Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 2006. 2. Muha, Camelia,Caiet de religie creştin-ortodox pentru clasa a VII-a, Editura „Sf. Mina", Iaşi, 2012. 3. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „ Polirom", Iaşi, 1999. 4. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade didactice, Editura „ Polirom", Iaşi, 1998. 5. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba Iulia, 2000. 6. Mihaela Maria Guicin,Florina Despina Mihală,Mioara Dobre,Elena Ispas,manual de religie,cultul-ortodox,edituta Litera,București 2019

2

SCENARIUL DIDACTIC Timp Etapele lecţiei minute Timp Momentul organizatoric

5’

Conținutul informațional Ob. Op.

Activitatea profesorului - Salutul - Rugăciunea ,,Tatăl nostru” - Notarea absenţelor - Pregătirea pentru începerea orei -Sinaxarul zilei

Pregătirea elevilor pentru receptarea noilor cunoştinţe

3’

Anunţarea titlului şi a obiectivelor lecţiei

1’

-Profesorul va ruga 8 elevi să ia câte o fișă , pe care să fie scrise literele: Ă,B,C,E,I,R,S. Apoi, ei trebuie să așeze fișele astfel încât să descopere cuvântul cheie al lecției. -Profesorul anunță și scrie pe tablă titlul noului capitol EXPRIMAREA ÎNVĂȚĂTURII DE CREDINȚĂ și titlul lecției Biserica – lăcaș de închinare. Profesorul precizează obiectivele lecției: -prezentarea formei unei biserici, privită din exterior

Activitatea elevului - Salutul - Rugăciunea ,,Tatăl nostru” -Anunțarea absenților - Pregătirea pentru începerea orei,elevii vor avea notat pe tablă data și sfinții zilei -Un elev citește sinaxarul zilei Elevii urmează instrucțiunile profesorului și descoperă cuvântul cheie al lecției: BISERICĂ. -Elevii notează în caiete

Metode și procedee/

Strategia didactică Mijloace de învățare

Forma de organizare

Rugăciunea Catalogul

Activitate frontală

Anexa 1

Activitate individuală

Conversația Lectura

Jocul didactic fișe

Activitate frontală

Activitate individuală Tabla Expunerea

-Elevii sunt atenți la explicațiile profesorului. 3

Videoproiectorul Laptop Activitate

Evaluare

-părțile componente ale unei biserici și principalele obiecte de cult din biserică -regulile de comportare în biserică.

frontală

4