37 0 277KB
Proiect didactic
Data: 29.10.2013 Clasa: a VIII-a B Obiectul: Limba și literatura română Subiectul: Mijloace externe de îmbogățire a vocabularului: Împrumuturile. Neologismele Tipul lecției: Lecție de actualizare a cunoștințelor Propunătoare: Lupșe Iulia
A. Motivația: Lecția își dovedește utilitatea pentru că elevii au posibilitate să: -înțeleagă semnificația generală a unui mesaj oral, sesizând progresia și coerența ideilor exprimate; - utilizeze corect şi adecvat limba română în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse; - își stimuleze gândirea și exprimarea în scris.
B. Obiective: La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili să: - identifice împrumuturile vechi și noi din textul dat; - identifice neologismele din textul dat; - alcătuiască propoziții utilizând neologisme din diferite limbi; - găsească sinonime neologice pentru cuvintele date; - precizeze rolul neologismelor în limba române; - precizeze limbile din care pot proveni neologismele.
C. Condiții prealabile: Pentru atingerea obiectivelor, elevii trebuie să:
- înțeleagă sarcinile de lucru la nivel individual; - aibă deprinderi de scriere și de exprimare orală.
D. Evaluarea va viza: - capacitatea de înțelegere și identificare a noțiunilor noi prezentate; - redactarea de răspunsuri clare, precise; - realizarea sarcinilor de lucru.
E. Metode și strategii didactice: - conversația euristică; - brainstorming-ul; - dicționare; - exercițiul; - explicația;
F. Resurse și managementul timpului: - manuale; - dicționare; - instrumente de scris; - culegeri de exerciții; - timpul de lucru: 50 de minute.
Parcursul didactic
Evocare: Elevii răspund din lecția de zi și își prezintă tema. (5’)
Realizarea sensului: Profesorul formulează următoarea întrebare:
Câte mijloace de îmbogățire ale vocabularului cunoașteți? Cum am împărțit mijloacele de îmbogățire ale vocabularului? Ce este compunerea? Care sunt procedeele de compunere? Ce elemente de compunere savantă cunoașteți? Ce sunt împrumuturile? Cum clasificăm împrumturile? Ce sunt neologismele? Cum mai numim neologismele?
Profesorul anunță titlul lecției și eunmeră obiectivele operaționale: Mijloace externe de îmbogățire a vocabularului: Împrumturile. Neologismele
Profesorul le cere elevilor să scrie după dictare următorul text: „Oricine păstrează în memorie imaginea consacrată a tabloului votiv tradiţional, în care sunt figurate chipuri de voievozi smeriţi (…), fiecare purtându-şi în mâini ctitoria ca pe o sublimă machetă cerească. Aceste biserici în miniatură, care zăbovesc cuminţi în podul palmelor domneşti înainte de a fi întinse lui Hristos ca ofrande, sunt, de fapt, tot atâtea chivoturi. (…) El [chivotul] este receptacolul sfinţit care păstrează Trupul şi Sângele lui Hristos.”
Profesorul formulează următoarele sarcini de lucru:
Identificați împrumuturile vechi din alte limbi și cele formate în interiorul limbii din text, iar cu ajutorul Dicționarului explicativ al limbii române, precizați pentru fiecare cuvânt partea limba din care provine. Identificați neologismele din text din textul de mai sus. Alcătuiți enunțuri cu trei dintre acestea la alegere.
Profesorul face următoarea observație: Știm că neologismele pot fi împrumutate din mai multe limbi: a) b) c) d) e) f)
din latina savantă: biblie, fabulă, insulă, pictură, premiu, tezaur, graţie, fundaţie etc. din italiană: adagio, andante, mandolină, ancoră, campion, capodoperă, spaghete, etc. din franceză: sergent, bacalaureat, sondaj, a evolua, caracter, influenţă, expresie etc. din germană: bomfaier, bliţ, crenvurşti etc. din engleză: aut, baschet, spicher, meci, suporter, hamburger etc. din rusă: agregat, procuratură, instructaj etc.
Pe baza acestei afirmații, profesorul formulează următoarea sarcină de lucru:
Alcătuiți șase propoziții în care să folosiți câte un neologism din fiecare limbă. (33’)
Reflecție: Găsiți sinonime neologice pentru următoarele cuvinte: adâncime, cutremur, amănunţit, a bănui, a cere.
Pe baza discuțiilor avute de-a lungul lecției, profesorul formulează următoarea întrebare:
Care credeți că este rolul neologismelor în limba română? (10)
Extensie: Exercițiile 2 și 3 de la pagina 34.
(2’)