26 0 113KB
Proiect didactic Data: Clasa a IX-a Profesor: Jioară Marta Disciplina: Matematică- geometrie Unitatea de învăţare: Arii Subiectul: Oră de sinteză Tipul lecţiei: de aplicare a cunoştinţelor Competenţe specifice: 7.1. Recunoaşterea în diverse enunţuri şi utilizarea în rezolvări de probleme a formulelor de calcul a ariilor triunghiului, patrulaterelor, discului. 7.2. Alegerea reprezentă-rilor geometrice adecvate în vederea calculului lungimilor de segmente, măsurilor de unghiuri şi de arii. Obiective operaţionale: -
elevul să explice oral diferența dintre perimetru și arie a unui patrulater;
-
elevul să utileze formulele pentru perimetru și arie în probleme;
-
elevul să calculeze lungimi de segmente folosind aria sau perimetrul unui patrulater.
Mijloace didactice: tabla, manualul culegere, fisa de lucru, catalog. Metode de învăţământ: conversaţia, conversatia euristica, exerciţiul, exemplul, observatia, rebus matematic, formula matematica. Materiale didactice: tabla, cretă, manuale, caiete. .Forme de organizare a clasei:frontală, individuala. Timp: 45 minute.
Desfăşurarea activităţii:
Etapele lecţiei
Activitatea profesorului
Activitatea elevului
Profesorul notează absenţii.
Elevul de serviciu spune absenţii.
Se verifică prezenţa caietelor, manualelor.
Evaluarea
Metode şi mijloace didactice Metode: conversaţia.
frontal Mijloace: catalogul
Profesorul pune intrebari: „ Despre ce am discutat la geometrie?”
Evocarea 10 min
„Ce patrulatere am studiat?” Pentru a ne reaminti principalele notiuni invatate, sa rezolvam urmatorul rebus prezent în fisa de pe banca. Frontal
Metode: conversaţia euristica, rebusul matematic.
Elevii împreuna cu profesorul completeaza rebusul pregatit.
Titlul lecţiei: Ariile. Oră de sinteză
Metode: conversaţia.
Ca principale obiective:
Formule pentru calculul ariei patrulaterelor studiate.
Elevii notează titlul lecţiei şi ascultă
frontal Mijloace:
Anexa 2
Fisa de lucru- ARIILE patrulaterelor Clasa a VII-a 1. Completati urmatoarele propozitii pentru a obtine egalitati adevarate: a) Aria unui patrat are formula: A ..... ( B b) h b) A reprezinta formula pentru aria .................... 2 c) P 4 ...... ( formula perimetrului unui romb) d) .... b h ( aria unui paralelogram) 2. Completati tabelul: Datele problemei: l patrat 5cm B 14cm; b 6cm; h 8cm
Promb 80cm
d1 18cm; d 2 26cm L 15cm; l 9cm
Concluzia P ..... ......... A ...... .......... .......... .................. A . ................ ... ... l romb ........... ........... .............. ............... ... ... A ............ ............... A
3. Rezolvati problemele: a) Un dreptunghi are aria de 12cm 2 , iar lungimea de 4 cm. Aflati latimea dreptunghiului.
b) Perimetrul unui patrat este 32cm . Determinati lungimea laturii patratului si aria patratului.
c) Linia mijlocie a unui trapez este de 14cm , iar inaltimea trapezului este de 7cm . Aflati aria trapezului.
d) Latura unui romb este egala cu un sfert din latura unui patrat de arie 64cm 2 . Aflati perimetrul rombului
Anexa 3
Tema la matematica- clasa a VII-a Ariile patrulaterelor 1. Aria uni dreptunghi de lungime 18 cm şi lăţime 13 cm este ……cm 2 . 2. Perimetrul unui pătrat de arie 16 cm
2
este ……cm.
3. Aria unui romb cu lungimile diagonalelor de 16 cm, respectiv 22 cm este …….cm 2 . 4. Perimetrul unui dreptunghi de arie 140 cm 2 şi lăţime de 10 cm este …..cm. 5. Aria unui trapez cu B=28 cm, b=19 cm, h=12 cm este …..cm 2 . 6. Aria paralelogramului ABCD cu AB=12 cm, înălţimea din D de 8 cm este …..cm
2
.
7. Fie MNPQ romb cu latura de 10 cm, lungimea înălţimii corespunzătoare lui MN de 7 cm este …..cm 2 . 8. Aria unui trapez isoscel ABCD, AB=24 cm, CD=18 cm, DA=6 cm,
m( B ) 30
este …..cm 2 .