CLR La Moară - Predare [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

Proiect de activitate didactică online Data: 18.11.2020 Clasa: I E

Aria curriculară: Limba și comunicare Disciplina: Comunicare în limba română Unitatea tematică: „Muncim, învățăm, ne jucăm” Titlul lecției: ”La moară – sunetul și litera O” Tipul lecţiei: Lecție de comunicare / însușire de noi cunoștințe Durata: 40 minute Forma de realizare: activitate integrată Disciplina integrată: Muzică și mișcare COMPETENȚE SPECIFICE Comunicare în limba română: 1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate; 1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate; 2.1. Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare; 3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână; 4.1. Scrierea literelor de mână

Muzică și mișcare: 1.1. Receptarea unor sunete din mediul înconjurător şi din natură, cu durate, intensităţi şi viteză de succesiune contrastante

Obiective operaționale: La finalul activității didactice, elevii vor fi capabili: O1 - să citească corect și conștient cuvintele date prin intermediul aplicației WordWall; O2 - să despartă corect cuvintele în silabe pentru a identifica corect poziția sunetului ”o” în structura cuvintelor; O3 - să alcătuiască 3-5 enunțuri simple (formate din 3,4,5 cuvinte) pe baza imaginilor din manual; O4 - să scrie corect litera ”o” prin respectarea modelului din manual/caietul auxiliar și pe baza explicațiilor primite. Strategii didactice: 1. Metode şi procedee: conversaţia, explicația, exercițiul, demonstrația, audiția; 2.Mijloace de învăţământ (resurse tradiționale și moderne): manual E.D.P, caiete auxiliare editura Carminis, dispozitive digitale (calculator/laptop/tabletă/telefon), internet, platforma Adservio, aplicația Zoom, aplicația WordWall; 3. Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală; 4. Forme de evaluare a activității: observarea sistematică, aprecieri verbale, autoevaluarea, aprecierea colectivă; Bibliografie: Programa şcolară pentru disciplina COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ pentru Clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a, nr. 3418/19.03.2013 Niţă, S., (2001),Metodica predării limbii române în clasele primare, Editura Aramis

Desfășurarea activității Etapele lecţiei

Ob. Op.

1. Moment organizatoric 7 min.

2. Captarea atenției 5 min.

O1

Conţinutul știinţific Activitatea învățătoarei Activitatea elevilor Pregătirea pentru desfăşurarea activităţii: - accesez platforma Adservio, creez - intră pe platforma Adservio și lecția intitulată ”La moară”, le trimit se conectează la lecția inițiată invitația elevilor pentru a participa la de către învățătoare, accesând lecție; Atașeaz linkul pentru accesul la butonul ”Participă” sau se lecție și pe grupul de Whatsapp al conectează pe contul clasei și clasei. accesează linkul pentru a se - mă asigur că dispozitivele tuturor conecta la lecție. elevilor funcționează (camera,sonorul, - verifică funcționalitatea microfonul, conexiunea la internet); conexiunii video și audio; -salut elevii pe măsură ce se - își salută învățătoarea, conectează și inițiaz o conversație colegii, participă la jovială, până la conectarea tuturor conversație. elevilor. Efectuarea prezenței: - utilizez aplicația Wordwall - participă la activitatea de (https://wordwall.net/resource/565421 realizare a prezenței. Sunt 7/catalogul-clasei) pentru a efectua atenți la numele selectat prin prezența. Utilizez funcția ”Partajare intermediul aplicației și rostesc ecran” pentru a antrena elevii în acest cuvântul ”Prezent” atunci când exercițiu. apare numele lor. - pentru captarea atenției și intuirea - privesc cu atenție cuvintele și literei pe care urmează să o exersăm, le citesc, în ordinea în care le partajez copiilor un joc care sunt numiți; presupune citirea cuvintelor, utilizând aplicația Wordwall

Strategii didactice Metode şi Forme de Resurse procedee organizare materiale exercițiul dispozitive organizatoric frontal electronice (laptop, calculator, tabletă, conversația telefon) și internet

Forme de evaluare

Platforma Adservio, aplicația Zoom, Whatsapp aplicația Wordwall

conversatia

frontal

exercițiul

individual

aplicația Wordwall

aprecieri verbale

3. Anunţarea temei și a obiectivelor 2 min. 4.Dirijarea activității 12 min.

O2 O3

(https://wordwall.net/resource/689923 3/copy-cite%c8%99te-cuvintele-o-o) - numesc fiecare elev pentru a citi câte un cuvânt. - anunț tema și obiectivele lecției pe înțelesul copiilor și îi invită să audieze cântecul ”A,a,a, acum e toamnă, da!” de Ana Motora-Ionescu - le solicit elevilor să deschidă manualele la pagina 32. Adresez întrebări în legătură cu imaginea de la exercițiul 1, care ilustrează o moară și le partajez ecranul; - îi invit să vizioneze materialul video din manual pentru a descoperi dacă răspunsurile lor au fost intuite corect; - adresez întrebări pe baza materialului vizionat: ”Cine sunt personajele?”, ”Ce fac personajele?”,”Unde se află personajele?” - citesc cerința exercițiului 2 și îi încurajez pe copii să rezolve verbal cerința, adică să despartă în silabe cuvintele corespunzătoare celor 3 imagini și să identifice poziția sunetului ”O”. - continuă lecția prin rezolvarea exercițiului 3 a cărui cerință este asemănătoare cu cea a exercițiului anterior. - pentru partea de scriere, le explic

- în urma exercițiului de citire, intuiesc tema lecției; - audiază cântecelul;

conversaţia

- elevii deschid manualul la pagina indicată și formulează răspunsuri la întrebările învățătoarei;

conversatia

- vizionează materialul video; - formulează propoziții pentru a răspunde la întrebările învățătoarei; - privesc imaginile de la exercițiul 2, pronunță cuvintele corespunzătoare imaginilor, despart cuvintele în silabe și identifică poziția sunetului ”o” la începutul, în interiorul sau la sfârșitul cuvintelor. - rezolvă verbal sarcina pentru exercițiul 3

frontal

manual digital

frontal

manual

audiția

calculator explicaţia exercițiul

aprecieri verbale

5.Obținerea performanței 10 min.

6. Evaluarea activității 2 min. 7. Încheierea activității 2 min.

O4

elevilor elementele care compun litera ”o” de mână și îi încurajez să exerseze scrierea literei în manual, cu creionul grafic sau stiloul.

- sunt atenți la explicații și își pregătesc postura și instrumentele de scris pentru exersarea literei.

- le spun că vom exersa scrierea literei ”o” în caietul de scriere, la pagina 27 - le voi partaja pagina din caietul auxiliar și voi scrie concomitent cu ei, sprijinind astfel învățarea; - voi scrie împreună cu ei data, voi identifica titlul, voi scrie 2 rânduri cu litera „o” și câte un rând cu cuvintele ori, maro, Roman, Miron; - voi răspunde la întrebările elevilor, pentru a clarifica eventualele nelămuriri. - evaluarea se va face prin intermediul copiilor. Aceștia își vor aprecia munca prin încercuirea cu un creion verde a 5 litere pe care consideră că le-au scris foarte bine. - voi face aprecieri globale asupra participarii copiilor și a modului de lucru pe parcursul orei, anunț pauza (20 min) și ora la care va începe următoarea activitate.

- elevii deschid caietele de scriere la pagina 27, scriu data, identifică titlul lecției și scriu elementele indicate de învățătoare; - adresează întrebări când au nelămuriri.

explicația

frontal

demonstrația

individual

conversația

frontal

explicația

individual

observarea sistematică aprecieri verbale

demonstrația exercițiul

- elevii vor face aprecieri asupra modului în care au lucrat.

conversația

frontal

- elevii ascultă aprecierile.

conversația

frontal

caiet auxiliar, instrumente de scris

autoevaluare

aprecieri colective

Realizarea prezenței

Citirea cuvintelor