Cum Invat [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DIDACTIC

ȘCOALA: Gimnazială Nr.1 Luncșoara DATA: 12.04.2016 CLASA: a II-a A PROPUNĂTOR: PUȘCOU VIORICA EDITH OBIECTUL: Dezvoltare personală UNITATEA TEMATICĂ: „În lumea poveștilor” SUBIECTUL: „Ce mă ajută să învăț” TIPUL LECȚIE: dobândire de noi cunoștințe FORMA DE REALIZARE: activitate integrată DISCIPLINE INTEGRATE: Comunicare în limba română Arte vizuale și abilități practice OBIECTIV FUNDAMENTAL: dobândirea de noi cunoștințelor referitoare la condițiile învățării, la factorii care influențează pozitiv sau negativ învățarea COMPETENȚE GENERALE: 1. Exprimarea adecvată a emoțiilor în interacțiunea cu copii și adulții cunoscuți 2. Utilizarea abilităților și atitudinilor specifice învățării în context școlar COMPETENȚE SPECIFICE: Dezvoltarea personală 2.2. Utilizarea unor elemente de ascultare activă 3.2.Prezentarea condițiilor (instrumente, persoane, contexte) care fac învățarea ușoară sau dificilă Comunicare în limba română 1.1. Identificarea semnificației unui mesaj oral din texte accesibile variate 1.2. Identificarea unor informații variate dintr-un text audiat 3.1. Citirea unor mesaje scrise, întâlnite în mediul cunoscut

4.2. Redactarea unor mesaje simple, cu respectarea convențiilor de bază Arte vizuale și abilități practice 2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică. OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O1. Să precizeze locul unde trebuie așezat obiectul găsit în coș O2. Să citească corect, fluent, expresiv și în ritm propriu un text O3. Să răspundă la întrebări legate de text O4. Să sorteze corect afișele care influențează favorabil/nefavorabil învățarea și să le lipească la locul potrivit O5. Să alcătuiască un scurt text „ Ce îmi place să învăț” RESURSE PROCEDURALE: METODE ȘI PROCEDEE: M1. Conversația M2. Explicația M3. Exercițiul M4. Jocul didactic M5. Munca diferențiată M6. Jocul de rol RESURSE MATERIALE: MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: m1. Fișe de lucru m2. Flipchart m3. Afișe cu condiții favorabile/nefavorabile de învățare m4. Coș cu imagini m5. Fețe zâmbitoare

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual FORME DE EVALUARE: observare sistematică, aprecieri verbale colective și individuale RESURSE: UMANE: 15 ELEVI TEMPORALE: 45 MINUTE BIBILOGRAFIE: 1. Tăut Veronica Anca, Horvath Rodica, (2014), „Dezvoltarea personală – caiet de aplicații pentru clasa a II-a, Editura Sinapsis, Cluj-Napoca 2. Grigore Adina, Toma – Ipate Cristina, Crivac Georgeta Mihaela, Negrițoiu Claudia Daniela, Anghel Augustina, Ionică Nicoleta Sonia, (2016), „ Dezvoltare personală – manual pentru clasa a II-a”, Editura Ars Libris, Argeș 3. Ministrul Educației Naționale, „Programe școlare pentru clasa pregătitoare, clasa I, clasa a II-a”, aprobată prin ordinul ministrului nr. 3418/19.03.2013 4. Ioan Cerghit, (2006), „ Metode de învăţământ” , Editura Polirom, Bucureşti

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Nr. crt. 1.

Etapele lecției

2.

Captarea atenției

O.O.

Moment organizatoric

3.

Anunțarea temei și a obiectivelor

4.

Transmiterea noilor cunoștințe

O1

O2

O3

Activitatea cadrului didactic Asigurarea unui climat educațional favorabil desfășurării lecției și pregătirea de către elevi a celor necesare lecției. - se realizează prin intermediul jocului didactic „Unde-i este locul?” - într-un coș elevii vor găsi diferite imagini cu rechizite școlare și vor preciza locul unde trebuie așezat: Ex. creion-penar Se precizează tema de astăzi „ Ce mă ajută să învăț” și se notează la tablă; vom descoperi împreună ce factori influențează favorabil sau nefavorabil învățarea. Se citește textul „În vizită” (Anexa 1)

Activitatea elevilor Elevii își pregătesc materialele necesare lecției

Resurse procedurale Conversația

Resurse materiale

Conversația, explicația, jocul didactic Coș imagini

- elevii vor extrage câte un cartonaș vor preciza numele obiectului de pe imagine și locul unde trebuie așezat Ascultă cu atenție.

Elevii textul.

numiți

vor

Observarea sistemică, aprecieri cu verbale

Conversația

citi

Vom răspunde în scris la Elevii numiți vor răspunde întrebările aflate la sfârșitul la întrebări, vor scrie textului. răspunsurile pe tablă și pe fișele de lucru.

Conversația, explicația, exercițiul

Metode de evaluare Observarea sistemică

Observarea sistemică

Fișe de lucru

Observarea sistemică, aprecieri verbale individuale și colective

5.

Fixarea noilor cunoștințe

O4

O5

Se notează pe tablă câteva enunțuri în legătură cu învățarea:  Învățarea este o activitate de bază a omului  Învățarea școlară se realizează prin efort intelectual  Pentru ca învățarea sa fie eficientă trebuie îndeplinite anumite condiții: să fii concentrat la ceea ce faci atunci când înveți; să ceri ajutor dacă ai nevoie; să fim perseverenți, chiar dacă uneori ne este greu dacă insistăm vom reuși La flipchart vor fi afișate două buline în jurul cărora vor fi lipite afișe cu factori care influențează pozitiv/negativ învățarea

Își notează în caiete.

Vor citi propozițiile de pe afișe și le vor lipi lângă bulina corespunzătoare

Alcătuiți un scurt text cu Alcătuiesc textul și îl vor titlul „Ce îmi place să citi în fața colegilor. învăț”

Conversația, explicația

Flipchart, afișe

Observarea sistemică, aprecieri verbale individuale și colective

6.

Evaluarea activității

7.

Încheierea activității

Elevii vor fi recompensați cu stickere zâmbitoare pentru întreaga lor activitate. Moment recreativ: Joc de rol: interpretați rolurile personajelor din poveste

Elevii primesc zâmbitoare

fețe

Conversația

Interpretează rolul personajelor din poveste

Jocul de rol

Fețe zâmbitoare

Apreciere verbală colectivă și individuală Observare sistemică, aprecieri verbale.

În vizită Ursulețul Roni merge în vizită la prietenul său, Teddy. - Să mergem la mine în cameră! zise Teddy. Intrând în cameră, Roni rămase uimit. Privea în jur. Toate lucrurile erau în ordine. Pe birou toate lucrurile erau frumos aranjate, gata să fie folosite, iar instrumentele de lucru erau așezate într-un suport colorat. În bibliotecă, cărțile erau așezate în ordine, după autor. Parcă te îmbiau la lectură. Teddy observă neliniștea care îl cuprinse pe Roni și-l întreabă: - S-a întâmplat ceva? De ce nu mai zici nimic? - Sunt uimit! Eu sunt foarte dezordonat! Asta nu e bine! Ordinea te ajută mult atunci când înveți. Găsești mult mai repede lucrurile de care are nevoie și te poți concentra mult mai ușor. Îți voi urma exemplul! Sigur voi învăța mai cu spor!

Răspunde la întrebări: 1. Ce l-a uimit pe Romi?

2. Ce fel de mediu pentru învățare avea Teddy?

3. Cum s-a dovedit Teddy a fi un prieten bun?

4. Ce l-a determinat pe Roni să ia exemplul lui Teddy?

5. În camera ta este ordine? Consideri că având ordine în locul unde înveți poți avea rezultate mai bune la învățătură?

Învăț într-un spațiu bine aerisit și luminat.

Când televizorul este pornit, citesc lecția.

Învăț în camera mea.

Învăț în timp ce frații mei mai mici se joacă.

Amân efectuarea temelor până seara.

Învăț după ce am făcut o pauză de relaxare.

Învăț într-un spațiu liniștit.

Învăț cu muzica dată la maxim.