35 1 154KB
PROIECT DE LECȚIE
FRACȚII DESPRE DELTA DUNĂRII
PROIECT DE LECȚIE
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Sat Nedelea Clasa: a II - a A Propunător:Răducanu Mădălina Disciplina: Matematică și explorarea mediului Unitatea de învățare: Medii de viață de la noi și din alte zone Subiectul lecției: Fracțiile. Despre Delta Dunării Tipul lecției: consolidare de priceperi și deprinderi Scopul lecției: - Formarea deprinderilor de a citi și a scrie numerele raționale Competențe specifice: 1.5. Efectuarea de înmulțiri și împărțiri în concentrul 0 – 1000 prin adunări/scăderi repetate 1.6.Utilizarea unor denumiri și simboluri matemtice (sumă, total, termenii unei sume, diferență, rest, descăzut, scăzător, produs, factorii unui produs, cât, deîmpărțit, împărțitor, , =, :, ) în rezolvarea și / sau compunerea de probleme 3.1. Rezolvarea de probleme în cazul unor investigații, prin observarea și generalizarea unor modele sau regularități din mediul apropiat 3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relația cu mediul naturall și social Obiective operaționale: La finalul lecției, toți elevii trebuie: O 1.6.1. – să folosească termenii de numărător, numitor și fracție O 3.1.1. – să scrie cel puțin 3 numerele raționale din 5, sugerate de imagini O 3.1.2. – să scrie întregul sub forma unor fracții echivalente O 3.1.3 – să compare cel puțin 3 fracții cu același numitor din 5 O 3.2. 1. – să manifeste formuleze cel puțin un enunț din care să reiasă interesul pentru protejarea mediului înconjurător Strategii didactice: a) Metode/procedee/tehnici - observația, conversația, explicația, exercițiul, jocul, activitatea practică, audiția. b) Mijloace de învățământ: - Tabla interactivă, caronașe de diferite forme geometrice, piese LEGO, caietul elevului, fișe de lucru,manual, auxiliar, Culegere (1000 de exerciții pentru clasa a II-a,Adina Grigore, pg 126- 131), c) Forme de organizare a colectivului: - frontal, în grup, în perechi, individual. Resurse: temporale (45 de minute) Bibliografice: Roșu, M. – „ Metodica predării matematicii” Grigore, A. – ” 1000 de exerciții și probleme pentru clasa a II a” *** Programa școlară pentru disciplina „Matematică și explorarea mediului” 2014
Strategii didactice Momentele lecție
Ob. Op.
1.Moment organizatoric 1 min.
2. Reactualizarea cunoștințelor ancoră 3 min.
3. Captarea și orientarea atenției 5 min.
Conținutul activității
Metode / procedee/ tehnici
Mijloace de învățământ
Evaluare Forme de organizare a activității
Se asigură condiţiile necesare bunei desfășurări a lecţiei cerând elevilor să pregătească materialele necesare, să-şi corecteze poziţia în bancă şi să păstreze ordinea şi disciplina. O1.6.1.
Verificarea cunoştinţelor - terminologie Conversația matematică: Cum se numesc numerele care se înmulțesc? Cum se numește rezultatul înmulțirii? Care este semnul înmulțirii? Dar semnul adunării/ scăderii? Cum se numesc numerele care se adună? Cum se numește numărul din care scădem ? Dar cel pe care îl scădem ? Dar rezultatul scăderii ? Ce operaţie faceţi când auziţi :,...cu atât mai puțin / ... cu atât mai mult / ...de atâtea ori mai mult? Continui cu câteva exerciții de calcul mintal: Alfă numărul cu 150 mai mic decat 297. Alfă numărul cu 322 mai mare decât 90. Alfă numărul de 5 ori mai mare decât 7. Ce număr obțin dacă adaug 215 la numărul 320 și apoi iau 410? Ce forme de relief se întâlnesc în țara noastră? Ce mare are O 3.2.1 Se va prezenta un ppt ”Despre Delta Conversația Dunării” Se vor pune întrebări despre fluviul Dunărea și despre Delta Dunării: Explicația
tabla
Frontal
Tabla interactivă
Frontal
Observarea sistematică
-
De unde izvorăște Dunărea? Prin ce parte a țării noastre trece? Ce viețuitoare întâlnim în Deltă? De ce credeți că sunt protejate de lege? - Ce ar trebui să facă oamenii peentru a proteja delta și viețuitoarele sale? - În câte brațe se împarte Dunărea? (se va face un desen schematic pe tablă) Astăzi la matematică vom învăța fracția , cum se scrie o fracție, și cum un întreg (un lucru, un obiect care este întreg) poate fi scris ca fracții echivalente (așa cum Dunărea se împarte în cele trei brațe și formează brațele Dunării).
4. Anunțarea subiectului lecției și a obiectivelor operaționale 1min.
5. Dirijarea învățării și obținerea performanțelor 20 min.
O 1.6.1
O 3.1.1
O 3.1.2
O 3.1.3
Se împart șabloane reprezentând diferite forme geometrice de culori diferite (un dreptunghi albastru,um pătrat roșu, un dreptunghi galbel, un cerc roșu) Se va cere copiilor să plieze unul dintre șabloane (ex: dreptunghiul) pe mijloc și să se taie pe dunga formată. Se obțin jumătăți. Pe tablă se va desena dreptunghiul în dreptul căruia se va scrie 1 (avem doar un dreptungi albastru). Se simbolizează tăietura realizată de copii printr-o linie punctată și se desenează jumătățile. Câte jumătăți am obținut ? (R: 2) În dreptul lor se va scrie fracția specifică La fel se va proceda cu pătratul. Se vor obține sferturi și implicit numărul rațional ¼ (lucru în perechi) Dreptunghiul galben se împarte mai întâi în jumătăți (½) apoi o singură jumătate în jumătăți obținânduse sferturi (1/4). Se va constata că o
Frontal Conversația euristică Explicația
Tabla
Frontal
Observarea sistematică
Frontal
Observarea sistematică
Caietul elevului
Explicația
Sabloane diferit colorate cu forme geometrice diferite
Problematizarea
Individual Conversația
Foarfecă
Interevaluare Exercițiul În perechi
Tabla
6. Evaluarea performanțelor 5 min. 7. Asigurarea retenției 5 min.
8. Aprecieri și recomandări 5 min.
ANEXA 1:
jumătate este egală cu două sferturi (1/2=2/4) Cercul se poate împărți în mai multe ”felii” obținânduse diferite numere raționale. Se va cere copiilor să separe O 3.1.1 un număr diferit de ”felii” și să se scrie fracșia corespunzătoare În acest mod se pot exemplifica și scrie mai multe fracții Se vor hașura/ colora desene conform cerinței (o jumătate, o treime, o cincime, etc.) Se vor scrie fracțiile corespunzătoare părților colorate din alte imagini (forme geometrice) Se vor rezolva probleme în cazul unor investigații, prin observarea și generalizarea unor modele sau regularități din mediul apropiat (jumătate dintre elevi stau în picioare în bancă, o șesime în picioare la tablă, etc) O 3.1.1 Se împarte clasa în grupe care vor primi piese LEGO. Vor primi o fișă de lucru cu cerințe (Anexa1) Se va cere grupelor să realizeze un roboțel doar din piesele pe care le-au folosit pentru a rezolva cerințele din fișă O 3.1.2 Elevii vor ieși pe rând la tablă și vor scrie fracții dictate de colegul său. O 3.1.1
Explicația
Observarea sistematică Exercițiul
! Veți lucra doar cu piese roșii
Individual
Culegerea
Conversația
Piese LEGO
Pe grupe
Conversația
Piese LEGO
Pe grupe
Exercițiul
Tabla Caietul elevului
Autoevaluare
Exercițiul Interevaluare
Se fac aprecieri generale şi individuale (se conversația vor nota în catalogul învățătorului elevii care au fost activi) Se anunță tema pentru acasă
GRUPA Roșie
În perechi Caietul elevului
Individual
auxiliar
Observarea sistematică
1.
Alegeți o piesă care are câte 8 cuie și scrie fracția corespunzătoare.
GRUPA Albastră 2.
Alege o piesă care să reprezinte jumătate din piesa corespunzătoare.
! Veți lucra doar cu piese albastre 1.Alegeți o piesă care are câte 8 cuie și scrie fracția corespunzătoare. GRUPA Galbenă
3.
Alege o piesă care să reprezinte un sfert din prima și scrie fracția corespunzătoare:
! Veți lucra doar cu piese galbene 2. Alege o piesă care să reprezinte jumătate din piesa corespunzătoare.
1.Alegeți o piesă care are câte 8 cuie și scrie fracția corespunzătoare. GRUPA Verde
4.
Alegeți o piesă care să reprezinte o optime.
Căutați piesele prin care să reprezentați egalitatea 2 1 = 4 2
3. Alege o piesă care să reprezinte un sfert din prima și scrie fracția corespunzătoare:
! Veți lucra doar cu piese verzi 2. Alege o piesă care să reprezinte jumătate din piesa corespunzătoare.
5.
4 Alegeți o piesă care să reprezinte o optime.
5Căutați piesele prin care să reprezentați egalitatea 1 2 = 3 6
3. Alege o piesă care să reprezinte un sfert din prima și scrie fracția corespunzătoare:
4 Alegeți o piesă care să reprezinte o optime.
5Căutați piesele prin care să reprezentați egalitatea 1 = 24 2
1.Alegeți o piesă care are câte 8 cuie și scrie fracția corespunzătoare.
2. Alege o piesă care să reprezinte jumătate din piesa corespunzătoare.
3. Alege o piesă care să reprezinte un sfert din prima și scrie fracția corespunzătoare:
4 Alegeți o piesă care să reprezinte o optime.
5Căutați piesele prin care să reprezentați egalitatea 2 1 = 6 3