39 0 125KB
PROIECT DIDACTIC Data: 04.12.2018 Clasa: a VI-a Profesor: Malcoci Doinita Aria curriculara: Limbă şi comunicare Obiectul: Limba şi literatura română Subiectul: ,,Fata babei și fata moșneagului” de Ion Creangă. Explorarea textului Tipul lectiei : Comunicare si însuşire de cunoştinţe Competenţe specifice : 8. Lectura, audierea şi interpretarea textelor literare şi nonliterare, în limita standardelor de conținut. Subcompetenţe : 9.3 Aplicarea instrumentarului de interpretare a textului; 1.1Ierarhizarea ideilor dintr-un text narativ într-un plan simplu de idei, utilizînd enunţuri proprii
Obiective operationale : La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili : O1-să citească fluent, corect, expresiv şi conştient basmul cult ,,Fata babei și fata moșneagului” de Ion Creangă; O2- să recunoască personajele pozitive și negative din basm; O3- să identifice caracteristicile, ideile, sentimentele personajelor; O4- să-si prezinte personajul preferat, scoțându-i in evidență cele mai importante însușiri; O5- să descopere elementele specifice poveştilor(basmului); O6- să expună, în succesiune logică, momentele principale ale povestirii; O7- să-şi prezinte în mod independent şi original impresiile şi sentimentele caracterizând personajele prin acţiunile lor, prin descriere, făcând comparaţii. Metode didactice: conversaţia euristică, explicaţia, lucrul cu manualul, învăţatrea prin descoperire, ciorchinele, soarele caracteristicilor, Cinquin, 3 De ce ?, exerciţiul, exemplul. Mijloace didactice: manualul, planşe cu imagini din diferite basme, portretul lui Ion Creangă. Forme de organizare a activităţii: frontală, independentă, în perechi. Timp: 45 min 1
Bibliografie :
Crişan, A., Dobra, S, Limba şi literatura română, Manual pentru clasa a V-a, Editura Ştiinţa, Chişinău; Humanitas, Bucureşti 2015. www.didactic.ro www.google.md
MOMENTELE LECŢIEI I. Evoca re Moment organizatoric Captarea atenţiei
II.REALIZARE A SENSULUI Anuntarea subiectului si enuntarea obiectivelor Dirijarea învăţării si dobandirea
OB. OP.
ELEMENTE DE CONŢINUT
Se pregătesc cele necesare pentru desfăşurarea orei. Se asigură liniştea şi disciplina .
conversatia
Se vor afișa la tabla mai multe imagini ce repreyintă secvente din poveștile cunoscute. Li se va propune elevilor să recunoască poveștile și autorul acestuia. Li se va cere să numească și alte povești scrie de către Ion Creangă. Se realizează o discuție în baza informației despre autor. Ion Creangă (01.03.1837 – 31.12.1889), mare povestitor, scriitor român. A scris: • ”Capra cu trei iezi” • ”Punguta cu doi bani” • ”Povestea porcului” • ”Soacra cu trei nurori” • ”Ivan Turbincă” • ”Dănilă Prepeleac” • ”Fata babei si fata mosneagului”
Conversatia euristica
Cadrul didactic va anunţa elevii că ora aceasta vor învăţa ce este un basm şi care sunt caracteristicile specifice acestuia, având drept model textul suport din manual. O1 O3
METODE
Demonstrarea Exemplul
Explicaţia
Se citeşte basmul. Conversatia 2
cunostinţelor noi.
Se pun întrebări în baza textului citit : - ce ființe și obiecte supranaturale ai descoperit ? - care sunt personajele principale? - dar secundare ? - care sunt personajele pozitive? - dar negative?
O4 O2
Se explică sensul cuvintelor noi : Horopsit - Asuprit, prigonit, urgisit; chinuit. Gătej - Creangă sau nuia uscată, subțire, cu care se aprinde sau se ațâță focul. Ciur - Unealtă de cernut materiale granulare sau pulverulente, făcută dintr-o rețea deasă de sârmă sau dintr-o bucată de tablă ori de piele perforată, fixată pe o ramă; A îndruga - A toarce în grabă și grosolan; Pârlaz - trecere peste gard; Lozie - Specie de salcie sau de răchită din ale cărei ramuri se fac împletituri. Sălăşluire - Faptul de a (se) sălășlui; locuire, ședere; găzduire, ospitalitate; A fojgăi - A manevra cu zgomot foi de hârtie. Simbrie - Plată în bani (sau în natură) care se dă unei persoane angajate pentru un timp în serviciul cuiva; salariu, leafă. Salbă - Podoabă de purtat la gât, alcătuită dintr-unul sau din mai multe șiraguri de monede, medalii, pietre prețioase sau mărgele. A feşteli – a se murdări, a se face de râs. Hursuz - Morocănos, posac, neprietenos, necomunicativ, nesociabil. Aşijderea - Tot așa, la fel; asemenea. Cociorvă - Unealtă casnică compusă dintr-o placă de metal sau de lemn în formă de triunghi sau de semicerc, fixată la capătul unei cozi lungi, cu care se scoate jarul sau cenușa din cuptorul țărănesc de pâine. Alege un proverb si dezvoltă-l răspunzând la 3 De ce?. După muncă şi răsplată. Prietenul la nevoie se cunoaşte. Cine doreşte mult pierde şi puţinul ce-l are. 3
euristica Invatarea prin descoperire
Explicaţia
conversatia euristică conversatia euristică exemplul
3 De ce ?
Leneşul la toate, zice că nu poate. Mâţa blândă zgârie rău. Toată ziua îl porţi în braţe şi seara tot pe el îl dor picioarele. Bine faci, bine găseşti. Pomul se cunoaşte după roade şi omul după fapte. Ce ţie nu- ţi place, altora nu face. La plăcinte, înainte, la război înapoi.
Conversaţia Exemplul
Explicaţia
Numiti modurile de expunere atestate in urmatorul fragment: • „ Fata babei era slută, leneşă, ţâfnoasă, şi rea la inimă, dar pentru că era fata mamei, se alinta cum s-alintă cioara-n laţ, lăsând tot greul pe fata moşneagului. Adăugaţi însuşiri din text cuvintelor date: • Plăcinte _________________ • Apă ____________________ • Părul ___________________ • Căţeluşa ________________ Alcătuiţi cîte un CINQUAIN pentru fiecare fată. Fata (moşului / a babei) 2 adjective 3 verbe O propoziţie scurtă care o caracterizează Cuvînt generalizator / sinonim
Exerciţiul
Cinquin
Completaţi definiţia cu cuvintele dintre paranteze. Basmul este o naratiune în ..., în care se povestesc întâmplări ... la care iau parte personaje cu însusiri ... reprezentând fortele... si ale ... . (Versuri, proză, reale, fantastice, supranaturale, bine, frumos, rău.) III.REFLECŢIE Asigurarea
Soarele caracteristicilor Precizaţi, în perechi, cât mai multe caracteristici ale basmului. Câştigă cei care scriu în 4
Soarele
retentiei si a transferului
dreptul fiecărei raze o trăsătură a speciei basm. Fapte ireale, personaje fantastice, forţe ale binelui, forţe ale răului, personaje numeroase, acţiuni, lungă întindere… După 45 de minute, pot spune: • 1 element de noutate aflat azi… • 1 ezitare am avut (la,in timp ce)… • 1coleg care a fost activ… • In acest moment ma simt…. • Cred ca voi primi nota… Se va da tema pentru acasă. Elaborează un interviu imaginar ( din 10-15 replici) cu: 1. moşul 2. baba 3. fata moşului 4. fata babei.
Aprecieri finale
Se vor face aprecieri generale şi individuale, pozitive şi negative.
5
caracteristicilor Conversaţia Explicaţia