38 1 390KB
PROIECT DIDACTIC Unitatea de învățământ: Școala gimnazială Chicerea - structura Goruni Data: 27 februarie 2020 Propunător: Mirlescu Ecaterina Clasa: Pregătitoare Aria curriculară: Om și societate Disciplina: Dezvoltare personală Unitatea de învaţare: Abilități și atitudini de învățare Subiectul activităţii: Reguli de organizare a învăţării Tipul de activitate: consolidare și sistematizare a cunoștințelor Forma de realizare: activitate integrată Discipline integrate: DP, CLR, MM, AVAP Competenţe specifice vizate: DP: 2.2 Identificarea regulilor de comunicare în activitatea şcolară 3.1. Identificarea unor rutine în activitatea şcolară 3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învăţarea şi succesul şcolar CLR: 1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar; 1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar; AVAP: 2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale; MM: 2.1. Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text; 3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare; Obiective operationale: Cognitive O1 – să recunoască regulile școlare din textul poeziei citită de propunător; O2- să precizeze minim o regulă școlară în afara celor sugerate de poezie; O3- să formuleze răspunsuri potrivite la ghicitori; O4- să coloreze imagini în care regulile școlare sunt respectate; Afective: O5- să manifeste o atitudine pozitivă față de respectarea regulilor în mediul școlar; O6 - să își aprecieze corect propriul comportament manifestat în prezența colegilor; O7- să participe cu interes la activitate;
Psiho-motorii: O8 - să aibă o poziție adecvată în bancă pe parcursul activității; Strategia didactică Metode și proceedee didactice: conversaţia, explicaţia, expunerea, exerciţiul, jocul; Mijloace didactice: calendarul naturii, scrisoare cu textul poeziei, ghicitori despre reguli școlare, fișe de evaluare, creioane, carioci, recompense. Forme de organizare: frontal, independent Resurse: umane: 13 elevi; temporale: 35 minute + 15 minute activitate recreativă; Bibliografice: 1. MECTS -„Programa școlară pentru disciplina Dezvoltare personală , Bucuresti, 2013; 2. "Organizarea interdisciplinara a ofertelor de învatare pentru formarea competentelor cheie la școlarii din clasele I-IV - program de formare continua de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învatamântul primar"- suport de curs – 2013; 3. Pițilă, Teodora și colaboratorii, Dezvoltare personală - auxiliar didactic, Editura ART, București 2013.
DEMERSUL DIDACTIC Nr.
Etapele
Crt.
lecției
Strategii didactice
Ob. Op.
Conținut instructiv - educativ
Timp
Metode și
Mijloace
Forme de
procedee
didactice
organizare
Pregătirea materialelor necesare pentru desfăşurarea 1.
Moment organizatoric
lecţiei. Are loc ,,Întâlnirea de dimineață” cu etapele ei: Prezenţa, salutul identificarea zilei, precizarea datei.
Evaluare
Calendarul 5
Conversația
min. Jocul
Solicit elevilor cântecelul de înviorare: „7 ani de-acasa!” Copii, astăzi am primit o scrisoare chiar de la Zâna
naturii, albinuțele
frontal
pentru
Observarea elevilor
prezență
Primăvară. Arăt elevilor scrisoarea și apoi o deschid. - În scrisoare descopăr o poezie pe care le-o citesc elevilor: 2.
Captarea atenției
,,La şcoală de cum venim/ Regulile ne-amintim:/
3
Mâna să o ridicăm,/ Rândul să ni-l aşteptăm,/ Pe
min.
holuri mergem încet,/ Colegii-i ascultăm atent./ Ne
scrisoarea
frontal
Observarea
frontal
observarea
Expunerea
respectăm între noi/ Şi ne-ajutăm la nevoie./ Sarcinile le-mplinim/Și recompense primim.” Adresez apoi elevilor următoarele întrebări: Anunțarea 3.
1. Despre ce este vorba în această poezie? - Se anunţă titlul lecţiei noi: Regulile noastre!
temei și a
- Anunț elevilor obiectivele lecţiei: vom identifica
1
obiectivelor
regulile școlare și ne vom aminti de ce este important să
min.
operaționale
respectăm aceste reguli.
Explicația
2. Credeți că Zâna Primăvară știe că voi mai încălcați regulile școlare? Oare, ce regulă încălcați voi mereu? Reactualizar 4.
ea
3. Copii, ați vrea să-i arătați Zânei că știți să respectați și O7
Conversația
4. Vă amintiți despre ce am discutat ora trecută, copii?
cunoștințelor
frontal
5. Ce înseamnă comportamentul, copii? O8
5.
această regulă?
Dirijarea învățării
1. Ce reguli sunt prezentate în poezie? 2. De ce sunt importante aceste reguli? 3. Citesc elevilor câteva ghicitori despre regulile școlare ale clasei noastre pe care ei trebuie să le recunoască. Vorbim pe rând Știu colegii să-mi ascult, Când la sarcini ei răspund, O2
Sunt atent deși sunt mic Vorbesc doar când sunt numit. Suntem politicoși La școală mereu când vin Eu colegii mi-i salut, Știu să fiu elev plăcut,
O3
Multe zâmbete s-adun. Suntem atenți
O5
verbale
6. Cum trebuie să ne comportăm faţă de persoanele din jur? Recitesc fiecare vers al poeziei.
O1
Aprecieri
Când vorbește învățătoarea
18 min.
Conversația
frontal
Aprecieri verbale
Eu ascult și mă gândesc, Câte lucruri minunate, De la ea eu dobândesc. Păstrăm ordinea și disciplina Dacă pe băncuța mea O6
Este ordine mereu Ghici ce regulă știu eu Să respect căci nu e greu? Folosim tonul potrivit Niciodată eu nu uit Colegii să mi-i respect Aleg tonul potrivit
O8 O2 Realizarea 6.
feed-back-
personală? O5
ului
8 min. Încheierea
5 min.
Conversația
frontal
O4 O8
Aprecieri verbale
școală? În afara celor descoperite în poezie și ghicitori? Elevii vor primi o fișă cu următoarea cerință: Colorează imaginile unde elevii respectă regulile
Evaluarea activității
2. De ce sunt importante aceste reguli? 3. Ce reguli mai respectați voi copii când sunteți la
O8
7.
Mă exprim mereu corect. 1. Despre ce am discutat astăzi la ora de Dezvoltare
Evaluare
școlare. (Anexa 1) După rezolvarea sarcinii din fișă, cer elevilor să schimbe
Exercițiul
lucrarea cu colegul de bancă pentru o evaluare în perechi. Fac aprecieri colective şi individuale asupra modului de
Fișe de evaluare
Independent
scrisă coevaluare
3
Jocul
Medalii
Frontal
Aprecieri
8.
Activitate 9.
Anexa 1
lucru şi a participării la activitate.
activității
recreativă
Cer elevilor să cânte cântecul: ,,Bingo” Elevii vor primi o fișă de colorat cu următoarea cerință: O8
Desenează în interiorul florii albinuța care te reprezintă. (anexa 2)
min.
verbale
Exercițiul
Fișă de lucru
independent
observarea
Anexa 2