Planuri Şi Scheme Funcţionale de Locuinţe [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DIDACTIC Școala Liceul Teoretic ,,Mihai Eminescu,,Leova Disciplina ___Educația tehnologică Clasa VIII_

Profesor_

Roșca Aliona

Modulul: Transport şi construcţii Unitatea de învatare:Proiect .Planul locuinței Subiectul_, Planuri şi scheme funcţionale de locuinţe. Tipul lecţiei_mixta data__27.11.19 Motivația dezvoltarea capacității de a realiza planuri simple ale locuinței și punerea în aplicare noțiunile însusite în lecțiile teoretice Competenţe specifice_ 1. Realizarea proiectelor tehnologice pentru soluţionarea unor probleme practice-utilitare, manifestând atitudine creativă, responsabilă şi etică în utilizarea tehnologiilor. 2. Crearea de produse digitale specifice situaţiilor de învăţare, dând dovadă de corectitudine, adecvare şi respect pentru etica mediilor virtuale. Unități de competenţe . Realizarea unui plan a locuinţei folosind terminologia specifică.

Obiective operationale -să explice noțiunea de plan al locuinței -să citească un plan orientându-se dupa punctele cardinale - să înscrie simbolurile grafice pe planul întocmit - să realizeze un plan al locuintei -să determine importanța unui plan în construcția unei locuințe

Resurse procedurale-Brainstorming,problematizarea,explicarea,studiul de caz,argumentarea. Resurse materiale (tehnice)__PPT,calculator,flipchart ,poster,mapa pentru limbajul grafic,rechizite Forme de activitate__ activităţatii individual, frontal şi în grup

Scenariul lecţiei Mome Ob. n-tele lecţiei Timp Evoca re 1

2

Activitatea profesorului Activitatea elevului 1.Captarea atenției Bună ziua!Să știți că azi sunteți deosebiți deoarece veți impresiona oaspeți din tot raionul. 2. Verificarea cunoștințelor Vă propun să priviți următoarele imagini Prezint imagini în Power Point -ce reprezintă aceste imagini -ce fel de spații ați reținut -cum ați determinat destinația

Răspund solicitărilor profesorului

Privesc imaginile și răspund la întrebări -spații de locuit -numesc spațiile descoperindu-se de pe flipchart

Resurse Procedur ale

Tehnice

conversați e

Rechizite necesare pentru lecție

Eval uare

PPT(ima gini)

Fronta

3 4

fiecărei încăperi reprezentate în imagini -ce detalii de mobilier sunt obligatorii pentru -bucătărie -dormitor -baie -hol

- în funcție de piesele de mobilier

lă Brainstor ming

-aragazPat dublu Vas WC Cuier,oglindă

1

După modul de dispunere a camerelor se disting 3 tipuri (se afișează scheme funcționale)

Analizează schemele identificând tipurile Decomandate Scheme funcțio nale

Semidecomandate nedecomandate

1

2

Vă propun un studiu de caz O familie formată din părinți și un copil doresc achiziționarea unui apartament cu 2 camere în oraș.Analizați și propuneți soluția cea mai eficientă pentru familie.Argumentați alegerea

-propun idei pentru rezolvare indicând pro și contra pentru toate propunerile

Studiu de caz Fișa cu În studiul grup de caz argumenta rea

Azi la lecție continuăm studiul locuinței ,v-om discuta despre unul din pașii în construire unei locuințe PLANUL

înRea lizare a sensul ui

Elevii notează subiectul în caiet -Ce înseamnă un plan

-Astăzi noi însă vom vorbi despre planul unei locuințe care este desenul care reprezintă grafic o construcție, o așezare, un

Planul este un desen tehnic în care se reprezintă grafic un spațiu

Rechizite necesare Problemati lecției zarea

PPT

10

teren etc. și este executat la o anumită scară; el se obține prin secționarea (tăierea) clădirii cu un plan orizontal imaginar Pentru a putea reprezenta în plan, este nevoie de a stabili scara de proporţie. Unde mai întâlnim scara de proporție Pentru realizarea planului locuinței putem folosi scara 1:100 Pentru a reda elementele de construcție sunt necesare semne convenționale. (prezint tipuri de planuri ) Pentru executarea planului sunt necesare respectarea unor reguli:

Exprimare a opiniei -la geografie ,pe hartă

grup Fișa tehnologi că,lego, FoiA4,re chizite pentru desen,

1. formatul de lucru A4; Elevii îndeplinesc 2. folosirea instrumentelor de sarcina propusă desen; 3. utilizarea semnelor convenţionale pentru: – elementele de construcţie (perete, fereastră, ușă); – elementele de mobilier specifice fiecărui spaţiu din locuinţă; – elemente de decor (plante).

10

fronta lă

În baza fișei tehnologice și semnelor convenționale studiate realizați planul locuinței ,prin diferite moduri,lucrând în grup Gr.1 cu ajutorul LEGO Gr.2.prin limbaj grafic pe foaie A4 Gr.3 cu ajutorul calculatorului Prezintă produsul

6 Reflec ţie 3

Propun elevilor un set de întrebări în baza celor studiate -despre ce am vorbit azi la lecție

Ghem de ață

Răspund la întrebări - spațiile funcționale ale locuinței -Tipurile de

Pânza de păiangen

apartamente după amplasarea spațiilor

Astăzi am discutat despre unul din pașii importanți în construcție –planul.Rezultatul care l-am primit în urma răspunsurilor voastre tot este un plan și anume planul lecției noastre.

Exten sie 2

Realizați planul clasei cu stabilirea fiecărui obiect față de punctele cardinale

Reguli necesare executării planului: 1. formatul de lucru A4; 2. folosirea instrumentelor de desen; 3. utilizarea semnelor convenţionale pentru: – elementele de construcţie (perete, fereastră, ușă); – elementele de mobilier specifice fiecărui spaţiu din locuinţă; – elemente de decor (plante).

Fișa tehnologică este documentul ce stă la baza executării unui produs și cuprinde informații referitoare la denumirea produsului, materiale necesare, operații tehnologice, unelte, instrumente sau mijloace folosite, schița (imaginea) produsului final etc

Denumirea produsului

Planul locuinței

Imaginea produsului

Material necesare

Foaie A4,rechizite pentru desen,

Etapele realizării planului locuinței: – stabilim așezarea casei faţă de cele 4 puncte cardinale; – stabilim locul fiecărui obiect din casă faţă de punctele cardinale; – măsurăm elementele (pereţii, ferestrele, ușa, băncile etc.) și notăm măsura acestora; – stabilim prin ce simboluri vom reda fiecare obiect; – stabilim de câte ori trebuie micșorate dimensiunile obiectelor pentru a le putea reprezenta în plan, deci se stabilește scara de proporţie (ex. 1m din realitate va fi cât latura unui pătrăţel din caietul vostru

exemplu

semidecomandată

decomandata

nedecomandat

hol

bucatarie

Camera de zi

hol

baie

dormitor