Pastele de M.Popescu [PDF]

Proiect de lectie Disciplina: Limba și literatura română Clasa: III Subiectul: Poezia „Paștele” după Marin Popescu Tipul

25 0 218KB

Report DMCA / Copyright

DOWNLOAD PDF FILE

Pastele de M.Popescu [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

Proiect de lectie Disciplina: Limba și literatura română Clasa: III Subiectul: Poezia „Paștele” după Marin Popescu Tipul lecţiei: mixtă Competeță specifică: - Perceperea mesajului citit/audiat prin receptarea adecvată a universului emoţional şi estetic al textelor literare şi utilitatea textelor nonliterare. Subcompetențe: 2.5.Sesizarea trăsăturilor fizice și morale ale unor personaje, conform faptelor scrise; 2.6.Exprimarea gîndurilor, emoțiilor și a sentimentelorfață de mesajul textului citit și a unor segvențe textual; Obiective operaţionale: O1: să explice semnificația creștină a sărbătorii Paștelui; O2: să desprindă mesajul textului dat; O3: să citească fluent, correct și conștient textul poeziei; O4: să răspundă la întrebările propuse demonstrînd că au înțeles conținutul de idei; O5:să denumească tradiții specific ale sărbătoii de Paște; O5: să participe activ și cu interes pe parcursul activităților;

Strategii didactice Metode și procedee:Conversația, expunerea, mesajul, explicația lectura, lectura în lanț, selectarea, asaltul de idei, tehnica Declarația, aprecierea Forme de lucru:lucru individual, frontal Mijloace și materiale didactice: fișă, carioca, imagini cu simboluri, Anexa 1,2,3.

Etapele lecției

Evocarea

Ob. Activitatea învățătorului Op. 1.Organizarea clasei, pregatirea celor necesare pentru lecție. 2.Completați următorul mesaj: Salutare, copii _____,_______,_____! În fiecare zi mă trezesc cu gîndul la ______,______,______. Mai mult prefer să măaflu alături de ______,______,_______, pentru că _____,______,_______.Odată cu sosirea primăverii, anotimpul _____, _______, în sufletul nostru se trezește dorința de a trăi _______,________, și de a a crea lucruri _______,________. De ce oare? _______,_______,_____. Si pentru că se apropie cea mai însemnată zi a creștinilor _________, cînd noi ne aducem aminte ce a făcut _______ pentru întreaga omenire.  Determinați despre ce sărbătoare se vorbește.  La ce vă gîndiți cînd auziți cuvîntul Paștele? 3.Sărbătorile Pascale sunt un prilej de bucurie, de împăcare sufletească din

Activitatea elevilor

Strategii didactice Metode Forme

Observații Mijl.

Pregătesc cele necesare pentru oră. Mesajul

Frontal

Completează mesajul

Despre Paște Numesc ideile proprii

Conversația Expunerea

Frontal

Fișă Carioca

noapte Învierii Mîntuitorului, călăuzindu-ne spre o viață mai frumoasă, mai bună și mai liniștită. Spiritul sărbătorii de Paște înseamnă speranță, iubire și bucurie. Sărbătoare Paștelui înseamnă celebrarea vieții, ea este mereu asociată cu primăvara care se mai numește anotimpul reînvierii. Învierea Domnului Isus este una dintre cele mai frumoase și mai semnificative sărbători creștine. În această perioadă oamenii încearcă să fie mai buni și mai plini de evlavie. Urările tradiționale de Paști ale creștinilor sunt Hristos a Înviat!, iar răspunsul este Adevărat a Înviat!.

Realizarea Sensului

O1 O4

Ascultă cele relatate de către profesor

4. Intuiți subiectul lecției. Astăzi vom studia poezia Paștele de M. Popescu. 5. Lectura poezie de către profesor. În Urmăresc textul timpul lecturii elevii subliniază cuvintele neclare care mai tîrziu vor fi explicate. 6. Analiza poeziei. Răspund la întrebările - Ce sărbătoresc creștinii laPaște? propuse - Ce fac ei în noaptea Învierii? -Ce cîntă toată lumea în noaptea Învierii?

Frontal Povestirea

Lectura

Conversația Expunerea Fraontal

O2

- Cum sunt oamenii în ziua de Paște? -Care este salutul creștinilor la această sărbătoare creștină? -De ce Paștele este considerată cea mai mare sărbătoare creștină. Explică cuvintele neclare Explicarea cuvintelor neclare: Explicarea Firea- natură Renaște-reînvie Falnic- triumfător, biruitor Slujbă- serviciu divin, liturghie. Alcătuiesc propoziții Elevii scriu propoziții în caiet cu aceste cuvinte cu sensul dat în text. Lectura în lanț

O3 7.Lectura poeziei de către elevi. -Citiți expresiv poezia, respectînd semnele de punctuație; 8.Selectați din versurile scrise pe tablă pe cuvintele care caracterizează sărbătoarea de Paște.(Anexa1) Complectați șirul cu alte 4-5 caracteristici ale unui creștin adevărat

O5

Individual

9.Numiți culorile pe care le folosesc gospodinile pentru a vopsi ouăle, semnificația o vom găsi împreună. (Anexa 2) Culorile: Roșu, Galben, Verde, Albastru, Violet.

Citirea poeziei în lanț Selectează cuvintele care caracterizează (Îmbrăcăminte frumoasă, Selectarea dărnicie, suflet milos.....)

Numesc culorile, relatează semnificațiile pe care le cunosc

Anexa1

Frontal

Problematizarea

Anexa2

O6

Reflecția

Extensia

Astăzi pentru cei mai mulți dintre noi, ouăle roșii sunt simbolul jertfei supreme a Mîntuitorului și marchează celebrarea celei mai mari sărbători a lumii creștine. 10.Numim simbolurile sărbătorii de Paște. (Sea arată un suport de imagini și semnificația fiecărui simbol. Simboluri:crucea, lumînarea, ouăle roșii, pasca, mielul, iepurașul (Anexa 3) 11.Discuții despre mesajul acestui text prin jocul Declar lumii întregi.. a) Textul mă învață să...... b)Înțeleg că nu trebuie să..... c)Voi ține cont de..... d)Îmi dau seama că..... e)E dificil să înțeleg de ce...... f)Ar fi fost mai bine dacă..... g)Observ în text îndemnul.... h)E imposibil ca...... i)Este clar că.... 12. Se apreciază activilatea elevilor, cei mai activi elevi vor fi remunerați cu cîte un ou roșu improvizat. 13. Pentru acasă vor avea de memorat poezia

Asalutl de idei

Numesc simbolurile cunoscute. Analizează semnificația

Anexa 3

Declarația Conversatia

Răspund oral la algoritmul afișat la tablă

Frontal Fisă

Aprecierea

Ministerul Educației al Republicii Moldova Colegiul Industrial-Pedagogic din Cahul

Cahul,2013

Anexa1 Toți copiii azi se-mbracă Cu ce au ei mai frumos Și părinții lor le cîntă Învierea lui Christos

Și la masă ciocnesc astăzi Toți copiii cei cuminți Ouă roșii și pestrițe Cu iubiții lor părinți Toți copiii azi sunt darnici Căci eu știu că lui Christos Îi sunt dragi numai copiii Cei cu sufletul milos

Anexa 2 Roșu- simbol al sîngelui, al soarelui, al focului, al dragostei și al bucuriei de viață Galben- lumină, tinerețe, fericire, recoltă, ospitalitate Verde- reinnoirea naturii, reînvierea, prospețime, rodnicie, speranță Albastru-cer, sănătate,vitalitate, libertate Violet- stăpînirea de sine, răbdare, încredere.

Anexa 3 Crucea-este simbolul crucificării, al jertfei lui Isus Christos Lumînarea- fiecare om în timpul liturghiei ține în mină cîte o lumînare aprinsă,asta ar însemna Lumina Învierii. Ouăle roșii- simbolizează mormîntul lui Isus care s-a deschis la Înviere Pasca- este coaptă de fiecare gospodinăși are pe ea o cruce împletită Mielul- îl simbolizează chiar pe Isus care s-a jerfit pentru păcatele lumii și a murit pe cruce ca un miel nevinovat

Iepurașul- este simboll cadourilor, sau a ouălor roșii care se dau la cei dragi. Este semnul sincerită ții, respectului și a dragostei față de oameni