31 1 288KB
PROIECT DE LECŢIE DATA: 21.03.2018 CLASA : a III-a A ÎNVĂŢĂTOAR: Scîntei Liliana PROPUNĂTOR: Lungu Florentina ARIA CURRICULARĂ : Matematică şi ştiinţe DISCIPLINA: Matematică UNITATEA TEMATICĂ: Elemente de geometrie SUBIECTUL LECŢIEI: Pătratul TIPUL LECŢIEI: Mixtă FORMA DE REALIZARE: activitate integrată DURATA: 45 minute COMPETENŢE SPECIFICE: M.E.M 3.1. Localizarea unor obiecte în spaţiu şi în reprezentări, în situaţii familiar 3.2. Explorarea caracteristicilor simple ale figurilor şi corpurilor geometrice în contexte familiare A.V.A.P 2.1. Utilizarea în contexte variate a materialelor în funcţie de proprietăţi ale acestora şi de tehnici de lucru adecvate OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a. cognitive: OC1- sã recunoascã figurile geometrice corespunzãtoare noţiunilor geometrice învãţate anterior; OC2- să descrie pătratul OC3- să compare pătratul cu dreptunghiul OC4- să asocieze pătratul cu feţele plane ale unor obiecte din mediul înconjurător OC5- să aplice formula perimetrului pătratului în probleme OC6- să analizeze pătratul, ca figură geometrică OC7- sã construiascã folosind beţe de chibrit, pe bancã şi apoi în caiete,dreptunghiuri şi pãtrate
b. psihomotorii:
OP1- să coordoneze actul manevrării instrumentului de scris şi al riglei, în reprezentarea figurilor geometrice OP2- sã construiascã figuri geometrice cu ajutorul beţelor de chibrit c. afective: OA1- să participe cu interes la activitate Metode şi procedee: observaţia, explicaţia, exerciţiul, conversaţia, descrierea, problematizarea, jocul didactic Mijloace şi materiale didactice: manual, caiete, beţe de chibrit, fişe de lucru, plicuri Forma de organizare: frontal, individual; Bibliografie: 1.M.E.C.,Programa şcolară clasele a III-a şi a IV-a, Bucureşti, 2004 2.Radu,Mihaela-Ada, Rodica Chiran , MATEMATICĂ – Manual pentru clasa a III-a, Ed Aramis, Bucureşti, 2016 3.Neacşu, Ioan, (coord), (1988), Metodica predării matematicii la clasele I-IV, E.D.P., Bucureşti; 4.Gardin, M.,Gardin, F., (2007), MATEMATICĂ – culegere de exerciţii şi probleme,Editura Paralela 45, Piteşti
Desfășurarea lecției MOMENTELE LECŢIEI
Timp
OB. OP.
1.
2.
3.
1. Moment organizatoric
2. Verificarea temei pentru acasă
3. Captarea atenţiei
CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI Activitatea învățătorului Activitatea elevilor 4.
6.
STRATEGIA DIDACTICĂ Metode și Mijloace de Forme de procedee învățământ organizare 7. 8. 9.
* Se va organiza locul de desfasurare al lectiei pentru Elevii îşi pregătesc cele desfasurarea in conditii optime a necesare pentru lecţie procesului de predare invatare. * Se vor pregati materialele necesare lectiei. Pregătirea clasei de elevi şi a mijloacelor de învăţământ necesare desfăşurării lecţiei.
* Verificarea temei calitativ şi cantitativ.
Elevii numiţi citesc tema pentru acasă.
Îi invit pe elevi să participe la un joc: ,,Bețișoare, bețișoare” (ANEXA1). Fiecare elev primește câte un plic care conține bețișoare de chibrit, ei vor trebui
Elevii primesc plicul şi rezolvă sarcinile.
EVALU -ARE 10.
Frontal
exerciţiul
tema pentru acasă
conversaţia
Bețișoare de chibrit
jocul didactic
plicuri
frontal
Frontal
observarea sistematic ăa comportamentului elevilor
să rezolve sarcinile matematematice.
4.Anunţarea subiectului şi a obiectivelor
5. Dirijarea învăţării
Voi cere să observe o imagine, ce fel de figuri geometrice mai apar pe langă dreptunghi,câte laturi au acestea,cum arată vârfurile şi colţurile acestora..Anunţ subiectul şi obiectivele lecţiei. PĂTRATUL Scriu titlul lectiei pe tabla.
Notează în caiete.
Le denumesc elementele caracteristice ale pătratului: latura,varf, unghi Desenam pe tabla și în caiete un Notează în caiete. un pătrat şi notăm definiţia şi caracteristicile acestora. Pătratul este patrulaterul care are toate laturile egale și unghiurile drepte. Se face o aplicație unde elevii vor identifica pătratele dintr-o mulțime de figuri geometrice. Observa si completează Prin descoperire, elevii vor trebui să exemplifice obiecte şi lucruri Denumesc obiecte de din jur care au diferite forme prin clasă geometrice.
Conversaţia
Conversatia
Frontal
Plansa
Frontal
Exercitiul schema frontal
Fisa descoperi-
Observarea sistematica
rea Pentru a verifica dacă au înţeles, Rezolvă exercițiile ne vom folosi de câteva exerciții propuse din manual: 6. Realizarea feed-backului
1. Completează fiecare figură astfel încât să devină un pătrat. 2. Desenează cu rigla și echerul: un dreptunghi cu lungimea de 6 cm si lățimea de 2 cm și un pătrat cu latura de 4 cm. Adresez elevilor următoare întrebare: Ce este perimetrul? Cum se calculează perimetrul unui dreptunghi? Dar a unui pătrat? Scriem la tabla și pe caiete: Perimetrul este suma lungimilor tuturor laturilor. P= 4*l Verificăm din nou dacă au înțeles printr-o serie de probleme: 1. La masa de duminică, bunicii au musafiri. Ei au așăzat una lângă alta doua mese în formă de pătrat cu latura de 130 cm. Află perimetrul figurii formate.
individual
Exercitiul
Notează în caiete Conversatia frontal Rezolvă problemele propuse.
2. O grădină în formă de pătrat cu latura de 20 m este împărțită în 4 parcele egale, ca în figură. Una dintre parcele este împrejmuită cu un gard din plasă de sârmă. Câți metrii de plasă de sârmă sunt necesari? 7. Obţinerea performanţei
Muncă individuală. Elevii vor primi fișe de lucru (ANEXA 2)
Observa, recunosc formele geometrice si completeaza fisa.
Conversaţia Exerciţiul Conversaţia Explicatia
8.Aprecieri şi recomandări.
Se fac aprecieri si observatii asupra activităţii desfăşurate.
Tema pentru acasa
Rezolvare exercițiilor de la pagina Elevii isi noteaza tema. 2 a fișei de lucru.
Fișe de lucru ANEXA 2
Individual
Autoevalua rea
ANEXA 1 Sarcina 1: Construiţi 5 pătrate din 6 beţe de chibrit. Sarcina 2: Construiti trei patrate din 10 bete de chibrit.