33 0 136KB
PROIECT DIDACTIC
Data: 11.XI.2016 Clasa: a Xa C Profesor: Strugariu Loredana Unitatea de învăţământ: Colegiul Naţional “Eudoxiu Hurmuzachi” Rădăuţi Disciplina: Matematică Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe Unitatea de învăţare: Mulţimi de numere Titlul lecţiei: Numere complexe sub formă algebrică. Aplicaţii Tipul lecţiei: Recapitulare, sistematizare şi consolidare a cunoştinţelor – varianta de lecţie bazată pe un plan alcătuit de profesor Durata: 50 minute. Locul desfăşurării: Cabinet de matematică SCOPUL LECŢIEI: Consolidarea şi aprofundarea cunoştinţelor referitoare la numerele complexe sub formă algebrică. OBIECTIVE OPERAŢIONALE O1 să opereze cu numere complexe scrise sub formă algebrică; O2 să aplice proprietăţi ale operaţiilor cu numere complexe scrise sub formă algebrică; O3 să determine conjugatul, modul şi opusul unui număr complex scris sub formă algebrică; O4 să afle rădăcinile pătrate ale unui număr complex scris sub formă algebrică; O5 să rezolve ecuaţii de gradul II cu coeficienţi complecşi; O6 să utilizeze relaţiile lui Viète în probleme de algebră; O7 să interpreteze geometric numere complexe scrise sub formă algebrică. STRATEGII DIDACTICE Metode de învăţare/ de instruire: Conversaţia Conversaţia euristică Algoritmizarea Explicaţia Exerciţiul Problematizarea
Forme de organizare a clasei: Frontală Individuală
Forme de evaluare: Observaţia Aprecierea
Resurse materiale: Materiale didactice: fişă tip ciorchine, fişe de lucru, proiect didactic, prezentare PP. Mijloace de învăţământ: tabla, cretă, videoproiector.
Resurse procedurale: Investigaţia ştiinţifică Observarea sistematică a elevului Rezolvarea de probleme/situaţii problemă
Bibliografie: 1. Mircea Ganga, Manual clasa a X-a, Ed. Mathpress, 2005. 2. Lucian Dragomir, Probleme de matematică, clasa a X-a, Ed. Paralela 45, 2013. 3. Gh. A. Schneider, Exerciţii şi probleme de clasa a X-a, Ed. Hyperion, Craiova, 2010. 4. Variante Bacalaureat 2007, 2008 – variante oficiale. 5. Internet.
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode de învăţământ Evaluare
Moment oranizatoric (3 min) Se verifică prezenţa la oră şi se captează atenţia elevilor. Se verifică, individual/ frontal, calitativ, cantitativ, tema pentru acasă, prin sondaj. Elevii se pregătesc pentru oră. Conversaţia Observaţia MOTTO: “Cel mai scurt drum între două adevăruri din domeniul real, trece printr-un domeniu imaginar.” (Jacques Hadamard)
Actualizarea cunoştinţelor (7 min) Anunţarea temei ce urmează a fi recapitulată şi a obiectivelor lecţiei: Numere complexe sub formă algebrică. Aplicaţii Distribuirea materialului didactic necesar desfăşurării lecţiei.
Exerciţiu de spargerea gheţii Completarea sau prezentarea schemei: Istoria numerelor complexe (fişa nr. 1) Se reactualizează noţiunea de număr complex, scris sub formă algebrică şi cunoştinţele învăţate (fişa nr. 2 - tip ciorchine)
Conversaţia Explicaţia Metoda ciorchinelui Analiza răspunsurilor Completarea cunoştinţelor lacunare în ciorchine
Elevii răspund la întrebări
şi completează la tabla mobilă fişa nr. 2 tip ciorchine. Sistematizarea şi consolidarea cunoştinţelor (35 min)
Se dau indicaţii privind rezolvarea fişelor de lucru Elevii analizează fişele de lucru.
Conversaţia Exerciţiul Observaţia Explicaţia
Se discută modul de rezolvare al tipurilor de problemă din Fişa de lucru. Se reactualizează noţiunile teoretice referitoare la forma algebrică a unui număr complex odată cu rezolvarea exerciţiilor din fişă. Se rezolvă la tablă o parte din exerciţiile propuse. Explicaţia, conversaţia, conversaţia euristică, algoritmizarea, problematizarea, învăţarea prin descoperire, studiul de caz
Răspund la întrebările profesorului. Rezolvă problemele şi comunică rezultatele. Observarea
sistematică a elevilor, aprecierea răspunsurilor primite
Asigurarea feedbackului şi evaluarea elevilor (3 min) Se realizează printr-un set de întrebări din tema Numere complexe sub formă algebrică. Aprecieri asupra modului în care au răspuns elevii la lecţie. Se notează răspunsurile primite şi se apreciază elevii care au participat activ la lecţie. Se anunţă test pentru ora următoare. Răspund la întrebări. Conversaţia Aprecierea răspunsurilor primite.
Notarea răspunsurilor.
Tema pentru acasă (2min) Problemele din Fişa de lucru care nu au fost rezolvate în timpul orei. Temă suplimentară: subiecte din variantele oficiale BAC 2008. Notează tema. Conversaţia