PROIECT-DIDACTIC Monolog [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DIDACTIC Școala: Colegiul Național „Dr. Ioan Meșotă” Brașov Profesor: Greavu Alina Mihaela Data: 15.12.2016 Obiectul: Limba și literatura română Clasa: a VI-a Subiectul lecției: Monologul Tipul de lecție: De însușire a noilor cunoștințe

COMPETENȚE GENERALE -receptarea mesajului oral în diferite situații de comunicare; -utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situații de comunicare monologată și dialogată; -receptarea mesajului scris din texte literare în scopuri diverse;

-utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise în diferite contexte de realizare cu scopuri diverse; COMPETENȚE SPECIFICE 2.1 înlănţuirea clară şi corectă a ideilor într-un monolog (narativ, descriptiv, informative) 2.4 adaptarea vorbirii la situaţia concretă de dialog sau de monolog 4.1 redactarea textelor cu destinaţii diverse CONȚINUTURI ASOCIATE -ordonarea ideilor în comunicare (actualizare): realizarea orală a unui plan simplu şi dezvoltarea acestuia prin adăugarea ideilor secundare - monologul oral (texte narative, descriptive, informative) - rezumatul unui text citit (literar sau nonliterar); aprecieri personale referitoare la textele epice şi lirice studiate OBIECTIVE OPERAȚIONALE a) Cognitiv-formativ La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să:

-definească monologul; -să identifice sentimentele exprimate într-un monolog; -să realizeze un monolog; b) Afective -să participe cu interes la activitățile propuse; -să se angajeze voluntar la activitate; c) Psihomotorii -să folosească corect mijloacele auxiliare; RESURSE -loc de desfășurare: sala de clasă; -capacități normale de învățare a elevilor; METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, demonstrația; MATERIALE ȘI MIJLOACE: cretă, tablă, fișe; FORME DE ORGANIZARE: frontal și individual;

FORME DE EVALUARE: evaluare orală;

ETAPELE LECȚIEI Moment organizatoric 2 minute

ELEMENTE DE CONȚINUT STRATEGII DIDACTICE Profesorul salută elevii și asigură METODE MIJLOACE condițiile necesare desfășurării Conversația optime a activității.

Reactualizarea cunoștințelor 5 minute

Profesorul adresează întrebări Conversația referitoare la lecția anterioară („Dialogul”) - Ce au reținut din lecția precedentă ? - Cine poate să spună cu propriile cuvinte definiția dialogului ? - Există ceva neclar ?

Captarea atenției 4 minute

Profesorul susține un monolog și Deducerea le adresează elevilor întrebări pe subiectului baza acestuia, pentru a-i

determina să-și dea seama de subiectul lecției. Anunțarea subiectului Profesorul anunță tema Elevii își lecției ( Monologul ) și notează titlul pe notează titlul 2 minute tablă. în caietele de clasă. Prezentarea noului conținut Profesorul încearcă împreună cu Elevii răspund Tabla 25 de minute elevii să dea o definiție întrebărilor Cretă Monologului. profesorului, Profesorul dictează cea mai bună apoi își definiție, făcând anumite notații notează pe tablă : definiția în - Monologul este forma de caiet. comunicare în cadrul căreia o persoană/un personaj își exprimă gânduri, stări, sentimente. Profesorul, împreună cu elevii, Elevii răspund oferă caracteristicile monologului, întrebărilor rolurile acestuia atât în profesorului și comunicare, cât și în literatură. își notează în Rolul monologului este de a caiete rolul afla care sunt trăirile monologului,

personajului, sentimentele și de asemenea poate fi un mod de caracterizare a personajului. - mărcile afective ale monologului sunt verbele la persoana I, pronumele personale la persoana I și pronumele posesive. - Monologul poate fi de două feluri interior = mesajul nu este exprimat cu voce tare; exterior = mesajul este rostit în prezența altor persoane. Profesorul va împărți o fișă de lucru, cu două texte și exerciții și le va solicita elevilor să rezolve exercițiile pe rând, cu excepția exercițiului 4 de la primul text; la final, profesorul le va solicita să completeze tabelul de pe fișă cu asemănări și deosebiri între dialog și monolog.

mărcile afective și caracteristicile spuse de profesor.

Elevii citesc textele aflate pe fișă pe rând și rezolvă exercițiile. Elevii vor face comparație între dialog și monolog.

Asigurarea feed-back-ului

Evaluarea formativă 10 minute

Tema pentru acasă 2 minute

Feed-back-ul are loc permanent pe Feed-back parcursulul conversației. Se concretizează prin aprecieri verbale și solicitarea unor idei formulate de elevi. Profesorul le cere elevilor să Conversația construiască un monolog, pentru a se asigura că au înțeles despre ce este vorba (exercițiul 4). Profesorul le cere elevilor să se Conversația imagineze în postura directorului școlii, la deschiderea noului an școlar și să prezinte printr-un monolog mesajul de întâmpinare.