41 0 103KB
Proiect didactic de scurtă durată Data: Profesor: Condratiuc Tatiana Clasa: a V-a Disciplina: Ştiinţe Unitatea de învățare: Corpuri și substanțe Subiectul lecției: Corpurile Tipul lecției: predare-învățare Scopul :Însușirea cunoştinţelor despre corpuri. Unități de competență: 2.1. Recunoașterea diversității corpurilor din natură. 2.2. Compararea corpurilor și substanțelor după anumite criterii. 2.3. Realizarea unui demers investigativ cu utilizarea instrumentelor specifice. 2.4. Propunerea de soluții la unele probleme din cotidian. Obiective operaționale: O1-să definească noțiunile de: materie, corpuri; O2- să clasifice corpurile după anumite criterii; O3- să indice asemănǎri şi deosebiri între corpurile cu viaţă şi fără viaţă; O4- să grupeze corpurile cu viaţă şi fără viaţă apelând la cunoştinţele însuşite la lecţie, dar şi în viaţa personală. Metode și procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, învǎţarea prin descoperire, observaţia, munca independentă, jocul didactic. Forme de organizare: frontal, individual, în perechi. Resurse: materiale: planșa rebus, fişe de lucru, diverse corpuri, creta, marker, caiete, prezentări PowerPoint. timp: 45 min. Evaluare: observația sistematică și reciprocă, aprecieri verbale, evaluare scrisă.
Etapele lecţiei
Ob.
Momentul organizatoric Evocarea
Realizarea sensului
O1
Timp
Activitatea profesorului
Activitatea elevului
1-2 min 3 min
Salutarea. Efectuarea apelului. Pregătirea pentru oră. Captez atenția elevilor cu niște ghicitori (Anexa nr.1). Anunț subiectul orei și obiectivele.
15 min
Tot ce ne înconjoară, inclusiv noi, reprezintă materie. Ascultă cu atenție informația. Materie înseamnă orice corp care ocupă un loc în spațiu.
Metode/tehnici /procedee
Se pregătesc de lecție.
Atenţionarea
Elevii ascultă şi ghicesc răspunsurile.
Discuție
Frontal
Conversaţie dirijată
Frontal
Brainstorming
In grup
Def. Corpurile sunt porţiuni limitate din lumea înconjurătoare, cu înfăţişări şi forme bine definite şi
Studierea unui fragment de text
cu o anumită întrebuinţare. Exemple de corpuri: soarele, cartea, aerul din laborator sau dintr-o minge, apa dintr-un pahar, un creion, un penar, o floare,etc. Puteţi da şi voi exemple de corpuri?
Dau exemple de corpuri.
Le explic schema din manual. (pag. 7) Corpurile se pot clasifica după mai multe criterii, cum ar fi: O2
-
Tehnici de evaluare
Ascultă cu atenție Corpuri cu viaţă şi corpuri fără viaţă; Naturale sau informația și notează în artificiale; Vegetal sau Animal. caiete. După forma lor, corpurile pot fi: rotunde, plate, ovale, pătrate, etc; În funcţie de materialul din care sunt confecţionate, corpurile pot fi: din lemn, din sticlă, din pluş, din metale preţioase (bijuterii de exemplu), din cauciuc, din hârtie, etc.
O3 Se propune elevilor observarea unei păpuși și a unei -conversaţia fetițe din clasă. -explicația Se vor stabili asemănările și deosebirile. Elevii sunt întrebați cum cred ei că au arătat în urmă cu 8 ani fetița și păpușa și cum vor arăta acestea peste -explicația zece ani. Se explică elevilor că oamenii, animalele, plantele, apa, aerul, lucrurile confecționate de oameni se numesc corpuri. Aceste corpuri alcătuiesc mediul înconjurător. -conversația Se vor da exemple de ființe. Cu ajutorul elevilor se evidenţiază însuşirile acestor corpuri: se nasc, respiră, se hrănesc, cresc, se înmulţesc şi mor. Se concluzionează că sunt corpuri cu viață și că ele suferǎ transformǎri de-a lungul timpului datoritǎ creşterii şi îmbǎtrânirii. -demonstrația Se vor prezenta elevilor diferite obiecte care vor fi -conversația analizate și comparate cu ființele. Se trage concluzia că aceste corpuri sunt corpuri fără viaţă. -exercițiul Se demonstrează, prin presarea cu palma a unei bile de plastilină, că doar prin acțiunea omului sau a naturii corpurile fără viață pot suferi transformări. Se cere precizarea anumitor caracteristici ale corpurilor fără viață prezentate. Se trage concluzia: corpurile se pot asemăna sau deosebi după culoare, formă, mărime.
O4
Reflexia
O2 O4
10 min
Realizarea exercițiilor 1, 2 pag. 9 Răspund la întrebări. Propun elevior un joc, un elev descrie un corp iar clasa Participă la joc. trebuie să-l ghicească. Imaginează-ți un corp nemaivăzut. Acesta are caracteristici atît ale corpurilor vegetale cît și animale. Descrie-l.
Joc didctic
Evaluare orală
Bilanţul lecţiei Extensia
2-3 min 1 min
Anexa nr. 1 GHICITORI
Urechi are, dar n-aude, E micuţ şi tot ȋmpunge. (acul) Chip de om, dar minte n-are Nici nu cere de mâncare. E-ndrăgită de copii Că le-aduce bucurii. (păpuşa)
Are foi şi nu e pom, Ȋţi vorbeşte ca un om Şi cu cât o ȋndrăgeşti Tot mai mult o foloseşti. (cartea)
Are mamă,tată,jucării Și este drăguță, Haide,spune,văd că știi, Este o ...(fetiță)
Profesorul va efectua completările de rigoare. Aprecierea Prezentarea agendelor elevilor activi. Generalizarea obiectivelor. Studierea temei noi. Notarea temei pentru Ex. 3 pag. 9 acasă în caiete şi agende.